Dlaczego filmy na podstawie gier są słabe? - fsm - 8 kwietnia 2015

Dlaczego filmy na podstawie gier są słabe?

Już za kilka miesięcy w kinach pojawi się kolejne filmowe wcielenie Agenta 47. Zwiastun nowego Hitmana jasno daje do zrozumienia, że adaptacja będzie miała możliwie jak najmniej wspólnego z oryginałem. Innymi słowy, szykuje się rzetelna popkulturowa kaszanka z iście bayowską ilością wybuchów. Zatem zadajmy sobie pytanie: dlaczego filmy na podstawie gier komputerowych niemal zawsze są złe?

Silent Assassin jak się patrzy!

Na przestrzeni ostatnich nieco ponad dwóch dekad pojawiło się prawie 30 kinowych, wypuszczonych na międzynarodowe rynki produkcji bazujących na grach wideo (nie liczę całej masy produkcji tylko japońskich czy telewizyjnych). Kilka z nich zarobiło sporo, kilka jako-tako, reszta nie popisała się w box-office, żaden nie zdobył powszechnego uznania. A jednak one ciągle powstają. Jak nieśmiertelny, niesłychanie irytujący boss, podnoszący się po każdej porażce. Dlaczego? Why? Warum?!

Wytwórnie wybierają złe gry

Granie w zdecydowanej większości polega na ciągłym powtarzaniu tych samych czynności. Ciągle walczymy, skaczemy, skradamy się, zabijamy, wyprzedzamy, łączymy przedmioty, budujemy konstrukcje. To jest beznadziejna podstawa dla filmu. Ciekawa fabuła i wyraziści bohaterowie są świetną podstawą dla filmu, ale z jakiegoś powodu ludzie odpowiedzialni za wybieranie marek do zmasakrowania adaptacji skupiają się na: cyckach (Angelina w Tomb Raiderze), długich nogach (Milla w Resident Evil) ewentualnie bezmyślnym naparzaniu (Doom, Mortal Kombat, Street Fighter). Czy naprawdę bijatyka albo wyścigi to świetny materiał na elegancką, stuminutową nieinteraktywną (jak to w kinie) historię?

Wierna adaptacja Dead or Alive pewnie ma JAKIEŚ zalety... (www.sobaditsgood.co.uk)

Ale żeby nie było - czasami zdarza się, że na warsztat brany jest adekwatny tytuł. Przygodowy, z rozmachem, fajnymi postaciami, filmowym (a jak!) klimatem, głębią... Najczęściej jednak efekt końcowy nadal jest daleki od ideału, albo projekt pada już na etapie przed-produkcji. Nadal uważam, że filmowy BioShock, o którym dużo mówiło się pod koniec pierwszej dekady XXI wieku, miał szansę stać się pierwszą naprawdę dobrą adaptacją. Ale zbyt wysoki budżet, problemy ze znalezieniem reżysera, mroczna tematyka i podobno zbyt niski potencjał na zarobienie miliona monet sprawił, że tego filmu najpewniej nigdy się nie doczekamy.

Concept art ze skasowanego filmu (www.wegotthiscovered.com)

Robią to niewłaściwi ludzie

Weźmy za przykład film Max Payne z 2008 roku. Gry ze studia Remedy to cudowny hołd złożony mrocznemu kinu o upadłych gliniarzach, teoretycznie więc przerobienie inspirowanej filmami gry na takowy film powinno być bardzo łatwe. Jest świetny bohater, jest fabularny samograj w postaci zemsty, jest rewelacyjny klimat i pożyczony z Matriksów bullet time. Tymczasem do napisania scenariusza kinowego Maksa zatrudniono trzech gości, z których jeden nie napisał w swoim życiu absolutnie niczego scenariuszoopdobnego (do tej pory Max Payne to jego jedyny "credit"), drugi wcześniej napisał scenariusz filmu, który nigdy nie powstał, a trzeci pracował tylko w telewizji. Doskonała ekipa, która najpewniej na dodatek wcale nie lubi gier.

