Assassin’s Creed: Unity - tło historyczne oraz filmy w klimacie gry - DM - 2 listopada 2014

Assassin’s Creed: Unity - tło historyczne oraz filmy w klimacie gry

Do premiery nowej gry z serii Assassin’s Creed można już odliczać dni. Wiemy, że tym razem miejscem wydarzeń będzie Paryż z czasów Rewolucji Francuskiej, spotkamy historyczne postacie tamtej epoki. Jeśli ten okres historii Francji kojarzy nam się jedynie z hasłami: „Bastylia”, „gilotyna” - być może warto dowiedzieć się trochę więcej o realiach, w których będą toczyć się przygody Asasyna Arno. Jak przebiegała rewolucja? Po co zdobywano Bastylię? Dlaczego publicznie ścięto kilkanaście tysięcy głów i kim byli skazańcy oraz ich oprawcy? Wszystko to na pewno pozwoli nam lepiej „przeniknąć” w świat gry i wczuć się w jej klimat. Zapraszam w podróż do osiemnastowiecznej Francji!


Poniższy tekst na pewno nie zaskoczy niczym ekspertów od historii Europy. Ma po prostu w maksymalnie zwięzły i prosty sposób przybliżyć „zwykłemu graczowi” tło historyczne gry. Jeśli ktoś jednak dysponuje o wiele szerszą wiedzą, zna jakieś ciekawostki - zapraszam do komentowania!

Dlaczego wybuchła rewolucja?
Nie było jednego, konkretnego powodu - była raczej wynikiem wielu problemów, które piętrzyły się w kraju od lat.
W kraju panowała monarchia absolutna. Król Ludwik XVI odziedziczył tron z ogromnymi długami, które pogłębiał wystawnym trybem życia i kosztowną wojną w Ameryce Północnej. Złą opinię wśród ludu miała też jego żona - Maria Antonina. Młodą królową oskarżano o trwonienie majątku narodowego.
Społeczeństwo francuskie podzielone było na trzy Stany. Pierwszy to duchowni, drugi szlachta, trzeci - cała reszta, czyli chłopi i mieszczanie, którzy stanowili około 98% całego społeczeństwa. System podatkowy działał tak, że płacili je tylko przedstawiciele ostatniego Stanu, duchowieństwo i szlachta było z nich zwolnione. Francja była więc podręcznikowym przykładem społecznej niesprawiedliwości. Do tego doszedł w 1788 roku ogromny nieurodzaj, fala głodu i pogłębianie nędzy wśród i tak już biednego społeczeństwa.
Koniec osiemnastego wieku to również okres szybszego i łatwiejszego rozprzestrzeniania myśli, idei, rozwoju nauki - Francja była ciągle pod wrażeniem wydarzeń w Stanach Zjednoczonych - ich rewolucji i wojny o niepodległość.

Przebieg rewolucji
W 1789 roku, w obliczu kryzysu ekonomicznego, król Ludwik XVI zwołuje po raz pierwszy od prawie dwustu lat - Zgromadzenie Stanów Generalnych (wszystkich trzech) - ma nadzieje na opodatkowanie szlachty i duchownych. Uprzywilejowany grupy nie kwapią się jednak, by swoim kosztem ratować kraj. Lekceważeni przedstawiciele trzeciego Stanu, jako reprezentanci najliczniejszej grupy społecznej, postanowili działać niezależnie - przemianowali się na Zgromadzenie Narodowe i postanowili obradować tak długo, aż nie uchwalą konstytucji.
Wieści przedostały się na ulice Paryża. Tłumy mieszczan, obawiając się interwencji wojska i przerwania prac nad projektem dokumentu, powołały Gwardię Mieszczańską i zaczęły się zbroić. W poszukiwaniu amunicji - przypuszczono szturm na twierdzę Bastylię, która pełniła rolę więzienia. Warownię szybko zdobyto, a dzień ataku - 14 lipca - jest dziś francuskim Dniem Niepodległości i największym świętem narodowym.

Niepokój i zamieszki przeniosły się na wieś, gdzie rozpoczęła się Wielka Trwoga. Chłopi szturmowali pałace swoich ciemiężycieli i mordowali szlachciców. Eskalacja przemocy w całym kraju ostatecznie zmusiła przedstawicieli pierwszych dwóch Stanów do oddania wszelkiej władzy Zgromadzeniu Narodowemu. Te ustanowiło w końcu Deklaracje Praw Człowieka i Obywatela, która do dziś jest podstawą francuskiej konstytucji. Ludwik XVI odmówił podpisania się pod nią, w efekcie czego rozjuszony tłum tysięcy mieszczan wkroczył do komnat pałacu w Wersalu. Przestraszony król zgodził się przenieść do skromnych apartamentów w Paryżu.

