Bob Dylan i Stonesi w Polsce? - Newsy(28). - Bartek Pacuła - 26 marca 2014

Bob Dylan i Stonesi w Polsce? - Newsy(28).

Muzyczne wiadomości ze świata oraz z Polski. Jak zawsze wiele zapowiedzi koncertowych (Dylan, być może sami Stonesi), płytowych (Diary of Dreams, Sabina) i inne. Zapraszam!

19.03.2014 – 25.03.2014

Na świecie:

Niedawno dowiedzieliśmy się, że Judas Priest, o którym ostatnio było głośno raczej za sprawą Simpsonów niż nowych kawałków, właśnie ukończył nową płytę! Ukaże się ona na 40-lecie zespołu, ale kiedy dokładnie – tego póki co nie wiadomo.

Młody Angus Young.

Wiadomo natomiast, że za jakiś czas do sprzedaży w wersji winylowej, cyfrowej oraz CD trafi płyta nagrana w 1973 roku przez zespół Marcus Hook Roll Band. Nic Wam to nie mówi? Nie dziwię się. Ale wystarczy powiedzieć, że do tego zespołu za młodu należeli bracia Young z AC/DC i już robi się ciekawiej. Chłopaki ponoć wtedy w tym studiu tylko chlały, ale wznowienie tej płyty to dobra okazja, by się przekonać czy mimo wszystko zdołali nagrać coś sensownego.

Powrót na scenę po 35 latach zapowiedziała Kate Bush. Ma dać serię koncertów w Londynie między sierpniem a wrześniem tego roku.  Ja osobiście poważnie zastanawiam się nad wyjazdem na Wyspy w tym roku – Kate Bush to naprawdę WIELKA artystka, a jej powrót po tylu latach do koncertowania zapowiada się niezwykle interesująco.

I na koniec newsów ze świata – dwie wiadomości płytowe. W ubiegłym tygodniu do sklepów trafiły dwie interesujące płyty – Toujours Sabiny, czyli kobiety współpracującej m.in. z Antonio Forcione oraz Elegies in Darkness zespołu Diary of Dreams. Obie już mam, obie zostały przesłuchane, Sabinę na pewno zrecenzuję (ale nie tutaj), zastanawiam się natomiast czy kogoś interesuje recenzja DoD?

W Polsce:

Zapowiedziany został koncert Boba Dylana w Polsce. Ten legendarny muzyk ma wystąpić 5 lipca w Dolinie Charlotty z okazji Festiwalu Legend Rocka. Dolina Charlotty od kliku lat gromadzi co raz lepsze gwiazdy – rok temu Alice Cooper i Carlos Santana, teraz, prócz Dylana, Fish i Jethro Tull.

Przez krótką chwilę mogliśmy się cieszyć nadzieją, że 4 czerwca do Polski przyjadą Stonesi. Na taki pomysł wpadła Kancelaria Prezydenta RP, która w ten sposób chciała uczcić 25. rocznicę wyborów z 1989 roku. Jednak dosłownie przed chwilą okazało się, że Stonesi tego dnia na pewno nie zagrają, gdyż 4.06 będą w Tel Awiwie. Jest jednak jedna ciekawa rzecz, która wypłynęła przy tej okazji – bezczelność niektórych artystów z Polski. Ich związek napisał list otwarty do Prezydenta prosząc go, żeby nie wydawał 3 mln euro na Stonesów, tylko na nich, gdyż biedni artyści z Polski nie mają na prąd. Cóż… wiadomo, że po cudzą kasę sięga się najłatwiej, ale jakieś granice powinny być. List możecie przeczytać tutaj.

W Warszawie jednak na pewno pojawi się Suzanne Vega. Artystka ta wystąpi 23 lipca w warszawskiej Stodole. Niedawno (luty 2014) ukazał się ostatni studyjny album Vegi zatytułowany Tales from the Realm of the Queen of Pentacles i jest, tak jak jego tytuł, intrygujący, ale w ogólnym rozrachunku lekko pretensjonalny i zawodzący.

Ostatnio na półki kiosków, Empików i innych miejsc z prasą trafiły trzy polskie magazyny muzyczne – Teraz Rock, Metal Hammer oraz Jazz Forum. Z tego tria najciekawiej wypada Jazz Forum, w którym, jak zwykle, jest pełno bardzo fajnych tekstów.

U  mnie:

W tym tygodniu na stronie HeavyRock ukazał się wywiad mojego autorstwa z Łukaszem Zielińskim – wokalistą krakowskiego zespołu Virgin Snatch. Zachęcam do lektury – Łukasz to metal z krwi i kości – i tak też się wypowiada.

Bartek Pacuła
26 marca 2014 - 10:04