Już to bardziej przypomina Alone in the Dark (www.aceshowbiz.com)

Efekt końcowy był taki, że klimat został, wszystko wyglądało elegancko, postacie nadawały się (nawet Marky Mark Wahlberg okazał się spoko), ale scenariusz z narkotycznymi demonami był mocno bez sensu i miał w zasadzie zero wspólnego z oryginałem. Fani gier byli zdenerwowani, a zwykli widzowie nie dostali niczego na tyle wyjątkowego, by zapamiętać Maksa na dłużej. Wielka szkoda.

Skupiają się na niewłaściwych elementach

Tomb Raider. Indiana Jones w spódnicy. Świetna kobieca główna postać, egzotyka, przygoda, skarby, strzelaniny. Ale przede wszystkim odkrywanie archeologicznych zagadek i przeszukiwanie grobowców. Kto pamięta, ile było faktycznego przeszukiwania grobowców w dwóch częściach kinowego Tomb Raidera? Odpowiedź jest jedna: za mało. Z kolei za dużo było plastikowego łubu-dubu. Zapewne to było od początku jedynym słusznym założeniem, bo film swoje zarobił, a publika dopisała, ale i tak źle rozłożone akcenty potrafią zabić frajdę płynącą z seansu. Ale i tak mam lepszy przykład...

Czepiam się, ale filmowy Tomb Raider w teorii miał wszystko tam, gdzie trzeba, a wyszła nuda (www.mikeysfilmreviews.com)

Kojarzycie Uwe Bolla i jego portfolio? Alone in the Dark to też jest podobno adaptacja. Ale nazwisko głównego bohatera i kilka znajomych nazw wsadzonych w ramy jednego z największych filmowych potworków, jakie kiedykolwiek powstały, zdecydowanie nie oddały hołdu zasłużonej serii. Horror, eksploracja i zagadki? Nic z tego. Strzelanie, durni ludzie, durne potwory i w ogóle wszystko durne? Tak! Resident Evil (jedyna odnosząca wymierne sukcesy seria filmów na bazie gier) też jest temu nieco winny. Pierwszy film jeszcze próbował udawać horror, ale potem dziedzictwo gier zostało wywalone do kosza, a sequele stały się bezmyślnymi strzelaninami, w których pojawiają się znane postacie.

Takie. To. Straszne. (www.pixshark.com)

Trzeba znać publiczność

To jest bardzo ważna rzecz. Dla kogo powstają adaptacje? Dla fanów gier? Dla zażartego kinomaniaka? Dla typowego "oglądacza"? Hardkorowi gracze nie są najlepszym barometrem dla filmowców. Oni wiedzą o ukochanej grze wszystko, więc ich będzie najtrudniej zadowolić, a przecież i tak najpewniej do kina pójdą (oczywiście tylko po to, by sprawdzić jak bardzo coś nie wyszło). Zdecydowanie lepiej byłoby skupić się na takim przerobieniu materiału źródłowego, by z powtarzalnego zestawu czynności przeplatanego krótkimi rozwinięciami fabuły stworzyć rozwijającą się fabułę przeplataną efektowną akcją żywcem wyjętą z gry. Przeciętny widz nie powinien nawet wiedzieć, że ogląda filmową wersję jakiegoś konsolowego czy pecetowego hiciora. Zabieramy się za horror, to zróbmy horror. Jest gra szpiegowska? Niech film też będzie szpiegowski. Niby takie oczywiste, a jednak...

A adaptacje komiksów są super...

Jeszcze kilkanaście lat temu trudno było trafić na naprawdę dobrą kinową wersję znanego komiksu. Poza Batmanami Tima Burtona czy np. Blade'em, widzowie męczyli się na Spawnie, Batmanie i Robinie, Dreddzie, Phantomie lub mocno nieszczególnym Kapitanie Ameryce z 1990 roku. Dopiero, gdy za adaptacje zaczęli brać się ludzie, którzy na komiksach się wychowali i naprawdę je rozumieli, gatunek zaczął się zmieniać i dziś jest ogromnie popularną i dochodową częścią branży rozrywkowej.

