Wilk Pośród Nas / Epizod IV 'Nie wywołuj Wilka z lasu' - Satyr - 6 sierpnia 2014

Wilk Pośród Nas / Epizod IV "Nie wywołuj Wilka z lasu"

Gatunek: przygodówka, point-and-click, fantasy/ rok wydania: 2013/ Platforma: PC

24 lipca Graj Po Polsku opublikowało spolszczenie do czwartego epizodu gry The Wolf Among Us od Telltale Games. W oczekiwaniu na finał sezonu w języku polskim recenzuję przedostatni odcinek Wilka Pośród Nas.

Grubsza sprawa

Na wstępie warto zaznaczyć, że jest to najkrótszy z prezentowanych dotychczas odcinków. Przejście go zajęło mi godzinę i piętnaście minut, przy czym zaznaczę, iż podszedłem do epizodu ze spokojem i dokładnością, badając wszystkie możliwe jego zakamarki. Co nas czeka w tym odcinku? Cóż...atmosfera w baśniogrodzie robi się coraz bardziej napięta postacie wydają sie zaniepokojone i nerwowe a wszystko dlatego, że Wilk zacznie mieszać i dochodzić do sedna zagadki zapoczątkowanej morderstwem z pierwszego odcinka. Poczynania Wilka odczują na sobie wszyscy okoliczni baśniowcy albowiem Szeryf Bigby badając zagadkę wdepnął w coś co z pewnością nazwać można "grubszą sprawą".

Podczas tej godzinnej (z małym hakiem) zabawy czeka nas dużo rozmów z baśniowcami przewijającymi się przez poprzednie odcinki, część z nich troszeczkę lepiej poznamy, gdyż przyjdzie nam porozmawiać z nimi kapkę dłużej niż poprzednio. Pojawią się też postacie nowe...te mniej i bardziej wygadane oraz te dość agresywne. Jak Wilk Pośród Nas zdążył odbiorców już przyzwyczaić poza masą, rozmów, kilkoma wyborami dotyczącymi przebiegu śledztwa i ogólną pseudo zabawą w detektywa przyjdzie nam też obić kilka mord...opcjonalnie mniej lub bardziej.

Colin pojawia się rzadko, ale dialogi z nim po prostu błyszczą.

Odcinek ukończyłem dwa razy i wybory choć marginalnie wpływają na prowadzoną przez twórców historię to dają się odczuć z perspektywy bohatera i prowadzonego śledztwa na tyle, że poszczególne, inne sytuacje lub zmiany w historii oraz lokacjach są na ciekawe, że równie przyjemnie kończy się ten sam epizod drugi raz. Ciekawostką są też pewne zachowania bohaterów, o których dowiadujemy się dopiero przechodząc dany odcinek dwa razy. Nie są to zachowania kluczowe i w jakiś sposób diametralnie zmieniające rozgrywkę, ale dzięki przejściu czwartego odcinka dwa razy zobaczyłem, że w dialogu z pewną postacią uległem manipulacji i nabrałem się na jej kłamstwo. Pozdrawiam Pana Ropucha :P.

Tańczę jak mi Telltale zagra

Nie będzie nowością to że powiem, iż zakończenie jest naprawdę świetne i Telltale Games genialnie gra emocjami? Pewnie nie... a zatem nie będę się w tej kwestii już powtarzał. Powiem tak...stanięcie oko w oko z wrogami i opcja dialogowa pozwalająca zapalić papierosa...coś niesamowitego. Całym sobą czułem, że sekundy dzielą mnie od końca odcinka...Bigby charyzmatycznie wystukał jednego papierosa z paczki, wsadził go do ust i wyjął zapalniczkę. Potem zbliżenie z innej perspektywy na rękę z papierosemi i dolną część facjaty szeryfa. Zbliżająca się druga ręka z zapalniczką i... rozbłysk ognia, któremu towarzyszy charakterystyczny dźwięk spowodowany ruchem mechanizmu zapalniczki. Tej ostatniej, rzeczy już jednak nie widziałem, gdyż pojawił się napis "W następnym odcinku Wilka Pośród Nas"... ale ten rozbłysk i odpalenie papierosa pojawiło się... było w mojej wyobraźni! Naprawdę niewiele gier jest zdolnych do czegoś tak magicznie niesamowitego. W ogóle, zapalenie papierosa w tej sytuacji tak genialnie pasowało do głównego bohatera, że zastanawiam się czy ktokolwiek mógł wybrać inną opcję.

To nie tak jak myślicie! Naprawdę!

Odcinek fenomenalny i cóż...jeśli o mnie chodzi to naprawdę nie mam się do czego przyczepić. Ślinka już cieknie na myśl o ostatnim finałowym epizodzie, ale na ten w spolszczonej wersji przyjdzie jeszcze troszkę poczekać. Do kiedy? Do sierpnia! Którego? Tego niestety nie wiem, gdyż wszystko w tej kwestii pozostaje w rękach tłumaczy z ekipy Graj Po Polsku. Oby działali jak najszybciej!

OCENA WEDŁUG LEŚNEGO DEMONA

10/10

PLUSY:
+ Fabuła
+ Dialogi
+ Sceny walk
+ Spolszczenie
+ Zwroty akcji
+ Trzyma w napięciu
+ Zapalanie papierosa przez Bigbiego

MINUSY:
BRAK

UWAGI:
*Każdy odcinek tej produkcji zostanie zrecenzowany i oceniony osobno. Następnie opublikowane zostanie podsumowanie, w którym oceniona zostanie cała produkcja. Ostateczna ocena gry będzie średnią ocen wszystkich odcinków.

Grafika: mat. własne
- SATYR


 

Satyr
6 sierpnia 2014 - 21:17