Biblioteczka Gracza #13 - recenzja opowiadania - Kameleon - hongi - 9 maja 2016

Biblioteczka Gracza #13 - recenzja opowiadania - Kameleon

Tuż przed premierą Starcraft 2: Legacy of the Void znalazłem, przez przypadek, na głównej stronie gry kilka przetłumaczonych opowiadań. Zdziwiłem się, i wkurzyłem na siebie, dlaczego wcześniej nie natknąłem się na darmowe historie. Właśnie z takiego powodu postała Biblioteczka Gracza, gdzie opowiadam o zapomnianych (lub nie) książkach lub opowiadaniach, powiązanych z grami wideo. Zapraszam na przypomnienie sobie tekstu Kameleon autorstwa Jamesa M. Waugh.

Nie spodziewałem się, że Blizzard Entertainment jest w stanie dać „coś” swoim fanom całkiem za darmo. Dzięki hojności prezesów firmy na oryginalnej stronie Starcrafta oraz na naszej rodzimej, można odnaleźć aż 29 najróżniejszych opowiadań. To się po prostu nie mieści w głowie. Zaznaczę, że jestem fanem kosmicznej sagi od pierwszej gry, a tutaj po tylu latach i kilku przeczytanych książkach dostaję masę nowych (dla mnie nowych) i do tego darmowych historii. Po prostu uwielbiam opowiadania i dziwię się sobie, a tym bardziej Internetowi, dlaczego wcześniej nie rzucił mi tego w twarz.

Kameleon (Changeling) napisany przez Jamesa M. Waugh jest krótkim opowiadaniem na około 10 stron. Tekst nie jest młody, gdyż na stronie Starcrafta pojawił się 14 października 2009 roku. Tekst Kameleon jest pierwszym z 6 historii, które promowały w 2009 roku na stronie grę Starcraft 2: Wings of Liberty. Z twórczością Jamesa M. Waugh osobiście spotkałem się już wcześniej, a to za sprawą innego jego opowiadania z całkiem odrębnego uniwersum Blizzarda. Każdy z nas mógł przeczytać jego tekst Theatre Macabre: Mroczne Wygnanie w genialnej książce „Diablo: Gdy zapada ciemność, rodzą się bohaterowie”, wydanej przez Fabrykę Słów w 2013 roku. W tej właśnie książce znajdziecie lepszy i dokładniejszy opis, kim jest Waugh, a także jak bardzo ważne zadanie ma w wielkiej firmie Blizzard Entertainment. Jest on głównie odpowiedzialny za fabułę wszystkich produkcji firmy, ale większość czasu spędza przy uniwersum Starcrafta. W wolnym czasie pisuje scenariusze oraz właśnie opowiadania.

Fabuła opowiadania Kameleon krótko przedstawia nam losy pięcioosobowej kompani Zeta. Jej celem jest zbadanie i oczyszczenie jaskiń górniczych leżących niedaleko stacji badawczej Binion. Głównym bohaterem jest sierżant Walden, który wraz ze swoim zespołem marines stoi po stronie Dominium. Kompania dostaje zadanie przeszukania pobliskich jaskiń i zabicia wszystkiego, co nieludzkie. Na ich szczęście misja odbywa się bez kłopotów. Problemy pojawiają się tuż po powrocie do bazy. Niczym w filmie Alien, potwór wyskakuje z szafy i zaczyna siać strach oraz zniszczenie. Opowiadanie warte jest przeczytania dla szybkiej brutalnej akcji oraz finału dającego do myślenia. Zdecydowanie polecam fanom science fiction lubiącym krótkie teksty, które można przeczytać bez trudu w toalecie lub poczekalni, tudzież w drodze do pracy, w autobusie czy nawet w samej pracy podczas przerwy na posiłek. W dobie smartfonów każde z tych 29 opowiadań możecie odkryć, gdzie Wam się tylko podoba. Ja jednak preferuje papierowe czytanie i wydrukowałem sobie opowiadanie, by spokojnie poczytać, leżąc na łóżku.

Podsumowując, spóźniłem się o jakieś 6 lat z tym tekstem, ale w sumie za bardzo się tym nie przejmuję. Może kilka nowych młodych osób także uświadomi sobie, że na stronie Starcrafta można poczytać dobre darmowe historie. Opowiadanie Kameleon jest krótkie, intensywne i w wielu aspektach przypominające mi książkę „Nim zapadnie ciemność”. Zdecydowanie polecam i zachęcam wszystkich do czytania książek oraz opowiadań. Czytajcie wszystko i wszędzie. Nawet na telefonach.

Link to angielskiego opowiadania znajdziecie tutaj.

Link to polskiego opowiadania, które ja bardziej preferuję, znajdziecie tutaj.

hongi
9 maja 2016 - 01:40