Francja próbowała poprawić swoją sytuację ekonomiczną poprzez wypowiedzenie wojny Austrii oraz Prusom, i początkowo odnosiła w niej sukcesy. W tym okresie zniesiono całkowicie monarchię i proklamowano Republikę Francuską. Króla Ludwika XVI ścięto w 1793 roku. Inne kraje nie były jednak zadowolone z przebiegu rewolucji. Do koalicji przeciw Francji dołączyły m.in. Wielka Brytania, Hiszpania, Portugalia i Holandia.

Coraz boleśniejsze porażki na froncie i wewnętrzne podziały i spory w słabym rządzie, spowodowały przejęcie władzy przez frakcję jakobinów w 1793 roku, z Maximilienem de Robespierre na czele.
Robespierre, poprzez pospolite ruszenie, poprawił sytuacje na frontach, jednak okres jego rządów nazywany jest w historii „czasem terroru”. Świetny strateg i polityk stał się wręcz obłąkany na punkcie utrzymania władzy i kontynuacji rewolucji. Na mocy specjalnego dekretu, w błyskawicznym procesie skazany na śmierć mógł być każdy, podejrzany o zdradę, szpiegostwo czy nieprzychylność jakobinom. Podczas niecałego roku rządów Robespierra, na gilotynie ścięto prawie osiemnaście tysięcy ludzi. Coraz silniejsza opozycja wobec dyktatury jakobinów i sukcesy militarne, przyczyniły się do obalenia rządów tyrana, a on sam podzielił los swoich przeciwników.

W Francji władzę przejęły rządy Dyrektoriatu. Wojska ponownie zaczęły ponosić klęski, ekonomia była słaba tak jak i pozycja samego Dyrektoriatu. Był jednak ktoś, kto nieźle radził sobie na froncie, odnosząc zwycięstwo za zwycięstwem - młody generał Napoleon Bonaparte, który dowodził jedną z armii od 1796 roku. Docierając aż do Egiptu, Napoleon wraca do Francji w październiku 1799 roku. W listopadzie dokonuje wojskowego zamachu stanu, kończąc rządy słabego Dyrektoriatu i rozpoczynając czas militarnej dyktatury. 24 grudnia 1799 roku Napoleon zostaje Pierwszym Konsulem, przyjmuje się to za umowną datę końca Rewolucji Francuskiej.

Historyczne postacie w grze
Nie wiadomo jeszcze w jakim stopniu fabuła gry będzie przeplatać się z szeregiem faktycznych wydarzeń francuskiej rewolucji. Jak widać po zwiastunie „W samym środku Rewolucji” - twórcy z Ubisoft nie są zbyt precyzyjni w historycznej dokładności, twierdząc, że wybuch rewolucji miał głównie przyczynę w pełnym przepychu życiu króla i królowej. Przypisywanie jej zdania, że „głodni chłopi powinni jeść ciastka” nie jest prawdą - feralna kwestia padła sto lat wcześniej, z ust innej kobiety.
Wiemy natomiast z innych filmów, na jakie postacie natkniemy się w grze jako Asasyn Arno.

Napoleon Bonaparte
Na genialnego stratega i dowódcę natkniemy się zapewne jeszcze przed jego pasmem zwycięstw. Być może gra pokaże nam też moment jego dojścia do władzy?

Maximiliene de Robespierre
Akcja gry na pewno będzie rozgrywała się w roku 1793, Robespierra zobaczymy więc jako trzymającego się władzy tyrana, wysyłającego ludzi na szafot.

Markiz de Sade
Jeden z najbardziej poczytnych pisarzy francuskich, pisał książki pełne okrucieństwa i zbrodni, które łączył z przeżyciami seksualnymi. Od jego nazwiska powstał termin „sadyzm”. Był jednym z więźniów Bastylii, na kilka dni przed szturmem na warownię został przeniesiony do zakładu dla obłąkanych w Charenton. Wiele jego dzieł zostało zniszczonych podczas plądrowania Bastylii.


