Harry Potter na topie - sztuka zbiera znakomite recenzje książka sprzedaje się jak ciepłe bułeczki - Gameplay - 4 sierpnia 2016

Harry Potter na topie - sztuka zbiera znakomite recenzje, książka sprzedaje się jak ciepłe bułeczki

Końcówka lipca i początek sierpnia upływają pod znakiem Harry’ego Pottera. Urodziny książkowego bohatera, a zarazem pisarki J. K. Rowling – autorki bestsellerowej historii o perypetiach czarodzieja-sieroty – okazały się idealnym momentem do rozpętania na nowo nieco wygasłej ostatnimi czasy potteromanii. 30 lipca miała miejsce oczekiwana, oficjalna premiera dwuczęściowej, westendowej sztuki teatralnej Harry Potter and the Cursed Child (pol. Harry Potter i przeklęte dziecko), natomiast dzień później na anglojęzycznych rynkach zadebiutowało jej książkowe wydanie. Jak się okazuje, oba przedsięwzięcia cieszą się olbrzymią popularnością.

Bilety na przedstawienie wystawiane w londyńskim Palace Theatre sprzedają się jak ciepłe bułeczki i wstępnie możliwość ich rezerwacji została wydłużona do połowy 2017 roku. Oczywiście nie powinno to dziwić, gdyż sztuka zbiera doskonałe recenzje (maksymalne noty m.in. w The Independent, The Evening Standard, The Stage, WhatsOnStage.com oraz The Telegraph). Chwalona jest nie tylko historia, spisana przez Rowling z pomocą scenarzysty i dramatopisarza Jacka Thorne’a, ale też reżyseria Johna Tiffany’ego oraz gra aktorska (w rolach głównych występują Jamie Parker, Sam Clemmett , Paul Thornley, Noma Dumezweni, Anthony Boyle i Alex Price).

Nie mniejsze wzięcie ma książkowe wydanie sztuki. W ciągu dwóch dni od premiery sprzedano 2 miliony egzemplarzy i choć do wyniku wypracowanego przez Insygnia Śmierci w 2007 roku (8,3 mln egzemplarzy w jeden dzień) nawet nie udało się zbliżyć, Cursed Child i tak należy się miano jednej z najszybciej sprzedających się książek w historii. Dobry rezultat udało się osiągnąć mimo tego, że sztuka jest obszerna (przedstawienie trwa 5 godzin), a w wersji książkowej składa się praktycznie z samych dialogów, co nie ułatwia kontaktu z nią. W tej chwili mamy też do czynienia z adaptacją wcześniejszej wersji sztuki – publikacja finalnej, określanej mianem „Definitive Collector's Edition”, nastąpi w przyszłym roku. Premiera polskiego wydania pierwszej edycji jest zaplanowana na 22 października tego roku.

Na koniec przypominamy, że wraz z Cursed Child Rowling kończy swoją przygodę z Harrym Potterem. Nie oznacza to jednak rozbratu ze światem, w którym przyszło żyć najsłynniejszemu czarodziejowi w dziejach. Przypominamy, że 18 listopada tego roku do kin trafi film Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć na podstawie książki Rowling o tym samym tytule. Pisarka jest autorką scenariusza, natomiast reżyserem David Yates (ma na koncie cztery ostatnie filmy i Harrym Potterze). W obrazie, w którym śledzimy przygody pisarza Newta Scamandera w tajemniczym, nowojorskim stowarzyszeniu czarownic i czarowników, wystepują  Eddie Redmayne, Katherine Waterston, Dan Fogler, Alison Sudol oraz Colin Farrell. Na 16 listopada 2018 roku jest zaplanowana premiera kontynuacji, również w reżyserii Davida Yatesa.

Gameplay
4 sierpnia 2016 - 14:54