Filmy piłkarskie które warto znać! - Jędrzej Bukowski - 15 czerwca 2014

Filmy piłkarskie, które warto znać!

Mundial w Brazylii rozkręcił się na dobre. Gorączka piłkarskich Mistrzostw Świata opanowała również mnie, dlatego z tej okazji mam dla Was osiem filmów związanych... oczywiście z piłką nożną!


A że dodatkowo sam prywatnie jestem wielkim fanem piłki kopanej, to aktualnie na zmianę oglądam kolejne mecze z filmami.


Kto zostanie Mistrzem Świata? Mam nadzieję, że nie Brazylia oraz Hiszpania, których nie znoszę. Osobiście liczę na Argentynę, Włochy oraz mam nadzieję na dobry udział Belgów, którzy mają strasznie mocny skład.


No dobra, ale co oglądać w przerwie między meczami zamiast "gadających głów" z Jackiem "Hehehe" Gmochem na czele?


Ucieczka do zwycięstwa - reż. John Huston (1981)


Zestawienie to koniecznie trzeba zacząć od kultowego obrazu opowiadającego o grupie jeńców wojennych, którzy planują ucieczkę podczas rozegrania meczu z Niemcami.  Co tu wiele mówić - w obsadzie same piłkarskie gwiazdy: Pele, Bobby Moore czy też nasz Kazimierz Deyna. No i hollywoodzkie gwiazdy - Sylvester Stallone, Michael Cane,  Max von Sydow. Wspaniały film!


Piłkarski poker - reż. Janusz Zaorski (1988)


Kultowa polska komedia rozgrywająca się w środowisku piłkarskim. Przekupni sędziowie, ustawione mecze, wszędobylska korupcja... Obraz polskiej piłki w krzywym zwierciadle czy też smutna rzeczywistość?"Piłkarski poker" nic się nie zestarzał i do dzisiaj ogląda się go z lekko gorzkim uśmiechem na twarzy.


Shaolin Soccer - reż. Stephen Chow (2001)


Ok, wszyscy znają anime zatytułowane "Kapitan Jastrząb" z Tsubasą. Z kolei Chińczycy poszli krok dalej i zrealizowali szalony film, z totalnie przerysowaną fabułą i efektownymi akcjami, których nie powstydził się niejeden film kungu-fu! To co się wyprawia na ekranie, przechodzi ludzkie pojęcie. Zresztą - sprawdźcie sami!Football Factory - reż. Nick Love (2004)


Świetne ukazanie patologicznego środowiska kiboli angielskich. Całość kojarzy się ze słynnym "Human Traffic" - głównie ze względu na charakterystyczny sposób kręcenia i specyficzny klimat. Bójki, imprezy, seks - ostry film prezentujący subkulturę kiboli od środka.


Hooligans - reż. Lexi Alexander (2005)


Tematyka jest bliźniaczo podobno do tego, co mogliśmy oglądać w "Football Factory", jednak całość nieco wygładzono i przeznaczono dla szerszego grona odbiorców. Trochę ciężko uwierzyć też w fakt, że kibolem zostaje sympatyczny Elijah Wood, który próbował wówczas zerwać z rolą Froda z "Władcy Pierścienia". Aczkolwiek film się ostatecznie dobrze sprzedał i powstała nawet druga część!


Szukając Erica - reż. Ken Loach (2009)


Strasznie pozytywny obraz, w którym nieudacznik życiowy dostaje wsparcie od swoich kumpli, zaś pomoc w pokonaniu depresji udziela legenda Manchesteru United, Eric Cantona. Koniecznie trzeba zobaczyć - na dobrą poprawę humoru po przegranym meczu ulubionej drużyny.


Skrzydlate Świnie - reż. Anna Kazejak (2010)


Polacy nie gęsi - swoje filmy o ultrasach mają. Nie oszukujmy się, "Skrzydlate świnie" być może nie spowodują wielkich zachwytów podczas oglądania, jednak umiejscowienie akcji w tak hermetycznym środowisku, zasługuje chociaż na wzmiankę w tym zestawieniu.


Mundial. Gra o wszystko - reż. Michał Bielawski (2013)


Wszyscy wiemy, że w 1982 roku Polacy zajęli 3. miejsce na Mundialu w Hiszpanii. Niewielu jednak (w szczególności młodsze pokolenie) zdaje sobie sprawę z kulisów politycznych.
Znakomity dokument zrealizowany w dynamiczny i nieszablonowy sposób, dzięki któremu możemy zobaczyć, że Polska zdobyła coś znacznie więcej niż tylko medal w Hiszpanii.


***


Mundial w Brazyli trwa, mecze są póki co wyśmienite! Szkoda, że nie ma tam naszego kraju, ale cóż - po raz kolejny możemy sobie jedynie sarkastycznie zaśpiewać:


"Polska Mistrzem Polski..."

 


 

Obserwuj mnie na FacebookuTwiterze

Jędrzej Bukowski
15 czerwca 2014 - 15:28