Gry na Kickstarterze otrzymały już 200 mln dolarów - Hubert Taler - 21 grudnia 2013

Gry na Kickstarterze otrzymały już 200 mln dolarów

Jak zapewne już się zorientowaliście, jestem fanem projektów publikowanych na Kickstarterze, i nawet niektóre z nich wspieram finansowo. Kickstarter stał się już powszechnie znaną metodą finansowania niezależnych projektów, i mam nadzieję że z każdym rokiem ilość pieniędzy która przepływa przez ten serwis, będzie rosła.

Kickstarter opublikował informację ze statystykami dotyczącymi  fundowanych projektów. Wynika z niej, że projekty z kategorii "Gry" otrzymały najwięcej ze wszystkich projektów, bo ponad 200 mln dolarów. Na drugim miejscu są projekty z kategorii "Film i wideo" z kwotą 186 mln dolarów. Biorąc pod uwagę, że projektów związanych z grami było około 7900, a związanych z filmami prawie 32 000 - można zauważyć że przeciętnie projekt "growy" na Kickstarterze otrzymywał więcej pieniędzy.

Image courtesy of anankkml / FreeDigitalPhotos.net"

Oczywiście tylko projekty które spełniły początkowe założenia, sa fundowane, i te kwoty trzeba trochę pomniejszy (o nie ufundowane projekty), jednak proporcie pomiędzy kategoriami pozostają takie same.

Projekty związane z filmami przodują pod tym względem - jest wśród nich najwięcej projektów nieufundowanych. Jak widać, jest wśród nas wielu niespełnionych filmowców. O ile grę można zrobić prawie zerowymi nakładami, co udowodnił rozwój sceny indie games, to film zrobił własnymi środkami już nie jest tak łatwo, i więcej ludzi i środków musi być zaangażowanych w jego produkcję.

Przy okazji można zobaczyć inną ciekawą statystykę: w tej chwili 54 kampanie Kickstartera otrzymały więcej niż 1 milion dolarów. Wśród nich aż 29 to były projekty związane z grami, a 11 związane z technologią (na drugim miejscu).

Statystyki można zobaczyć na stronie opublikowanej przez serwis Kickstarter.

Hubert Taler
21 grudnia 2013 - 22:57