Kogo moglibyśmy zobaczyć w grze
Nie wspominając o królewskiej parze Ludwiku i Marii Antoninie - największą i najlepszą niespodzianką byłoby zobaczyć w grze:
Charlotte Corday

Charlotte w pewnym sensie była… prawdziwym asasynem! Jako zwolenniczka frakcji żyrondystów, była przeciwna władzy i terroru jakobinów. Postanowiła zabić jednego z nich - dziennikarza i polityka Jeana Paula Marata, który w swojej gazecie propagował idee i metody jakobinów. Jego śmierć miała być symboliczna i skończyć masowe egzekucje innych. Początkowo plan zakładał zabicie go publicznie, przed Zgromadzeniem Narodowym - jako przykład i ostrzeżenie dla innych. Po przybyciu do Paryża Charlotte odkryła jednak, że z powodu choroby skóry - Marat nie opuszcza prawie swojego mieszkania. Zmieniła więc plan - zakradła się do jego domu i zasztyletowała w wannie, gdy brał kąpiel. Została aresztowana na drugi dzień i wkrótce skazana na śmierć za zdradę. Marat został uznany za męczennika, a terror i egzekucje trwały dalej.


Filmy o Rewolucji Francuskiej
Wiele z nich powstało jeszcze w latach 30 lub 40, z tego powodu mogą być jedynie gratką dla prawdziwych koneserów kina. Niektóre pokazują jakąś opowieść, dla której sama rewolucja jest jedynie mało istotnym tłem.

Najdokładniej historię francuskiej rewolucji opowie nam międzynarodowa superprodukcja „La Révolution française”, która powstała w 1989 roku, dla uczczenia dwusetnej rocznicy. Dwuczęściowy film trwa 6 godzin i pokazuje wydarzenia od zwołania Zgromadzenia Stanów, aż do końca rządów Robespierra.  Nie znajdziemy w nim jednak wartkiej akcji, a historyczną dokładność i świetne aktorstwo - główne role grają: Peter Ustinov, Jane Seymour (dr Quinn), Sam Neill (Park Jurajski), Christopher Lee (Saruman), Claudia Cardinalle, Klaus Maria Brandauer oraz Andrzej Seweryn jako Robespierre.

Miłośnicy kina powinni docenić też film Andrzeja Wajdy „Danton”, z Gerardem Depardie w roli tytułowej. To historia dwóch najważniejszych postaci francuskiej rewolucji: Dantona i Robespierra. Zwolennicy tego pierwszego obsadzeni są przez francuskich aktorów, a Robespierra - przez polskich, m.in Bogusława Lindę i rewelacyjnego Pszoniaka jako Robespierre.

Z nowszych filmów, na myśl przychodzi zrealizowana przez Sophię Coppolę - „Maria Antonina”. Nie jest to generalnie film o rewolucji, pokazuje  w dość specyficzny sposób życie królowej przed burzliwymi wydarzeniami. Dopiero pod koniec widzimy królewską parę w obliczu rozjuszonego tłumu, szturmującego pałac w Wersalu. Dzieło Coppoli nie błyszczy jeśli chodzi o fabułę, dialogi i w zasadzie rozkręca się dopiero w najlepsze tuż przed końcowymi napisami, ale świetna muzyka i specyficzny klimat sprawiają, że warto rzucić na nie okiem.

Już wkrótce przekonamy się jaki będzie Assassin’s Creed: Unity.  Niezależnie od kontrowersji jakie budzi jakość oprawy graficznej - uznana marka, okres historyczny, świetnie oddane zakamarki Paryża i oparta na takich fundamentach fabuła, pełna odniesień do autentycznych wydarzeń i postaci - powinno dać nam jedną z najlepszych gier tego roku!

DM
2 listopada 2014 - 17:29
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
02.11.2014 22:33
DM
odpowiedz
DM
172
AFO Neptune

GRYOnline.plTeam

Dlatego dla mńie grą roku będzie pewne Obcy. Ale asasyn ma sporo zalet na wejściu, przede wszystkim ze wzgledu na osadzenie historiii. Paryz i okres rewolucji jest na pewno czyms swiezym i oryginalnym w swiecie gier. Jesli miasto i mieszkancy będą tak dobrze zrobieni jak się chwalą twórcy, to już dla samego paryza będzie warto zagrać...
Powtarzana mechanika rozgrywki jest niestety stałym punktem od lat i dotyczy jakies 98% wszystkich gier, więc tego nie ma co asasynowi zarzucać...

02.11.2014 22:50
Mastyl
odpowiedz
Mastyl
161
Za godzinę pod Jubilatem

A Boguś Linda w Dantonie grał własnie Marata.

Ogólnie dobry artykuł, tylko trochę razi, do kogo skierowany, skoro przy nazwisku aktora w nawiasie trzeba pisać "(Saruman)". ;)

02.11.2014 23:08
DM
odpowiedz
DM
172
AFO Neptune

GRYOnline.plTeam

Zobacz na post wyzej users kaniaherobrajn czy jakoś - kazdego czytelnika mam w sercu. :) jak skojarzenie będzie wraziste dla młodego człowieka, to i starszy da rade :)

03.11.2014 08:21
odpowiedz
ww1990ww
78
Konsul

Wszystko pięknie ładnie tylko ja się pytam po co? W sensie po co oni jeszcze dalej ciągną dalej to samo tylko w innej dekoracji. Tak pomiędzy bogiem a prawdą jak grałeś w którąkolwiek część Assayna to tak jakbyś grał we wszystkie pozostałe.

03.11.2014 08:29
zmudix
odpowiedz
zmudix
157
Professor Fate

Ciągną to samo, bo ludzie chcą grać w Assassyny. Faktycznie od dwójki niewiele się zmieniało (poza statkami), ale tutaj zapowiadają spory skok jakościowy. Zobaczymy jak to będzie. :)

03.11.2014 08:30
James_007
odpowiedz
James_007
174
Septimus

@ww1990ww
Bo czynia mnie szczesliwym, ze moge zagrac w kolejnego asasyna z nowa historia co roku kiedy mam na to ochote :)

03.11.2014 08:55
odpowiedz
ww1990ww
78
Konsul

@James_007
I dobrze by było gdyby to było raz do roku a nie jak teraz, że zapowiadają co najmniej 4 w przeciągu roku. Przecież nawet tasiemce jak CoD i Sims-y nie wydają więcej niż jedną cześć serii na rok.

03.11.2014 11:06
Sektu
odpowiedz
Sektu
25
Chorąży

Drogi autorze! Świetny pomysł i wykonanie, właśnie od pewnego czasu zabierałem się by coś poczytać o rewolucji francuskiej xd dziękuję xd

03.11.2014 14:36
James_007
odpowiedz
James_007
174
Septimus

@ww1990ww
Do Rogue jestem sceptycznie nastawiony bo to wyglada jak popluczyny po Black Flag i ACIII, ale ciekaw jestem uzupelnienia historii wiec jakos zdzierze
Poprzednia odslone tluklem 3 miesiace, wiec akurat jak w stycnziu wyjdzie na PC to Unity bede mial pewnie skonczone ;)

03.11.2014 16:15
JudgeHolden
odpowiedz
JudgeHolden
32
Centurion

@DM: Doceniam pomysł na artykuł, ale niestety strasznie ta historia rewolucji w Twoim wydaniu uproszczona. Za przyczyny podajesz kwestie ekonomiczno-społeczne, w ogóle pomijając negatywny wpływ idei szerzonych przez ludzi wrogich monarchii, a oskarżenia pod adresem Marii Antoniny traktujesz jako prawdziwe. Nie wspominasz ani słowem o poparciu udzielonym przez króla pierwszej rewolucji. O drugiej rewolucji z sierpnia 1792 r. nie wzmiankujesz, a to ona skierowała Francję na drogę terroru. Poza tym z wyjątkiem podania liczby ofiar w ogóle przelatujesz nad tematem terroru: a co z powstaniem w Wandei? Co z prześladowaniem Kościoła? Gdzie wzmianka o zduszeniu powstań w Lyonie i Marsylii? Rozumiem, że miało być to wprowadzenie, ale wyszło jednostronnie.

03.11.2014 16:16
JudgeHolden
odpowiedz
JudgeHolden
32
Centurion

Jeśli ktoś szuka dobrej lektury o rewolucji, to polecam: http://www.gandalf.com.pl/b/klamstwo-bastylii/

03.11.2014 16:20
zmudix
odpowiedz
zmudix
157
Professor Fate

JudgeHolden, absolutnie nie traktuj tego jako przytyk, ale jeżeli byłbyś w stanie napisać lepszy artykuł, to zrób to, z chęcią bym przeczytał. O temacie prawie nic nie wiem, przydałoby się liznąć trochę wiedzy (ale bez czytania książek, po łebkach naprawdę mi wystarczy, bo 75% zapomnę przed końcem lektury).

03.11.2014 16:22
DM
odpowiedz
DM
172
AFO Neptune

GRYOnline.plTeam

Tez na poczatku dalem "disclaimer" :) bo podejrzewalem, ze historycy sie obruszą :)
Jakbym chcial wszystko opisac, to by wyszedl 4 razy dluzszy tekst a wiekszosc czytelnikow zeezygnowalaby po 1/3...
Chcialem uniknac nudnego wykladu i maksymalnie to skrocic jak tylko sie da

To nie jest bryk na lekcje historii a male przyblizenie wydarzen tylko by wczuć sie w klimat gry...

