Świat Thorgala #01 - recenzja komiksu – Thorgal: Zdradzona Czarodziejka tom 1 (Hachette) - hongi - 3 lipca 2014

Świat Thorgala #01 - recenzja komiksu – Thorgal: Zdradzona Czarodziejka tom 1 (Hachette)

Na mojej półce pojawił się ostatnio nowy-stary tytuł. Postanowiłem skolekcjonować (dzięki firmie Hachette) 45 albumów, poświęconych przygodą Thorgala. Będzie to trwać bagatela półtora roku, ale już widzę, że kolekcja jest tego warta. Tak więc, co dwa tygodnie zamierzam sobie przypominał historie, które czytałem w dzieciństwie, a z czasem poznam nowe losy rodziny Aegirssonów. Zapraszam na pierwszy odcinek Świata Thorgala, gdzie opowiem o przygodach walecznego wikinga i jego rodziny. 

Hachette to wydawnictwo, które oferuje swoim klientom przeróżne kolekcje. Obok modeli do składania, albumów o szydełkowaniu, możemy dostać również zbiory monet. To, co mnie interesuje najbardziej, to kolekcje książek oraz komiksów. Firma skierowała ostatnio swoje produkty w stronę najmłodszych i wypuściła na rynek zestaw albumów o super bohaterach ze świata Marvela. Najwidoczniej opłaciło się, bo Hachette poszedł za ciosem i postanowił wydać całą kolekcję komiksów o Thorgalu z ilustracjami Grzegorza Rosińskiego oraz scenariuszem napisanym przez Jean Van Hammego. Trzeba przyznać, że pomimo tylu lat, szkice naszego rodaka potrafią nadal zaskakiwać i przyprawiać o oczopląs. Sam album jest wydany w twardej oprawie, w kolorze czerwonym z postacią Thorgala po lewej i zdjęciem oryginalnej okładki komiksu po prawej. Z tyłu albumu pojawiła się cała rodzina Aegirssonów oraz lista wszystkich komiksów, jakie mają się ukazać w serii. Całość to 34 numery głównej historii oraz 11 dodatkowych albumów, które w znaczący sposób rozszerzają nam cale uniwersum. Otwierając komiks zobaczymy, że wydawnictwo użyło bardzo wysokiej jakości papieru fotograficznego, który powoduje, że kolory wyglądają żywiej.

Cały album składa się z dwóch części. W pierwszej znajduje się sam komiks w drugiej natomiast, wydawnictwo dodało informacje dodatkowe. Skupmy się najpierw na pierwszej części – głównej historii komiksu, składającego się z dwóch niepowiązanych ze sobą opowieści, które w fantastyczny sposób  starają się nakreślić czytelnikom, w jakim świecie przyjdzie im się odnaleźć. „Zdradzona Czarodziejka” opisuje pradawny świat Wikingów i wielkich starożytnych bohaterów, którzy z imieniem swojego boga na ustach, starali się zdobyć sławę i bogactwo. Thorgal Aegirsson jest przybłędą, dzieckiem bez przeszłości, które zostaje przygarnięte i wychowane przez plemię wikingów. Już jako dorosły mężczyzna Thorgal zakochuje się w Aaricii, córce wodza Gandalfa Szalonego. Wiking nie może zdzierżyć, że jego córka oddała serce komuś takiemu jak Thorgal i postanawia oddać go bogom w ofierze, przytwierdziwszy do Pierścienia Ofiarnego. Thorgal nie godzi się z takim losem i wzywa na pomoc samego Odyna. Lecz na pomoc bohaterowi przybywa nie asgardzki bóg, a kobieta o czerwonych włosach i przepasce na oku. Nieznana kobieta ratuje go od niechybnej śmierci, ale w zamian oczekuje, że mężczyzna będzie jej służył przez okrągły rok. I tak zaczyna się pierwsza przygoda Thorgala Aegirssona, który wyrusza za nieznajomą, by dotrzymać obietnicy. Historia obfituje w walkę i zwroty akcji, które w kolejnych albumach są znakiem rozpoznawczym scenarzysty. Druga historia pt. "Prawie Raj", opowiada o Thorgalu, który podróżuje śnieżnymi górami i podczas ucieczki przed wygłodniałymi wilkami wpada do jaskini. Budzi się i nie może uwierzyć - trafia do raju. Mieszkają tam trzy siostry. Dwie z nich starają się przekonać Thorgala, by pozostał z nimi na wieczność. Lecz dzięki pomocy trzeciej najmłodszej siostry, Thorgal postanawia wydostać się na zewnątrz i spełnić marzenie dziewczyny, która zawsze chciała zobaczyć niebo (bo w raju sklepienie pokryte jest kryształem). Koniec opowieści potrafi zaskoczyć nawet po 37 latach istnienia.

Druga cześć albumu to informacje dodatkowe. Czytelnik będzie mógł przeczytać krótkie streszczenia danego opowiadania, a także poszerzyć swoje informacje na temat tego, jak doszło do powstania komiksu. Są także wspomnienia oraz informacje przed wydaniem tego albumu. Możemy się dowiedzieć, czym zajmowali się Jean Van Hamme oraz Grzegorz Rosiński przed podjęciem współpracy, i jak ich drogi się skrzyżowały. Całe te teksty obfitują w masę zdjęć, ilustracji oraz okładek innych komiksów, nad którymi wtedy pracowali. Dalej mamy opisy głównych bohaterów. W tym albumie będą to Thorgal oraz Gandalf Szalony, okraszone wspaniałymi pierwszymi szkicami Grzegorza. Na ostatniej stronie zamieszczona została biografia Rosińskiego z kolorowym autoportretem autora. 

Jeśli myśleliście, że to koniec, to muszę was rozczarować. Album pierwszy nie kosztował zbyt wiele (mniej niż dychę), to jako album promocyjny musiał dać nam - czytelnikom – coś więcej. W tym wypadku dostaniecie wielki plakat z Thorgalem, trzymającym napięty łuk z wojskiem za plecami na ogniście czerwonym tle. Po prostu piękny. Poza tym do każdego albumu dostaniemy obrazek na kremowym papierze, który jest reprodukcją grafiki Grzegorza Rosińskiego. W tym wypadku jest to Thorgal w zamachu swoim wielkim mieczem, broniący rodziny. Dodam również na marginesie, w środku albumu można było zobaczyć ulotki, promujące kolejne tomy serii oraz namawiające do prenumeraty. Namawiające oczywiście dodatkami w postaci wspaniałego portretu Thorgala, t-shirtem z bohaterami lub kubkiem z grafiką przedstawiającą wszystkie postacie, jakie ukazały się kiedykolwiek w komiksach Thorgala. Niestety, nie nabyłem prenumeraty, gdyż jeszcze do końca nie zbzikowałem. Ale wszystko przede mną.

Na koniec w podsumowaniu, ocena komiksu, który miał premierę długo przed moim urodzeniem. Choć cała historia jest stara, a wielkie podróże Thorgala jeszcze przed nim, to muszę przyznać, że po tylu latach przeżywam przygody Syna Gwiazd na nowo. Dotyczy to bardziej kolejnych tomów, ale o tym może opowiem kiedy indziej. Album wydany przez firmę Hachette jest solidny i bardzo dobrze wykonany. Moja ocena to cztery tajemnicze siostry uwięzione w raju, na pięć wezwań Odyna przed walką. Czyli wspaniały początek historii, która zachęca nas do zagłębienia się w pokręcony świat wikingów i przeżywania jeszcze razem z Thorgalem przygód, jak również odkrywaniu jego przeszłości. Nic tylko czytać.

hongi
3 lipca 2014 - 00:21