Rok po zakończeniu kariery w FIFA12 wracam do świata produkcji EA Sports. Poznając zmieniony tryb kariery, odkrywam smaczki i błędy nowej odsłony słynnej serii. Przy okazji zachęcam do dyskusji o zmianach, wadach, zaletach, talentach, formacjach, drużynach i sukcesach.
Są wolne stanowiska w Premier League. Arsene odszedł na emeryturę i szukają kogoś, kto będzie kontynuował jego misję. Jeśli nie podoba Ci się wizja zostania następcą Wengera zawsze możesz skusić się na Tottenham lub Aston Villę. Co ty na to? Lepiej się dobrze zastanów, z tym swoim malutkim Sabadell Europy nie zawojujesz, a tam mógłbyś szybko zostać trenerem najlepszej ekipy globu – rzucił w rozmowie telefonicznej mój dobry znajomy, agent piłkarski Tom.
I co robić? Długo biłem się z myślami i rozważałem wszystkie za i przeciw. Wyjazd do Anglii, by zbudować tam piłkarską potęgę, wyglądał naprawdę atrakcyjnie, ale taka okazja nadarzała się w kiepskim momencie. Właśnie wywalczyłem z Sabadell prawo udziału w eliminacjach Ligi Mistrzów, zarząd systematycznie zwiększa mój budżet na transfery, rośnie siła mojej kadry. Może nie jest to jeszcze ścisła światowa czołówka, ale przesuwamy się w dobrą stronę. W końcu więc postanowiłem zostać i najpierw spróbować podbić Ligę Mistrzów z Sabadell.
Za mną kolejny udany rok pracy, większość zawodników spisała się bardzo dobrze i miała spory udział w wywalczeniu upragnionego czwartego miejsca. Nie wszyscy jednak przyłożyli się do tego w równym stopniu. Tytuł najlepszego snajpera kolejny rok z rzędu przypadł Vojo Ubiparipowi, który jedenaście razy pokonał bramkarzy rywali. Z siedmioma trafieniami na swoim koncie sezon zakończyli Novothny i Pollet, a pięć goli zdobył de Jesus. Wśród asystentów wygrać mógł tylko jeden zawodnik, Claudio Sepulveda, który znów posłał kilkanaście doskonałych piłek swoim partnerom i zakończył sezon jako wicelider klasyfikacji najlepszych podających.
Zaczynał się lipiec, otworzyło się okno transferowe. Trzydzieści trzy miliony euro na transfery od zarządu wyglądały zbyt atrakcyjnie, by je zignorować. Nie mogłem też jednak pozwolić, by kadra zbytnio się rozrosła. Nadszedł trudny okres pożegnań. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami wystawiłem na listę transferową piłkarzy najsłabszych na swoich pozycjach, nieskutecznego de Jesusa, słabo asystującego Migue Garcię, mało produktywnego Llorente.
Nie chciałem rozstawać się z Kavanaghiem, ale jego nagła i niespodziewana tęsknota za domem wygrała. Pożegnałem więc swojego wieloletniego współpracownika, robiąc miejsce dla Leijera i nowego nabytku, zakontraktowanego na zasadzie prawa Bosmana Greczyszkina z Szachtara Donieck.
Ukrainiec nie był jedynym wartym wzmianki darmowym transferem do klubu. Na tej samej zasadzie 1 lipca w Katalonii zjawili się Anton Kanibołocki z Szachtara, stoper Mladen z Olhanese i lewy obrońca Tshimanga z Genku (Usain Bolt wśród obrońców). Sabadell rosło w siłę z każdym kolejnym dniem, co z niepokojem obserwowali szpiedzy z Walencji, San Sebastian czy Sewilli...
Kilka dni później...
