Hollywood to miejsce, gdzie skandale nie robi¹ ju¿ na nikim wra¿enia, a aktorzy, ¿yj¹cy jak p¹czki w maœle robi¹, co tylko im siê ¿ywnie podoba. Los Angeles jest skupiskiem gwiazdeczek, „ambitnych” re¿yserów i scenarzystów, a co za tym idzie, alkoholików, narkomanów i psychopatów. Pomimo ca³ej komercyjnej otoczki, od czasu do czasu trafiaj¹ siê pere³ki, których nie mo¿na nazwaæ aktorzynami. To ludzie z krwi i goœci, którzy przed kamer¹ zostaj¹ kompletnie poch³oniêci swoim zadaniem. Odrzucaj¹ swoj¹ osobowoœæ na bok i wcielaj¹ siê w postaæ przez siebie odgrywan¹. Niewielu jest aktorów, który doceniam za ich kunszt artystyczny (bo wiêkszoœæ to zgraja przyb³êd). Zalicza siê do nich z pewnoœci¹ Jim Carrey, który chocia¿ g³ównie znany jest z ról komediowych, potrafi genialnie zagraæ w dramacie (Truman Show), b¹dŸ iœcie ckliwej historii (Majestic). To nie o nim chcia³em jednak napisaæ, a o jeszcze starszym pokoleniu aktorów. Cz³owiek ten, tak mi siê wydaje, nie odgrywa³ nikogo „na scenie”. By³ po prostu sob¹, a ludzie ukochali go, przez co sta³ siê jednym najbardziej kasowych artystów lat 60 i 70. Mowa tutaj oczywiœcie o Stevie McQueenie, który osi¹gn¹³ niejedno podczas swojego krótkiego ¿ycia.
Ale dlaczego zdecydowa³em siê o nim cokolwiek napisaæ? Z prostego, prozaicznego powodu. Ówczesny œwiat czêsto nie pozwala nam na spojrzenie w przesz³oœæ i poznanie historii z zamierzch³ych czasów. Sam uwielbiam to robiæ. Zagl¹daæ w g³¹b przesz³oœci gier, konsol, a tak¿e filmów, ksi¹¿ek, wojen czy chocia¿by sportu ka¿dego rodzaju to niesamowite uczucie. Wiedzy tej nie pozwolono mi wynieœæ ze szko³y, w której uczy siê jedynie o staro¿ytnej Grecji, Rzymie, czy Bizancjum. Wywodzê siê z rocznika, któremu ukrócono ca³¹ historiê najnowsz¹. Szkoda, ale na szczêœcie podczas tego boju wygrywa ludzka ciekawoœæ, co w po³¹czeniu z dostêpem do bibliotek, czy chocia¿by internetu, daje ogromne mo¿liwoœci. Zatem dzisiaj postanowi³em przypomnieæ Wam o Stevie McQueenie, który staje siê inspiracj¹ po dziœ dzieñ.
Mê¿czyzna urodzi³ siê 24. marca 1930 roku w Beech Grove w USA, gdzie pocz¹tkowo wychowywa³ siê z matk¹, porzucon¹ przez mê¿a w dniu narodzin bohatera tego artyku³u. Samotna matka nie radzi³a sobie z zapewnianiem godziwego bytu nowo narodzonemu cz³owiekowi i w koñcu odda³a go w rêce wuja Claude. Steve jako dziecko stawia³ pierwsze kroki na farmie, która ju¿ zawsze pozosta³a w jego umyœle, a po ponownym zamieszkaniu z matk¹ w wieku 12 lat, McQueen czu³ g³êboki ¿al ze wzglêdu na opuszczenie jedynego cz³onka rodziny, który poœwiêci³ siê jego dorastaniu. W koñcu po zamieszkaniu w Los Angeles, Steve trafi³ do szko³y dla trudnych ch³opców, a nastêpnie wst¹pi³ do korpusu Piechoty Morskiej USA. Mo¿na wywnioskowaæ, i¿ to g³ównie te lata, do 1950 roku odcisnê³y najwiêksze piêtno na przysz³ym gwiazdorze estradowym, gdy¿ sta³ siê cz³owiekiem czynu, a nie s³owa.
