2016 - Rok który był ciosem dla kultury - Improbite - 28 grudnia 2016

2016 - Rok, który był ciosem dla kultury

Dlaczego akurat tylko pięć, ważnych dla kultury postaci? Oczywiście, że jest ich więcej, ja jednak wolałem wybrać ich mniej, ale i sprawić by lista jak to określił jeden z naszych redaktorów, była mocna. Jest to moja prywatne zestawienie. Jeśli nie zgadzacie się z moim wyborem, proszę byście w komentarzach, przedstawili swoje zdanie.

10 stycznia świat muzyki stracił Davida Bowie. Dla wielu ikona muzyki, lecz dziś przedstawię wam go raczej od strony filmowo-serialowej.

Wiedzieliście, że dubbingował on postać króla z kreskówki „SpongeBob Kanciastoporty”? Ja nie i wręcz jestem zdziwionym, że nie poznałem jego głosu, gdyż wiele kreskówek zdarza mi się oglądać oryginale. Z filmów animowanych możemy go spotkać w „Artur i Minimki”. Miał on okazję współpracować z takimi reżyserami jak Ben Stiller, Christopher Nolan, Luc Besson czy Martin Scorsese.

Po nim pożegnaliśmy jednego z ludzi, który pomógł stworzyć element świata magii. Alan Rickman (14 luty), którego wielu ludzi może kojarzyć z roli Severusa Snape’a.

Dołożył swoją cegiełkę do rozwoju młodych ludzi, którzy zaczytywali się książkami z przygodami „Harrego Pottera”. Jakoś w okresie świąt widzę wzmożoną chęć oglądania jeszcze jednego filmu, gdzie i znajdziecie postać graną przez Rickmana. Jest to produkcja pod tytułem „To właśnie miłość”. Osobiście jego śmiercią jestem wstrząśniętym, bo z przygodami czarodziejów praktycznie dorastałem, z resztą nie byłem to tylko ja, ale pewnie wielu z was. Co ciekawe Rickman do dziś zaczytywał się książkami napisanymi przez J.K. Rowling. Bardzo przyjemnie wspominał pracę nad tą serią i do dziś zaskakiwał bliskich, że ma do niej takie przywiązanie.

19 lutego — Świat literatury i sztuki stracił Umberto Eco. Jest on jedyną osobą na tej liście, która była nominowana do nagrody Nobla.

Jest on tutaj także z dwóch powodów. Pierwszym jest, iż na podstawie jego powieści kryminalnej pt. „Imię róży” powstał film o tym samym tytule, a głównego bohatera wcielił się Sean Connery (Dla wielu znany, jako agent jej Królewskiej Mości – James Bond). Drugim powodem jest fakt, że gdy przygotowywałem się do swoje matury, fragment jednej z jego powieści był podstawą mojej pracy z rozszerzenia języka polskiego.

13 sierpnia – Jest to dzień, gdy jeden szczególny dźwięk zamilknie w galaktyce. Jak wiecie, grudzień jest miesiącem, premier filmów z serii „Gwiezdnych Wojen”.

Kenny Baker znany głównie z roli R2-D2 właśnie tym głównie zapisał się w filmowej historii. Jednak nie była to jego jedyna rola w sadze. Ilu z was tal naprawdę wiedziało, że wcielił się on także w postać Ewoka Paploo?

Ostatnią postacią na liście i jako jedyny jest Polak. – Andrzej Wajda (9 października), który na tej liście ma szczególne miejsce, ale o tym za moment.

Przyczynił się do ekranizacji wielu lektur szkolnych, które pojawiały się przez lata na naszych maturach. Ja jednak wspomnę o kilku najbardziej mi znanych: „Katyń”, „Wesele”, „Pan Tadeusz”, „Zemsta”.

Co szczególnego jest w tej postaci? Otóż fakt, że Hideo Kojima, który określany jest ojcem serii „Metal Gear Solid”, powiedział, że inspirował się filmem „Kanał” podczas tworzenia tej serii.

Sam Wajda zafascynowany był kulturą japońską, przyczynił się do powstania w 1994 roku Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie. Więc można powiedzieć, iż nasze kraje miały na siebie bardzo ciekawy wpływ i jeśli wierzyć słowom Kojimy na temat serii MGS przyczyniliśmy się do drobnego wkładu do tak ciekawej serii.

Nie jest mi przyjemnie pisać taki wpis i nie wiem czy stworzę coś podobnego w przyszłym roku. Jednak dziękuję każdemu, kto otworzył i zagłębił się w lekturę, a przy okazji dowiedział się i czegoś więcej o wspomnianych przeze mnie ludziach kultury. Niezręcznie mi pisać takie pytanie, ale czyja śmierć w kończącym się roku 2016 dotknęłą was najbardziej? Jeśli możecie, uzasadnijcie swój wybór.

W tym miejscu chciałbym także podziękować jednemu z naszych redaktorów rssygula, który pomógł w przygotowaniu tego tekstu.

Improbite
28 grudnia 2016 - 10:01
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
30.12.2016 12:05
Demilisz
156
Generał

Najpewniej napiszesz.

Trzeba po prostu się pogodzić z faktem, że ludzie nie są wieczni i powoli te legendarne gwiazdy będą gasnąć. Część z powodu nieuleczalnych chorób, część z powodu, niestety, błędów młodości, kiedy używkami zniszczyli sobie organizm. No i część zwyczajnie z powodu wieku.

31.12.2016 14:15
Adamus
odpowiedz
Adamus
233
Gladiator

Bardzo niekompletna lista...
W tym roku odeszło tylu wielkich świata kultury o których tu nie wspomniano:
Andrzej Kopiczyński - aktor - niezapomniany inżynier Karwowski w serialu 40-latek
Andrzej Żuławski - reżyser - Diabeł, Szamanka, Na srebrnym Globie, Opętanie i zdobywca serc niewieścich - Małgorzata Braunek, Sophie Marceau, Weronika Rosati...
Bohdan Smoleń - aktor, piosenkarz komediowy, artysta kabaretowy - jego występy z Laskowikiem w kabarecie Tey pomogły nam przetrzymać ciężkie czasy głębokiej komuny
Carrie Fisher - amerykańska aktorka, scenarzystka i pisarka - niezapomniana księżniczka Leia Organa z Gwiezdnych Wojen
Debbie Reynolds - aktorka - prywatnie mama Carrie Fisher, partnerująca Gene Kelly'emu w Deszczowej piosence - jedna z najładniejszych amerykańskich aktorek...
Gene Wilder - amerykański aktor komediowy - bedziemy pamietać Płonące siodła, Młodego Frankensteina czy Nic nie widziałem, nic nie słyszałem
George Kennedy - amerykański aktor - Parszywa dwunastka, Trzęsienie ziemi, Naga broń i dziesiątki innych ról filmowych
George Michael - piosenkarz i kompozytor muzyki pop i soul - jego Last Christmas będzie śpiewana na święta chyba do końca świata i pamiętam ten płacz dziewczyn, kiedy ogłosił, że jest gejem...
Halina Skoczyńska - aktorka - najbardziej znana z serialu Rodzinka.pl
Jerzy Cnota - aktor, najbardziej chyba pamiętany z roli Gąsiora w Janosiku
Leonard Cohen - kanadyjski poeta, pisarz i piosenkarz - niespotykany wokal, świetne teksty
Maria Czubaszek - pisarka i satyryczka - świetne skecze do 60 minut na godzinę, czy teksty piosenek dla Bem, Prońko i innych
Marian Kociniak - aktor - któż nie oglądał Jak rozpętałem drugą wojnę światową i jego Franka Dolasa czy nie pamięta murgrabiego z Janosika?
Peter Vaughan - aktor - ostatnio zapamiętany jako Maester Aemon z Gry o tron
Prince - piosenkarz - osobiście go nie lubiłem, ale miał dużo niezłych przebojów
Tadeusz Chmielewski - reżyser - twórca genialnych komedii - Pieczone gołąbki, Jak rozpętałem drugą wojnę światową czy Nie lubię poniedziałku.