Wraz z asystentem, trenerem bramkarzy, fizjologiem i resztą sztabu spotkałem się w sali konferencyjnej. Nadchodził pierwszy z meczów towarzyskich, do których miało przystąpić odmienione Sabadell. Trzeba było poukładać sobie w głowach i na papierze nową sytuację, wybrać wyjściową jedenastkę, określić role poszczególnych piłkarzy. Asystent na tablicy czytelnie rozpisał nam domknięte na ten moment transfery:
Za bramkarza Oiera (68 OVR) -> Anton Kanibołocki (75 OVR)
Nowy lewy obrońca Katuku Tshimanga (70 OVR)
Za stopera Kiko Olivasa (68 OVR) – Sebastian Mladen (72 OVR)
Za defensywnego pomocnika Jamesa Kavanagha (60 OVR) – Denis Greczyszkin (76 OVR)
Za lewoskrzydłowego Migue Garcię (70 OVR) – Aleksandar Trajkovski (75 OVR)
Za napastnika Marlona de Jesusa (70 OVR) – Adrian Stoian (79 OVR) oraz Alan Pulido (72 OVR)
Dodatkowo:
Wykupienie Novothny’ego z Napoli, ściągnięcie z Liverpoolu bramkarza Warda (66 OVR), wypożyczenie defensywnego pomocnika Saponary (70 OVR) z Romy, podpisanie kontraktów z rozgrywającym Skolnikiem (67 OVR) i lewoskrzydłowym Oyalem (64 OVR) na zasadzie prawa Bosmana.
Dobrze to wygląda – rzuciłem, spoglądając na listę i rozrysowaną wstępnie formację – mamy solidnych zmienników na każdej pozycji, wzmocniliśmy atak, nie straciliśmy żadnego kluczowego zawodnika. Współpracownicy mogli mi tylko przytakiwać. Niezbyt zadowolony był tylko trener juniorów, bo w ostatnim czasie mocno ograniczyłem poszukiwania nowych talentów na własną rękę, łowiąc za to młodzików w innych klubach. Tym samym spadała liczba wychowanków i jednocześnie jego przydatność w klubie. Inaczej postępować jednak nie mogłem skoro nasza szkółka „produkowała” graczy o OVR 55-60, a z takiego Napoli czy Romy bez kłopotów wyciągałem za mniej niż milion euro dwudziestolatków z OVR koło 70. Z nich był większy pożytek, a w przypadku sprzedaży większy zysk.
Wkrótce federacja ogłosiła kalendarz, a zarząd poinformował mnie o zaplanowanych sparingach. Towarzysko zagramy z Augsburgiem, Cagliari i Napoli, ligę zaczniemy od starcia z Villarreal, a w eliminacjach Champions League będziemy musieli stawić czoła Club Brugge. Zaczynał się kolejny etap przygody. Czy zostanę Wengerem Sabadell, czy będzie to może mój ostatni rok pracy w Katalonii?
Quiz:
Mundial zaczął się w najlepsze, a rywalizacja w quizie trwa już od dobrych kilku miesięcy. Po kolejnej rundzie pytań mamy zmianę na podium, damiaszg stracił miejsce na rzecz krisleapa. Kolejny raz punkty dopisał też na swoje konto liderujący pyzior, a w pierwszej szóstce umocnił się uwagastrzelam.
Klasyfikacja generalna po dwudziestu jeden rundach:
1. pyzior 57 pkt
2. Krasoslaw 38 pkt
3. damiaszg 32 pkt
4. krisleap 34 pkt
5. legia2396 19 pkt
6. uwagastrzelam 13 pkt
7. Krycherrr 6 pkt
8. footballdream 4 pkt
9. Kruk 3 pkt
10. Bitten Apple 1pkt
Dwudziesta druga runda pytań:
1. W niedawnym meczu mistrzostw świata Hiszpania-Holandia Robin van Persie strzelił dwa gole i został ukarany żółtą kartką. Kiedy wcześniej po raz ostatni zakończył spotkanie z dokładnie takim dorobkiem - dwa gole i żółty kartonik (miesiąc, rok, nazwa przeciwnika)? (5 pkt)
2. Która drużyna była największym specjalistą od remisów we francuskiej Ligue 1 w sezonie 2011/2012? (2 pkt) Jak nazywa się rywal, z którym w tamtym sezonie zanotowała pierwszy, a także ostatni remis? (2 pkt)
3. Euro 1996. W ćwierćfinałach triumfują trzy z czterech zespołów, które wcześniej zajęły pierwsze miejsca w swoich grupach. Której jedenastce się to nie udało? (3 pkt) Dla strzelca zwycięskiej bramki z tamtego spotkania był to pierwszy gol w barwach narodowych. Ile w czasie całej swojej kariery strzelił bramek na mistrzostwach Europy? (2 pkt)
4. Jakim wynikiem zakończy się dwumecz Sabadell-Club Brugge w eliminacjach Ligi Mistrzów w mojej karierze FIFA 14? (3 pkt)
5. W którym z dwóch spotkań pierwszej kolejki zmagań w grupie H padnie więcej bramek, Belgia – Algieria czy Rosja-Korea Południowa? (3 pkt) - pytanie otwarte do wtorku do 13:00