Robert już wie, gdzie jest kasa i uznanie. (www.comicbookmovie.com)

Czy to samo czeka gry? Czy na rynku muszą pojawić się naprawdę kumaci filmowcy, którzy młodość spędzili przed ekranem (a najlepiej: którzy grają po dziś dzień) i znają wartość wirtualnych bohaterów? Bo na pewno na tym poletku jest ogromny potencjał, który tylko czeka na wykorzystanie. Patrząc na nadchodzące duże filmy z wielkimi gwiazdami (a do tej pory to wcale nie było takie oczywiste) pozostaje mieć nadzieję, że ten czas właśnie nachodzi. Michael Fassbender i Assassin's Creed? Jest szansa! Duncan Jones, czyli zdolny młody filmowiec, który dostał grube miliony na World of Warcraft? Powinno się udać. A póki co zapomnijcie, że nowy film o Hitmanie ma cokolwiek wspólnego z grami. Będzie łatwiej.

Kawałek fanowskiego plakatu (www.michaelfassbender.org)

PS Jest kilka filmów na bazie gier, które da się oglądać i które mi się podobały: pierwszy Mortal Kombat, Silent Hill, Książę Persji... To są takie perły, którze rzucam przed wieprze. Wieprzami jest cała reszta, choć i tam zdarzają się przebłyski (pierwszy Resident Evil, sekwencja FPS w Doomie, wspomniany już klimat w Maksie Payne'ie i od biedy Hitman z Timothym Olyphantem). Dziękuję.

fsm
8 kwietnia 2015 - 20:08
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
09.04.2015 20:10
odpowiedz
MarvelgamePL
13
Legionista

Scott P.- sądzę że właśnie w sumie one nie są aż tak potrzebne, gry to takie medium że nie potrzebują by je wspierać filmami. Jednak według mnie dobry film na podstawie gry mógłby utrzeć nosa wszystkim ludziom którzy gry mają za zło tego świata. A jak wyjdzie jakis dobry film... o patrzcie! Ten film ma fabułę, ludzie nie mordują nikogo i stacje telewizyjne mogą na tym nieźle zarobić :)

09.04.2015 21:33
odpowiedz
michellino
51
Pretorianin

Uważam, że "Prince of Persia" był bardzo udany jako filmowe widowisko z gatunku "Piratów z Karaibów". Aż żal, że przepadł w box officie i nie ma szans na kontynuację. Jako ekranizacji gry brakowało mi jednakże więcej płynnych sekwencji akrobacyjnych (te znajdujące się w filmie były zniweczone zbyt ostrym montażem), w rodzaju np. sceny otwierająca "Casino Royal". Tym niemniej film bardzo dobry, z przepychem, dopieszczony wizualnie i absolutnie w kategorii kina przygodowego dobry aktorsko. Persja pełną piersią.

09.04.2015 23:47
Stalin_SAN
odpowiedz
Stalin_SAN
56
Valve Software

Szkoda Bioshocka, rzeczywiście przez samą charakterystykę lokacji i klimat jaki w niej panuje niewiele dało by się tam skopać, świetny materiał na horror / mocny thriller, jednak stworzenie takiego filmu kompletnie na fikcji wymaga zapewne ogromnych nakładów pieniężnych, lokacje/kostiumy, a i komputery pracowałyby pełną parą, w końcu widok na ocean czy efekty plazmidów ciężko oddać inaczej. Jak sobie wyobrażę taki thriller gdzie na bohatera biegnie pięciu psycholi a ten nawala w nich plazmidami, coś świetnego, szkoda, że na chwilę obecną przepadło.

10.04.2015 00:36
typical hater
odpowiedz
typical hater
54
Aedan Cousland

Nie tylko filmy na podstawie gier są słabe, wiele książkowych adaptacji też jest słabych(hobbit, władca pierścieni). Film z mediów współczesnych wypada najsłabiej, nie może oddać bogactwa książki, a nie mogą nadrobić tego interaktywnością gier.

10.04.2015 00:47
claudespeed18
odpowiedz
claudespeed18
164
Liberty City Finest

W pełni zgadzam się ze zdaniem w PS.

10.04.2015 00:49
odpowiedz
MaXXii
72
Generał

Są słabe bo się do nich nie przykłada proste. Do Mortal Kombat się przyłożyli i wyszedł HIT zwłaszcza że bardzo czuwał nad filmem sam ojciec serii czyli ED Boon, w dwójce nie wiem czemu pozwolił tak skopać odsłonę filmową.

