Moja kariera w FIFA14 #59: Boiskowa wolność - Brucevsky - 9 lutego 2015

Moja kariera w FIFA14 #59: Boiskowa wolność

Rok po zakończeniu kariery w FIFA12 wracam do świata produkcji EA Sports. Poznając zmieniony tryb kariery, odkrywam smaczki i błędy nowej odsłony słynnej serii. Przy okazji zachęcam do dyskusji o zmianach, wadach, zaletach, talentach, formacjach, drużynach i sukcesach.  

Gwiazdy nie grają na miarę swojego potencjału – grzmiał felietonista – to nie jest Monaco, które chce się oglądać. To nie są artyści, a rzemieślnicy, którzy wychodzą na boisko tylko wykonać swoją robotę. Jeśli Brucevsky chce odnieść sukces z taką drużyną, musi szybko coś zmienić...

Nie potrzebowałem tego artykułu, by dostrzec trapiące moją jedenastkę problemy. W grze brakowało jej błysku, nieprzewidywalności. Byliśmy łatwi do rozszyfrowania, a także za mało kreatywni. Nawet tak utalentowani technicy, jak Coutinho, James Rodriguez czy Cristiano Ronaldo nie cieszyli się grą i nie zaskakiwali obrońców rywala. To musiało skończyć się w tylko jeden możliwy sposób. Z Borussią Dortmund w Lidze Mistrzów wyszarpaliśmy na wyjeździe 1:1 i mieliśmy powody, by cieszyć się z tego wyniku. Potem przyszła potyczka ligowa z Bordeaux. Żyrondyści prostymi metodami zadali nam dwa ciosy, a potem solidną obroną nie dali już sobie odebrać trzech punktów. Zarząd był wyraźnie rozczarowany, piłkarze zniechęci, a ja stawałem pod coraz większą presją.

Potrzebowałem dużo czasu i naprawdę czytelnych sygnałów, by odkryć źródło problemów. Monaco było przeze mnie ustawione zbyt sztywno, polecenia dla piłkarzy były zbyt konkretne, a plany taktyczne zdecydowanie za bardzo dokładne. Piłkarze nie czuli potrzeby lub może po prostu nie chcieli kwestionować moich zaleceń, ale na boisku realizowanie ich wyraźnie im nie wychodziło. To nie leżało w ich naturze. W końcu sam musiałem naprawić wszystko, co wcześniej zepsułem.  

Przed kolejnym treningiem zmazałem wszystkie zalecenia z tablicy w szatni i podarłem kartki z instrukcjami. Koniec rozrysowanych ataków, koniec poleceń dla pomocników i stoperów. Panowie, na boisku macie strzelać gole, notować asysty i nie dopuszczać rywali pod własną bramkę. Ryzykujcie, bawcie się piłką, zaskakujcie– oznajmiłem na odprawie.

Zabieg się udał, pacjent przeżył, a w ciągu kilku dni zaczął nawet notować rekordowe rezultaty. 4:0 z Saint-Etienne, 3:1 z Lorient, 4:0 z Kopenhagą czy 4:0 z Sochaux  to wyniki, które przekroczyły moje najśmielsze oczekiwania. Falcao i Diego Costa byli nie do zatrzymania, defensywa przeszła na grę wysokim pressingiem i rzadko pozwalała rywalom na cokolwiek. Pomocnicy i skrzydłowi wreszcie zaczęli się znakomicie uzupełniać i kreować nieprzewidywalne dla defensorów okazje bramkowe. Dawno już moja drużyna nie grała tak dobrze.

W ostatnim możliwym momencie zrozumiałem, na czym polega różnica w prowadzeniu solidnego Sabadell z genialnym Monaco. Lata pracy z futbolowymi rzemieślnikami, z całym szacunkiem dla Borvena, Toquero czy Sepulvedy, sprawiły, że źle podszedłem do kierowania grupą artystów. Na szczęście boiskowe sygnały były czytelne. Kilka tygodni później nie byłoby już czasu na uratowanie sezonu. Teraz jednak jest jeszcze okazja, by nadrobić straty i awansować do fazy pucharowej Champions League, kolejnych rund krajowych pucharów, a w Ligue 1 wrzucić wyższy bieg w wyścigu z Marsylią. Wciąż walczymy o poczwórną koronę i na razie idzie nam to całkiem dobrze.

Quiz:

Za nami ciekawa runda. Kolejkę wygrał uwagastrzelam, który tym razem nie dał szans wyżej notowanym konkurentom. Kolejną magiczną barierę, tym razem stu pięćdziesięciu oczek, pokonał krisleap, a w gronie zawodników z trzycyfrowym wynikiem na koncie pojawił się pyzior. Odliczanie do finiszu można rozpocząć, zostały trzy, może cztery rundy.

1. krisleap 150 pkt

2. legia2396 114 pkt
3. pyzior 101 pkt

4. uwagastrzelam 78 pkt
5. damiaszg 37 pkt
5. Krasoslaw 19 pkt
7. bezniku 6 pkt
8. Krycherrr 3 pkt
9. footballdream 2 pkt
-  Kruk 2 pkt
-  Baloon 2 pkt
-  Mercury_99 2 pkt
13. Bitten Apple 1 pkt

Pięćdziesiąta druga runda pytań:

1. Które z drużyn rywalizujących w pierwszym sezonie funkcjonowania angielskiej Premier League miały do siebie najdalej? (2 pkt)

2. Obecnie najskuteczniejszymi zawodnikami w historii angielskiej młodzieżówki U-21 są Alan Shearer i Francis Jeffers z trzynastoma bramkami. Jacy dwaj młodzi piłkarze są w stanie niedługo wyprzedzić ich w tej klasyfikacji? (3 pkt)

3. Kiedy po raz ostatni reprezentacja Finlandii zdołała wywalczyć choćby punkt w meczu o stawkę przeciwko rywalowi z pierwszej dziesiątki obecnego rankingu FIFA? Z kim wówczas osiągnęła dobry wynik? (3 pkt)

4. Kim jest ten piłkarz? (3 pkt)

– podczas gry w Serie A byłem członkiem pewnego słynnego trio Ma-Gi-Ca.
– przez pewien czas grałem w japońskiej J-League .
– karierę skończyłem pod koniec XX wieku.
– na jednym z mundiali zająłem drugie miejsce w klasyfikacji strzelców, choć moja drużyna odpadła już w ćwierćfinale.

5. Która drużyna w sezonie 1997/1998 wzmocniła się trzema piłkarzami Milanu, a następnie sięgnęła po mistrzostwo kraju? (3 pkt)

6.  Owen Hargreaves i Francesco Coco – obaj pojechali na mundial w 2002 roku i obu wyróżniał pewien fakt. Jaki? (3 pkt)

7. W którym z trzech piątkowych meczów – Marsylia-Reims, Borussia Dortmund-Mainz i Almeria-Real Sociedad kibice będą najdłużej czekać na pierwszą bramkę? (3 pkt) – pytanie otwarte do piątku 13 lutego do 17:00.

Brucevsky
9 lutego 2015 - 18:56