Oglądasz House Of Cards? Ten słowniczek Ci się przyda - Hubert Taler - 16 lutego 2014

Oglądasz House Of Cards? Ten słowniczek Ci się przyda

Jeśli dołączyłeś do grona miłośników seriali, którzy starają się oglądać ten serial mimo przeciwności losu w formie blokad regionalnych, na pewno natrafiasz a nim na zwroty związane z amerykańską demokracją parlamentarną, często nie mające bezpośredniego odpowiednika w języku polskim.

Ten słowniczek ma na celu ci pomóc w oglądaniu doskonałej produkcji Netflixa.

Whip - członek klubu parlamentarnego danej partii, który ma za zadanie ustalenie głosów. Upewnia się że każdy z członków wie jak głosować, i uczestniczy w negocjacjach.

Tą rolę przejęła Jaqueline, gdy Frank... zdobył nowe stanowisko (nie spoilujmy :) ).

Roll call - sprawdzanie obecności w Senacie w celu ustalenia czy jest obecne quorum (minimalna liczba senatorów wymagana do głosowania bardziej istotnych spraw).

Caucus - w tym przypadku używane sensie "congressional caucus" - po naszemu klub parlamentarny.

W amerykańskim kongresie caucus może zrzeszać nie tylko członków danej partii politycznej (np. Demokratów) ale i np. deputowanych z danego regionu lub należących do danej branży przemysłu. Zazwyczaj umawiają się aby z zasady głosować w ten sam sposób.

Minority leader, majority leader - przedstawiciele większości parlamentarnel (majority) lub drugiego co do wielkości ugrupowania (minority). Oni są "twarzą" ugrupowania i przemawiają w jego imieniu.

Lame duck - prezydent, lub inny wybierany urzędnik, którego kadencja się jeszcze nie skończyła, ale którego zastępca już został wybrany (następcę zwiemy np. prezydent-elekt, elected officer).

Political action comittee (PAC) - organizacja, zazwyczaj współpracująca z jakąś grupą interesów, która wykłada pieniądze na kampanie polityczne.

Pidgeonholing - odłożenie ustawy "do szuflady", nie wprowadzanie jej pod głosowanie, blokowanie.

Open Rule - możliwość wprowadzania zmian w dokumencie podczas debaty nad nim, powstrzymał to Frank wymuszając "Roll call" - sprawdzanie obecności to nie debata, więc nie można było wprowadzić zmian.

Civil Service - urzędnicy państwowi wybierani i awansowani na podstawie umiejętności, a nie koneksji politycznych np. pracownicy administracji którzy pozostają na stanowiskach niezależnie od zmieniającego się prezydenta.

Backchanneling - rozmowa nieoficjalna między dwoma państwami, ustalająca szczegóły porozumienia zanim zostanie ono ogłoszone oficjalnie.

Hubert Taler
16 lutego 2014 - 14:21
Komentarze Czytelników
Dodaj swój komentarz