Dopiero w 1952 roku z pomoc¹ wsparcia finansowego zacz¹³ studiowaæ aktorstwo, a ju¿ trzy lata póŸniej wst¹pi³ na Brodway'u w A Hatful of Rain. Swoj¹ pierwsz¹ rolê w znamienitym filmie zagra³ w 1956 roku w Miêdzy liniami ringu jako Fidel. Produkcja opowiada o niepokornym mê¿czyŸnie, który po wielu przejœciach w ¿yciu staje siê znanym bokserem, a w wyniku pewnej ustawionej walki traci licencjê. Jest to scenariusz oparty na podstawie biografii sportowca Rocky'ego Graziano, odgrywanego przez Paula Newmana. Ju¿ pierwsze filmy, w których gra³ Steve McQueen pokazywa³y w jakim charakterze role uwielbia³ najbardziej. Byli to silni mê¿czyŸni, którzy niewiele mówi¹c, potrafili wiele uczyniæ.
Nastêpnie Steve McQueen wystêpowa³ w filmach wojennych, a tak¿e westernach, a¿ w koñcu przysz³a pora na g³ówn¹ rolê w Wielkiej Ucieczce, dziêki czemu aktor sta³ siê znany jako The King of Cool, co t³umaczone jest jako Król karceru. Film powsta³y w 1963 roku na podstawie powieœci Paula Brickhilla pod t¹ sam¹ nazw¹ opowiada o obozie jenieckim Stalag Luft III w Polsce, niedaleko miejscowoœci ¯agañ. G³ówny w¹tek fabularny oparty jest o realia II wojny œwiatowej, kiedy to nazistowskie dowództwo postanawia zgromadziæ w jednym miejscu wszystkich oficerów lotnictwa wroga. Obóz mia³ byæ lepiej strze¿ony, a tak¿e nowoczesny, jednak¿e tak du¿a liczba inteligentnych, wyszkolonych ludzi sprawia, i¿ wiêŸniowie postanawiaj¹ uciec. Chocia¿ istnieje wiele g³osów, i¿ film nie oddaje realiów wojny w takim œwietle jak powinien (mo¿liwoœæ zas³aniania okien na noc), to dzie³o otrzyma³o kilka nominacji ( w tym do Oscara), a tak¿e jedn¹ nagrodê od Amerykañskiego Instytutu Filmowego. Zosta³ równie¿ odebrany pozytywnie przez widzów, co skutkowa³o popularyzacj¹ aktorów, którzy odgrywali bohaterów, a tym samym oczywiœcie Steve'a McQueena.
W 2003 roku na podstawie filmu stworzono tak¿e grê video pod dok³adnie t¹ sam¹ nazw¹, która chocia¿ niezbyt satysfakcjonuj¹ca i porywaj¹ca, przypomnia³a nam o starym kinie amerykañskim. W grze mo¿emy kierowaæ, a¿ czterema bohaterami przy czym ka¿dy z nich posiada odpowiednie sobie umiejêtnoœci. W dzisiejszych czasach taki zabieg nie zadziwia ju¿ wcale, jednak¿e ponad dekadê temu, nie by³o to popularne.
Steve McQueen uwielbia³ szybkie maszyny. Niewa¿ne, czy by³y to motory, czy samochody. Film z tym aktorem bez prawdziwej pere³ki motoryzacji by³ niczym. W ¿yciu prywatnym aktor nie stroni³ od pog³êbiania swojej pasji. Jak by³o wiadomo, cz³owiek ten czêsto by³ agresywny wobec swoich pracodawców, co dawa³o mu pewn¹ przewagê, a tak¿e lepsze kontrakty finansowe, dziêki temu móg³ pozwoliæ sobie na licencjê pilota, a tak¿e w³asny samolot. Najwiêkszym hobby Steve'a by³y jednak samochody. Posiada³ wiele znanych modeli tamtym czasów jak np. Porsche 356, czy Jaguar D-Type XKSS, a tak¿e Ferrari 250. W koñcu rozpocz¹³ tak¿e karierê kierowcy rajdowego, a swój najwiêkszy sukces osi¹gn¹³ w 1970 roku, kiedy to wraz z Peterem Revsonem wygra³ wyœcig w swojej klasie, jad¹c Porsche 908/02. Fakt, i¿ Steve posiada³ wtedy gips na lewej stopie stawia ten rajd w ca³kowicie innym œwietle. Pokazuje twardy charakter oraz ogromn¹ determinacjê jak¹ odznacza³ siê mê¿czyzna. PóŸniej McQueen mia³ uczestniczyæ w dwudziestoczterogodzinnym wyœcigu w Le Mans, ale w koñcu odwo³a³ swój wystêp ze wzglêdu na to, i¿ krêci³ on wtedy film o tematyce w³aœnie wyœcigowej. O ironio by³o to o wyœcigu w Le Mans. Niestety jego w³asna produkcja za³ama³a finanse aktora, a nawet niewiele brakowa³o by sta³ siê bankrutem. Dopiero w dzisiejszych czasach docenia siê ten film jako jeden z tych najlepiej przedstawiaj¹cych faktyczny wygl¹d wyœcigów w latach 60' i 70'.
G³ówny bohater bajki Auta, a tak¿e kontynuacji Auta 2 nosi imiê McQueen. Przypadek? Nie s¹dzê!
Niebezpieczeñstwo ze strony groŸnych zbrodniarzy zawsze czyha na znane w œwiecie show biznesu osoby. Dok³adnie tak samo by³o z McQueenem, gdy¿ znalaz³ siê on na liœcie seryjnego mordercy Charlesa Mansona, który prowadzi³ dzia³alnoœæ przestêpcz¹ œciœle zorganizowan¹ i wiern¹ grup¹ swoich wyznawców. Sekta ta nazywa³a siebie Rodzin¹. W koñcu jednak wszyscy zostali pojmani i os¹dzeni. Pocz¹tkowo skazano ich na karê œmierci, ale po zmianie prawa stanowego zosta³o to zmodyfikowane na do¿ywotnie pozbawienie wolnoœci.
Œmieræ gwiazdora Hollywood by³a wynikiem na³ogu, którym by³o palenie papierosów. Wykryty w p³ucach nowotwór szybko siê rozwija³, jednak Steve McQueen postanowi³ walczyæ i w 1980 roku podda³ siê alternatywnemu leczeniu. Niestety wkrótce umar³ w trakcie zabiegu, który mia³ na celu usuniêcie przerzutów.
Inspiracja t¹ postaci¹ trwa do dzisiaj. Jako pierwsza rzuca siê tutaj piosenka The Automatic pt. Steve McQueen. Opowiada ona o losie podmiotu lirycznego, który chcia³ stylizowaæ siê na m³odego bohatera wielu filmów wojennych. Jego spokój, si³a, a tak¿e element buntu zawsze zaskakiwa³.
O podobnej tematyce nagrano równie¿ piosenkê Sheryl Crow, która ponownie jak w poprzednim wypadku jest sygnowana imieniem i nazwiskiem aktora. Oceñcie sami, która z nich jest lepsza.
Ma³o wed³ug Was? Firma Triumph, która produkuje motory postanowi³a wydaæ specjaln¹ edycjê ponownie podpisan¹ nazwiskiem gwiazdora. Motory Triumph przypad³y do gustu aktorowi i niejednokrotnie mo¿na by³o podziwiaæ jedn¹ z maszyn w jego pobli¿u. Stworzony model 2012 Triumph T100 Steve McQueen Edition jest stylizowany na model Trophy TR6, którym mê¿czyzna mia³ okazjê jeŸdziæ w filmie Wielka ucieczka.
Opinia publiczna widzia³a w Steve'ie prawdziwego mê¿czyznê. Przedstawia³ siê taki nie tylko w filmach, ale tak¿e i w ¿yciu. Si³a jego charakteru po³¹czona z pasjami, determinacj¹, a tak¿e nutk¹ tajemniczoœci, która wytworzy³a siê dziêki ma³omównoœci, sprawi³a, i¿ aktor sta³ siê ikon¹ Hollywood, a dzisiaj, jego imiê i nazwisko ³¹czy siê bezpoœrednio z nieokie³znaniem i buntowniczoœci¹.
Spragnieni wiêkszej wiedzy o McQueenie? Nie mo¿ecie zrobiæ nic innego, jak odpaliæ kilka dobrych filmów z jego udzia³em. Zatem do dzie³a!