Moja kariera w FIFA14 #37: Zimowa metamorfoza - Brucevsky - 13 sierpnia 2014

Moja kariera w FIFA14 #37: Zimowa metamorfoza

Źródło: theguardian.com

Rok po zakończeniu kariery w FIFA12 wracam do świata produkcji EA Sports. Poznając zmieniony tryb kariery, odkrywam smaczki i błędy nowej odsłony słynnej serii. Przy okazji zachęcam do dyskusji o zmianach, wadach, zaletach, talentach, formacjach, drużynach i sukcesach.  

Styczeń 2018 roku. Sabadell wciąż jest zaangażowane w walkę na trzech frontach, gra mecze praktycznie co trzy dni. W tej sytuacji potrzebna jest szeroka kadra, by móc swobodnie zmieniać zmęczonych zawodników, a i mieć kogo wpuścić z ławki rezerwowych. Przede mną gorące zimowe okno transferowe.

Kadra wymaga kilku korekt po zmianie formacji na 3-4-3. Mam w drużynie zbyt wielu bocznych obrońców, a za mało typowych stoperów, są też spore braki w ataku. Spędzam więc długie godziny każdego wieczora na przeglądaniu raportów skautów i własnoręcznym szukaniu ewentualnych wzmocnień. Zadania na pewno nie ułatwia mi fakt, że obecnie Sabadell gra co kilka dni, a za rogiem czekają dwie potyczki z Atletico Madryt w Pucharze Króla. Jak skupić się na tak wielu, tak różnych zadaniach?

Poświęcam godziny na negocjacje transferowe, a w efekcie odbija się to na drużynie. Piłkarze jakby czują, że trochę im poluzowałem, a i zaczynają być zbyt pewnie siebie. Kara za pychę przychodzi szybko. W Bilbao Sabadell trwoni jednobramkowe prowadzenie i w samej końcówce spotkania traci dwa gole, by przegrać z Athletikiem 1:2. Tym samym Athletikiem, którego jeszcze kilka tygodni temu rozgromiło 8:1 w dwumeczu krajowego pucharu. W szatni nie szczędzę cierpkich słów i próbuję postawić chłopaków na nogi.

W piłce nie ma miejsca na sentymenty, więc w ciągu kilku dni podpisuję odprawy dla Carlosa Hernandeza, Zbozienia i Polleta. Swoje zrobili, ale teraz nie mieszczą się już w dalszych planach. Muszę też zrobić miejsce dla nowych nabytków. Uzupełniając braki w obronie, wypożyczam z Parmy 20-letniego środkowego obrońcę Radovanovicia z opcją wykupienia go za mniej niż milion euro. To już teraz solidny i obdarzony świetnymi warunkami fizycznymi defensor, więc jeśli tylko nie okaże się skończonym debilem na boisku to na pewno podpiszemy z nim stałą umowę.

Pozostaje problem małej liczby napastników. Trzech wychodzi na boisko w każdym meczu, a w kadrze jest ich czwórka – Stoian, Ubiparip, Novothny i Pulido. Z pomocą przychodzi mi znajomy agent z Włoch. Tanio a solidnie – rzucam lakoniczny opis wymagań przez telefon. Mam takich kilku – słyszę jak ucieszonym głosem odpowiada Vito. Kilka godzin później mam już na mailu „CV” kilku kandydatów. Prowizorka, ale to w końcu opisy agenta, a nie profesjonalnego skauta. Wysyłam jednego ze współpracowników na Półwysep Apeniński, a sam szperam w necie i próbuję wyciągnąć coś więcej od Vito. Solidni ligowcy, nic specjalnego, ale bramki strzelać potrafią. Za 3 miliony lepszych nie znajdziesz – dowiaduję się od agenta.

Nie ma co zwlekać, więc uruchamiam skomplikowaną machinę negocjacji. Ku mojemu zaskoczeniu Chievo i Napoli przyjmują oferty po trzy bańki bez zająknięcia. Powinno mi to zacząć brzydko pachnieć, ale w obecnej sytuacji nie mam czasu na długie rozważania. Kontrakty podpisane, Roberto Inglese i Nicolao Dumitru już pakują swoje walizki. Parę dni później uświadamiam sobie, że chyba trochę przepłaciłem....

Kasa jednak w budżecie jest, księgowość nie marudzi, a Inglese w debiucie zalicza asystę. Dumitru pierwszy mecz też ma bardzo dobry, więc moje powody do obaw szybko znikają. Solidna szóstka w ataku daje mi spokój na dalszą część sezonu. Wkrótce znowu dzwoni Vito. Trenerze, mam dobrą okazję, mój klient jest bez klubu, a to niezły skrzydłowy. Zainteresowany? – rzuca mi zanętkę. Połykam haczyk i biorę go na testy. Asystent i skaut mają mi go wstępnie ocenić.

Vito okazuje się hurtownikiem, bo jeszcze w tym samym tygodniu z jego pomocą wymieniam z Southampton doświadczonego rozgrywajacego Skolnika za grającego na tej samej pozycji, ale dużo młodszego De Girolamo. Dopłacam do tego interesu, ale jak się okazuje, zyskuję młodego, perspektywicznego i całkiem niezłego rozgrywającego. Anglicy mieli dość konfliktowego młodego Włocha i z radością się go pozbyli. Po transakcji wszyscy są zadowoleni, zobaczymy na jak długo.

Nadchodzi termin pierwszego półfinału z Atletico. Gramy u siebie więc jeszcze przed pierwszym gwizdkiem uczulam swoich podopiecznych, by grali rozsądnie w obronie. Dżeko i Costa tylko czekają na prezenty. Niestety ostrzeżenia zostają zignorowane, w głupi sposób tracimy dwie bramki, w tym jedną w samej końcówce spotkania. Jedynym optymistycznym akcentem tej konfrontacji jest hat-trick Novothny’ego, który na szpicy czuje się doskonale i świetnie realizuje wszystkie powierzone mu zadania. W sumie młody Węgier ma już na koncie dziewięć goli i jest liderem klasyfikacji strzelców rozgrywek. Jego trafienia na pewno będą nam bardzo potrzebne w rewanżu…

Quiz:

Trzeci sezon rozpoczął się efektownie, choć punkty zdobyli tylko dwaj najwyżej notowani zawodnicy. Najwięcej na swoje konto dopisał krisleap, który tym samym wyprzedził pyziora, zgłaszając wyraźnie chęć odebrania mu tytułu. Czy ktoś jeszcze włączy się w pojedynek tej dwójki?

1. krisleap 42 pkt  
2. pyzior 40 pkt
3. damiaszg 31 pkt
4. Krasoslaw 19 pkt
5. uwagastrzelam 12 pkt
6. legia2396 10 pkt
7. bezniku 4 pkt
8. Krycherrr 3 pkt
9. footballdream 2 pkt
-  Kruk 2 pkt
-  Baloon 2 pkt
-  Mercury_99 2 pkt
13. Bitten Apple 1 pkt

Dwudziesta dziewiąta runda pytań:
 
1.  Jednym z nowych nabytków SSC Napoli przed najbliższym sezonem Serie A jest argentyński bramkarz. Jak się on nazywa? (1 pkt) Do jego największych sukcesów w dotychczasowej karierze należy m.in. triumf w Copa Libertadores. Ile bramek puścił on w fazie pucharowej edycji, która zakończyła się zwycięstwem jego klubu? (3 pkt)

2. Która drużyna z T-Mobile Ekstraklasy najdłużej zachowała czyste konto na starcie tegorocznego sezonu rozgrywek? (2 pkt)

3. Jak nazywa się stadion, który mieści się w miejscu oznaczonym strzałką? (3 pkt) W swoim debiucie w europejskich pucharach klub, który rozgrywa mecze na tym obiekcie uległ polskiemu zespołowi – jakiemu i w jakim stosunku? (3 pkt)

4.  Jaką nazwę nosi jeden z pierwszych europejskich pucharów, którego pierwsza edycja odbyła się w 1927 roku? (3 pkt) Kiedy rozegrano ostatnią edycję tych rozgrywek i kto w nich wówczas triumfował? (2 pkt)

5.  Ile goli padnie w meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów Sabadell – Spartak Moskwa w mojej karierze w FIFA 14? (2 pkt)

6. W czwartkowym meczu piłkarskiej Ligi Mistrzyń zawodniczki Medyka Konin zmierzą się z rywalkami z macedońskiego Kochani. Jakim wynikiem zakończy się ta potyczka? (3 pkt) – pytanie otwarte do czwartku do 13:00.

Brucevsky
13 sierpnia 2014 - 11:29