05.11.2014 08:52
odpowiedz
AndrzejC
29
Legionista

Od początku ta cała seria Assasins Creed mi śmierdzi. Gra się jakimś asasynem i walczy z templariuszami, w drugiej części się zabija papieża co dla mnie jest oburzające. Oczywiście w trakcie gry można ujrzeć napis o tym, że gra jest robiona przez ludzi różnych wyznań itd ale jak wiadomo w liberalenj obłudzie można nei zważać na uczucia religijne jeśli chodzi o chrześcijaństwo. Teraz pewnie przedstawią rewolucję we Francji zgodnie z mitologią tej epubliki, jak to lud był ciemiężony a król zły. Swoją przygodę z tą serią zakończyłem na dwójce i na razie nic mnie nie zachęca by to zmienić.

05.11.2014 08:59
odpowiedz
Nitro2050
100
Generał

Bardzo ciekawe :)

05.11.2014 10:19
paul181818
odpowiedz
paul181818
60
Generał

dobry tekst,ale wszyscy zaczęli się tym interesować dopiero teraz jak wychodzi gra , większość zawartych informacji znajdziecie poprostu w podręczniku od historii .. :P

05.11.2014 11:12
TrójpalczastaRękaZCiasta
odpowiedz
TrójpalczastaRękaZCiasta
21
Centurion

Bardzo fajny artykuł - zwykle na historii temat Rewolucji Francuskiej był traktowany bardzo pobieżnie, dobrze dowiedzieć się czegoś nowego.

05.11.2014 12:00
wert
👍
odpowiedz
wert
195
Kondotier

Ciekawy tekst - i ciekawa sprawa - gry uczą, pośrednio :)

Można by dodać, że przebieg rewolucji to była bardzo krwawa sprawa.
Nie patyczkowano się, z ideałami wolności, równości, braterstwa to nie miało nic wspólnego. Mam wrażenie, że rewolucja październikowa w Rosji nie była specjalnie bardziej okrutna.
Na Discovery (albo NG) były fajne filmy właśnie o rewolucji - może są na YT (nie pamiętam tytułów).

05.11.2014 18:56
odpowiedz
zanonimizowany1041551
2
Junior

Dobry tekst - przyjemnie się czytało. Ja akurat specjalnie Rewolucją Francuzką się nie jaram i na Unity też specjalnie nie czekam, ale nie wykluczam, że może kiedyś zagram. Generalnie liczyłem na inną Epokę w tej serii, ale się przeliczyłem.. :)

07.11.2014 00:41
Ferrou
odpowiedz
Ferrou
40
Centurion

Drogi Autorze,
Bardzo dobry pomysł na artykuł. Przedstawienie historycznego tła produkcji, dla której rzeczone tło jest nie tylko dekoracją ale i nadaje ton oraz klimat rozgrywce, uważam za dobre uzupełnienie wiadomości o kolejnym Assassinie. Mam tylko zastrzeżenie do opisywanych przez Ciebie wydarzeń w kontekście zawiązania tzw. I Koalicji Antyfrancuskiej. Słusznie napisałeś, że państwa Europy Zachodniej zareagowały dopiero po ścięciu króla Francji Ludwika XVI. Nie rozumiem tylko dlaczego słowem nie wspomniałeś, że głównym orężem stricte militarnym tej unii były Prusy oraz Austria. To one wzięły na swój garb gro działań militarnych i niemal całą kampanię (Anglia jedynie zaatakowała z morza od południa, na zdaje się Tulon, czy inne miasto portowe). Poza tym właśnie Prusom i Austrii najbardziej zależało na tym aby jak najszybciej zdusić rewolucję, gdyż same były monarchiami absolutystycznymi i po prostu obawiały się podobnych wzburzeń ludności (delikatnie rzecz ujmując) na własnym terytorium. Dodatkowo o głowę została skrócona żona Ludwika XVI - pochodząca przecież z austriackich Habsburgów córka władcy Austrii. To również przyczyniło się do jeszcze większego zaangażowania jednego z trzech naszych zaborców. Notabene Austria nie wzięła udziału w drugim rozbiorze Polski właśnie ze względu na prowadzenie wojny z Francją. Niemniej jak pisałem wyżej - ciekawy artykuł :)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze