Najlepsze soundtracki z gier na Spotify - Antares - 4 lutego 2016

Najlepsze soundtracki z gier na Spotify

Dzięki popularności serwisów takich jak Spotify i Deezer, legalne słuchanie muzyki nigdy nie było tak łatwe i wygodne jak teraz. Olbrzymie bazy utworów wciąż są powiększane na obu platformach, więc coś dla siebie znajdą miłośnicy niemalże wszystkich gatunków muzycznych. W przepastnych bibliotekach muzycznych znalazło się także coś dla graczy – nie brakuje tam bowiem licznych soundtracków z kultowych gier wideo. W niniejszym tekście znajdziecie najlepsze z nich.

Spotify to niewątpliwie prawdziwa rewolucja na rynku muzycznym. Podczas gdy wielkie wytwórnie wyliczały milionowe straty i gnębiły zwykłych internautów z powodu piractwa, pojawił się pomysł, by oferować muzykę za darmo dla wszystkich, z klarownym systemem korzyści płynących z posiadania abonamentu premium. Wielu mówiło wówczas, że rozleniwiony internet nadal będzie preferował piractwo, a Spotify na siebie nie zarobi. Dziś wiadomo, że malkontenci się mylili, a serwis jest dostępny już nie tylko na PC, lecz także na smartfonach, tabletach oraz konsolach PlayStation 3 i PlayStation 4.

Ponieważ w ofercie Spotify znajduje się bogata biblioteka świetnych soundtracków z gier wideo, poniżej znajdziecie listę kilkunastu najciekawszych z nich. Utwory pełne emocji, budzące wspomnienia długich godzin spędzanych z ulubionymi produkcjami. Kolejność Wymienionych albumów jest przypadkowa.

Mass Effect 2

Chociaż bez wątpienia muzyka w całej trylogii Mass Effect jest świetna, część druga wygrywa dla mnie dzięki dwóm genialnym utworom: Illusive Man i Suicide Mission. Soundtrack z epickiej kosmicznej epopei studia BioWare jest stuprocentowo przepełniony duchem samej gry. Jest pełen patosu, energii, dramatyzmu i lekkiej tajemnicy. Znajdziemy tu zarówno brzmienia orkiestrowe, jak i klimatyczną elektronikę, przywodzącą na myśl klasyki kina SF z lat 70. i 80.  Autorem soundtracka jest fantastyczny Jack Wall.

Deus Ex: Human Revolution

Jedną z największych zalet ostatniej odsłony serii Deus Ex, jest niewątpliwie fenomenalna elektroniczna muzyka, zachwalana zarówno przez graczy jak i recenzentów. Genialnemu kompozytorowi Michaelowi McCannowi udało się znakomicie oddać duszną atmosferę cyberpunka. Soundtrack z Deux Ex: Bunt Ludzkości został z resztą nominowany w 2011 roku w aż 8 plebiscytach na najlepszą muzykę z gier, z czego wygrał w kategorii Best Original Music na gali Canadian Video Game Awards.

Assassin’s Creed IV Black Flag

Najbardziej oryginalna pod względem koncepcji odsłona serii Assassin’s Creed, będąca jednocześnie najlepszą grą o piratach w historii gier wideo, charakteryzowała się bardzo przyjemną ścieżką dźwiękową. Album dostępny jest na Spotify i składa się z aż trzech albumów pełnych rytmów i melodii, które przywodzą na myśl zielony krajobraz ciepłych, karaibskich wysp.

Assassin’s Creed II

Ponieważ wspomniałem o muzyce z Black Flag, nie mogłem pominąć muzyki z kultowej, drugiej odsłony serii. Dla wielu fanów jest to bowiem najlepsza część historii zmagań Asasynów i Templariuszy. Ponadto, zdaniem wielu to właśnie ona posiadała najlepszy soundtrack, za który odpowiedzialny jest z resztą genialny kompozytor Jesper Kyd. Utwory takie jak Ezio’s Family czy Venice Rooftops przejdą niewątpliwie do historii gier wideo i ich melodie zawsze będą rozpoznawane przez fanów.

Borderlands

Ponownie autorem jest Jesper Kyd. Muzyka z Borderlands świetnie oddaje klimat kosmicznego westernu. Mamy tu zarówno wszechobecne gitary akustyczne, jak i elektroniczne sample. Soundtrack ten bardzo dobrze nadaje się do jazdy samochodem, jest przyjemny i odprężający. Uważajcie tylko na wszechobecne Skagi pchające się pod koła ;)

The Witcher 3: Wild Hunt

Na liście nie mogło zabraknąć naszej narodowej dumy, czyli ścieżki dźwiękowej z Wiedźmin 3: Dziki Gon. Nie trzeba przypominać, że gra wymiotła konkurencję totalnie, stając się nie tylko najlepszą polską grą w historii, lecz także jednym z najlepszych przedstawicieli gatunku RPG. I wzorem do naśladowania dla wielu twórców gier zza granicy. Soundtrack przygotowany przez Marcina Przybyłowicza, Mikołaja Stroińskiego i zespół Percival przesycony jest natomiast do cna słowiańską kulturą, podobnie jak była sama gra. Na liście utworów znajdziemy zarówno wesołe, skoczne melodie rodem z ulic zatłoczonych miast, lekko nostalgiczne i melancholijne nordyckie brzmienia Skellige, jak i liczne, ponure zawodzące utwory przypominające miejsca, w które odważyć zapuścić może się tylko wiedźmin.

Dying Light

Zeszły rok przyniósł polskiej scenie gier wideo chlubę nie tylko w postaci trzeciej odsłony przygód Geralta, lecz także za sprawą znakomitego Dying Light. Wrocławskiemu Techlandowi udało się pokazać, że oklepany na wszystkie sposoby temat zombie można podać w świeży i angażujący sposób. Jednocześnie tworząc produkcję podobną w założeniach do wcześniejszego Dead Island, twórcom udało się zrobić grę po prostu znacznie lepszą. Jednym z wyróżników gry był także niewątpliwie klimatyczny, elektroniczny soundtrack autorstwa Pawła Błaszczaka, którego sam słucham po dziś dzień. Album łączy w sobie atmosferę pustki i napięcia charakterystycznej dla opanowanej przez zombie metropolii, z faktem, że umiejscowiona jest ona na bliskim wschodzie. Instrumenty i brzmienia orientalne przeplatają się tu więc z niepokojącym zawodzeniem syntezatorów.

Fantasy Reborn Vol. 0: 2001-2010

Trudno wymienić jeden najlepszy soundtrack z rozległej serii jRPG Final Fantasy, lecz na Spotify można znaleźć świetną kompilację, której autorem jest oczywiście legendarny kompozytor Nobuo Uematsu. Znalazły się tam najbardziej rozpoznawalne utwory takie jak Aerith’s Theme z Final Fantasy VII czy Melodies of Life z Final Fantasy IX. Muzyka w tej słynnej japońskiej serii była zawsze bardzo ważna i nadawała głębię przedstawianej fabule, a ponieważ w większości są to wykonane z rozmachem utwory orkiestrowe, znakomicie nadają się do słuchania na co dzień, nie tylko dla fanów marki.

The Last of Us

Jedna z najlepszych gier ostatniej generacji konsol i zarazem jedna z najgłębszych gier akcji w historii elektronicznej rozrywki charakteryzowała się świetną ścieżką dźwiękową przygotowaną przez argentyńskiego kompozytora filmowego Gustavo Santaolalla, laureata Złotego Globu i dwukrotnego zdobywcę Oscara za osiągnięcia muzyczne. The Last of Us to gra stanowiąca swoistą opowieść drogi, toteż w takim klimacie utrzymany jest soundtrack. Nie brakuje w nim spokojnych ballad z gitarą akustyczną na pierwszym planie, które towarzyszyły w grze scenom prezentującym dziką przyrodę, odzyskującą świat zdominowany niegdyś przez człowieka

Grand Theft Auto Vice City

 Hity z lat 80. są nieśmiertelne, a GTA Vice City było grą, która może pochwalić się jednym z najlepszych doborów piosenek w radiu w całej historii serii. Sam soundtrack z gry jest monstrualnie duży i składa się kilku albumów będących odpowiednikami stacji radiowych znajdujących się w grze. Na playlistach znajdziemy zarówno rockowe i metalowe utwory rodem z V Rock (w tym Iron Maiden czy Slayer ) klasykę rocka pokroju Electric Light Orchestra czy wczesne dokonania Michaela Jacksona.

Far Cry 3 Blood Dragon

Samodzielny, szalony dodatek do Far Cry 3 bez wątpienia nie odniósłby tak dużego sukcesu gdyby nie fantastyczna ścieżka dźwiękowa, przygotowana przez zespół Powerglove.  Utwory utrzymane w klimatach kina akcji rodem z lat 80. zapoczątkowały kilka lat temu w raz z premierą gry Ubisoftu swoisty boom na zespoły tworzące w takich klimatach. Dziś jest ich znacznie więcej, a jako przykład można wymienić choćby soundtrack powstały na potrzeby krótkometrażowego internetowego filmu Kung Fury.

Red Dead Redemption

Jedna z najlepszych gier wideo studia Rockstar, wprawiająca w zazdrość pecetowych graczy, mogła się poszczyć także bardzo przyjemnym soundtrackiem, utrzymanym oczywiście w klimatach westerny. Jeśli lubicie brzmienie akustycznych gitar i atmosferę dzikiego zachodu, nie zawiedziecie się na tym albumie – podobnie jak w przypadku pozostałych gier Rockstara, także tutaj mamy do czynienia z profesjonalną robotą. Warto dodać, że soundtrack uważany jest za jeden z najlepszych w historii gier wideo.

DMC Devil May Cry

Gdy za soundtrack do krwawej gry akcji biorą się zespoły, które na co dzień cieszą się popularnością wśród fanów ciężkiej muzyki na całym świecie, można mieć pewność, że będzie on udany. Tak było w przypadku DMC Devil May Cry, nad którym pracował Comchrist – zespół wiodący prym w gatunku aggrotech/industrial, kilkukrotnie koncertujący także w Polsce. Utwory przygotowane na potrzeby gry trzymają poziom pozostałych dokonań zespołu. Są ciężkie, wściekłe, dynamiczne, zgrzytliwe i pełne energii.

Bastion

Chociaż grę Bastion można lubić lub nie, soundtrack stworzony przez Darrena Korba jest uznawany za jeden z najlepszych powstałych na potrzeby gry wideo w całej historii elektronicznej rozrywki. Świadczą o tym liczne otrzymane nagrody i wyróżnienia oraz obecność na wszystkich prestiżowych listach. Znajdziemy w nim nieco egzotycznie brzmiące połączenie elektroniki i tradycyjnych instrumentów, zarówno w postaci ciepłych, dynamicznych rytmów, jak i utworów mających w sobie nieco więcej dramatyzmu i napięcia. 

Antares
4 lutego 2016 - 18:35