10.04.2015 14:14
yadin
odpowiedz
yadin
102
Legend

A więc po co się ekranizuje gry? Po nic. Nikt nie powinien tego robić. To tak, jak ekranizacja fabularna Koziołka Matołka.

10.04.2015 15:49
odpowiedz
kurtt
0
metal up your ass

Kiedy za młodu oglądałem obie części Mortal Kombat to wydawało mi się, że niewiele jest lepszych filmów od tego :) Poważnie. Dotąd wracam z sentymentem. Druga część miała nieco uproszczeń, ale nie była taka zła.

A jak to było z Constantine? Film czy gra, co pierwsze? Komiks? :D To akurat chwalebny przykład tylko nie pamiętam kolejności.

10.04.2015 16:13
paul181818
odpowiedz
paul181818
60
Generał

nie wszystkie ,jest wiele które naprawdę byly świetne(nie mówie tu koniecznie o tych przedstawionych powyżej)

10.04.2015 18:43
odpowiedz
da7iel85
2
Junior

A ostatni Need For Speed ? Jak oceniacie ? Mnie osobiście oglądało się całkiem nieźle, a wychowałem się na starych Speedach ;)

10.04.2015 20:21
odpowiedz
Raptor42
11
Legionista

Hitman - mimo iż jestem wielkim fanem, to już sam trailer ukazuje iż tego wspaniałego "hitmanowskiego" klimatu tu nie ma. Przesycone akcją i pustymi wybuchami, których w grze i w poprzednim filmie nie było ..

10.04.2015 22:37
odpowiedz
twojambasador
24
Chorąży

Postal był dobrą adaptacją gry ale, że to Postal i do tego Boll to mało kto to przyzna.

11.04.2015 00:48
👍
odpowiedz
OlqaxD1144
6
Junior

Ktoś tu zapomniał o adaptacji Postala, którą w sumie dobrze mi się oglądało. Chyba, że ktoś tu nawet nie wie, że jest adaptacja Postala.

11.04.2015 05:45
Cobrasss
odpowiedz
Cobrasss
158
Senator

Trochę zgodzę Postał był nawet OK choć sam koleś nie był taki wygadany jak w grze.
Doom też jakoś nie zapadł mi w pamięć poimo że robił to polak, ale przyznam fajna sprawa z tych ujęć FPP.

11.04.2015 07:14
odpowiedz
sampol
31
Chorąży

Przecież to oczywiste: widocznie twórcy filmów nie grają w gry które ekranizują. Trzeba się wkręcić w grę, jej klimat i fabułą i być fanem by choćby spróbować zrobić dobry film. Co do tytułów to: Diablo, Bioshock, Warcraft to są choćby serie które idealnie się nadają do ekranizacji.

11.04.2015 10:00
odpowiedz
MiH4U
52
Chorąży

Niestety to działa w obie strony. Można by zapytać "Dlaczego gry robione na podstawie filmów prawie zawsze są beznadziejne?"

11.04.2015 10:49
odpowiedz
Kozas
18
Legionista

@MiH4U
A to akurat proste i odpowiedzi nie trzeba szukać - gry na podstawie filmów są robione na chybcika, żeby zdążyć na premierę filmu, a i zazwyczaj budżety tych gier nie imponują. To się chyba powoli zmienia, bo kiedyś to gry na podstawie filmów były traktowane całkowicie jako taki trochę niechciany dodatek, żeby tylko zarobić parę dolców więcej. Tak więc to przypadek całkiem inny niż filmy na podstawie gier, gdzie nie trzeba się śpieszyć, można napisać porządny scenariusz itd.

11.04.2015 11:48
odpowiedz
facebookToScierwo
1
Pretorianin

eeeeeej tomb raider 1 mi sie podobal

11.04.2015 21:40
odpowiedz
zanonimizowany962993
1
Junior

Ja bardzo chętnie obejrzałbym filmową adaptacje Mass Effect

11.04.2015 21:41
odpowiedz
zanonimizowany1080091
33
Legend

Silent Hill był dla mnie nawet dobrą adaptacją.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze