Najlepsze momenty z gier w 2019 roku
Modern Warfare i poprawność polityczna - post scriptum
Czy restart Call of Duty Modern Warfare wygra z polityczną poprawnością?
Przetrwanie - czy The Division 2 ponownie zaoferuje najciekawszy survival i battle royale w historii?
Testy beta The Division 2 - pięć powodów, by wrócić (lub nie) w szeregi agentów SHD
Najlepsze momenty z gier w 2018 roku
Oglądając sztandarowe filmy akcji czy karate z lat 80-tych, można łatwo zauważyć pewien utarty schemat. Główny bohater przeżywa jakąś porażkę, ma problemy, potem przechodzi jednak wielką przemianę i na końcu okazuje się zwycięzcą! W tym schemacie obecna była też piosenka - czasem podczas jakiś scen w środku filmu, czasem na napisach końcowych, zwykle rockowa - ale wypełniona syntezatorami. Utwory te nie były najwyższych lotów, często mało znanych wykonawców, ale z reguły bardzo dobrze dobrane do danego filmu i świetnie podkreślające jego klimat. Dziś wspomina się je równie ciepło co tamte filmy, internet pełen jest różnych list i składanek najlepszych przebojów z filmu akcji. Oto mały przegląd świetnego kiczu!
Era iTunes i MP3 trochę chyba wypaczyła rolę całych albumów. "Kupujemy" pojedyncze, wybrane piosenki, rzadko słuchając uważnie całej płyty. Kiedyś po prostu korzystało się z przycisku "next" na odtwarzaczu, lub słuchało całości "chcąc nie chcąc" - z kasety. "Violator" grupy Depeche Mode jest jednak albumem, którego nigdy nie musiałem "przewijać", każda piosenka jest świetna, a jego wydanie przypada chyba na "złoty okres" w świecie muzyki - dla mojego pokolenia.
Cały świat, w tym Stany Zjednoczone grożą i potępiają Rosję w świetle niedawnych, druzgocących wydarzeń nad Ukrainą. Przypadki zestrzelenia cywilnych maszyn nie są jednak niczym nowym, w każdym dziesięcioleciu zdarzyło się ich co najmniej kilka. Warto wspomnieć, że równie tragiczny co ostatnio "incydent", ma na swoim sumieniu amerykańska US NAVY. 3 lipca 1988 roku, niszczyciel USS Vincennes zestrzelił pasażerskiego Airbusa A300. Zginęło 290 osób. Oto kulisy tej historii.
Ledwo co otrząsnęliśmy się po przedziwnym, alternatywnym zakończeniu kampanii do ARMA 3, a tu twórcy przyszykowali nam kolejne dodatki. Pierwszy z nich to wyścigi gokartów, i choć do symulatora militarnego pasują jak wół do karety, to jeszcze nie ma w nich nic szczególnie niepokojącego. Niedawno dostaliśmy też ARMA 3 Bootcamp, czyli trening - coś co było w każdej poprzedniej części, a tu dotychczas tylko jako zestaw wyzwań strzeleckich i przykładowe misje. Pierwsze uruchomienie sprawia jednak, że... jest dziwnie...!
23 marca 2003 roku amerykański konwój zgubił się na drodze, niedaleko miasta Nasirijja i dostał pod silny ogień Irakijczyków. W ataku zginęło jedenastu żołnierzy, sześciu wzięto się do niewoli, w tym dziewiętnastoletnią szeregową Jessike Lynch. Tydzień później rozpoczęła się zakrojona na ogromną skalę akcja ratunkowa, z udziałem US Marines, Navy Seals i Task Force 121 (czyli zbieraniny samej "śmietanki" wśród amerykańskich oddziałów: Delta Force, DEVGRU, US Rangers, PJs, SAD, 160th SOAR). Łącznie kilkaset osób wzięło udział w operacji odbicia młodej dziewczyny z rąk wroga. Lynch wróciła do kraju jako bohater narodowy i szybko stała się uwielbianą gwiazdą mediów. Dręczona wyrzutami dziewczyna, po kilku miesiącach wyjawiła jednak co naprawdę wydarzyło się 23 marca, a media dokopały się kilku szczegółów na temat operacji ratunkowej.
Film "Behind enemy lines" ("Za linią wroga") gościł już w jednym wpisie, o wzorowaniu Niko Bellica z GTA IV na postaci najemnika Sashy. Fabuła samego filmu, postać zestrzelonego nad Bośnią pilota Burnetta i brawurowa akcja ratunkowa - to wszystko prawdziwe wydarzenia, które rzeczywiście miały miejsce w czerwcu 1995 roku. Dobrą okazją do przytoczenia tej historii są czterdzieste urodziny jednego z najbardziej znanych samolotów na świecie: F-16.
Każdy z nas zna kiepskie filmy akcji klasy B - w dalekim kraju, jakiś doborowy oddział komandosów przeprowadza tajną akcję, wdając się na końcu w spektakularną, pełną eksplozji strzelaninę. Paradoksalnie - nie są to aż takie bajki. Cały czas, w różnych miejscach na świecie dochodzi do większych lub mniejszych akcji sił specjalnych - o których nie usłyszymy w wiadomościach, których szczegółów nigdy nie poznamy. Dwa najsłynniejsze oddziały antyterrorystyczne: Delta Force i DEVGRU - kiedyś tak tajne, że wręcz mityczne - ciągle przeprowadzają takie operacje. Ani Pentagon, ani Biały Dom zwykle nie komentuje i nie informuje o ich akcjach, ale raz po raz jakieś informacje docierają do opinii publicznej. Czasem okazuje się, że rzeczywistość może być bardziej spektakularna niż fantazja filmowców. Oto niektóre z ostatnich akcji Delty i Seal Team Six!
Jesteśmy po trzecim epizodzie z pięciu i jak na razie jest średnio. Po rewelacyjnym The Walking Dead - Season 1 i całkiem dobrym pierwszym odcinku drugiego sezonu - kolejne wydają się być robione "na kolanie", a spadek jakości jest aż nadto widoczny. Co jest nie tak? (tekst może zawierać minimalne spojlery)