Denis Villeneuve wyreżyseruje nową ekranizację Diuny - Gameplay - 1 lutego 2017

Denis Villeneuve wyreżyseruje nową ekranizację Diuny

Denis Villeneuve

Doczekaliśmy się nowych wieści o zapowiedzianej pod koniec ubiegłego roku, nowej kinowej adaptacji Diuny. Z informacji, jakimi podzielił się z fanami uniwersum Brian Herbert – syn Franka Herberta, autora jednej z najważniejszych powieści science fiction w historii, a zarazem kontynuator książkowej sagi – wynika, że film zostanie wyreżyserowany przez Denisa Villeneuve’a.

Kanadyjski reżyser i scenarzysta, mający na koncie wielokrotnie nagradzane obrazy (m.in. Maelström, Pogorzelisko, Labirynt, Sicario, Nowy początek), pracuje aktualnie nad Blade Runner 2049 – kontynuacją kultowego Łowcy androidów od Ridleya Scotta, w której obok Harrisona Forda zobaczymy m.in. Ryana Goslinga i Jareda Leto. Sequel zadebiutuje 6 października tego roku i zapewne niedługo potem Villeneuve będzie mógł w całości skupić się na nowej ekranizacji Diuny.

Jednocześnie przypominamy, że wytwórnia Legendary Entertainment, która od ubiegłego roku wchodzi w skład chińskiego konglomeratu Wanda Group, doszła do porozumienia ze spadkobiercami Franka Herberta i uzyskało prawa do nakręcenia nie tylko kinowej, ale i telewizyjnej ekranizacji Diuny. Na szczegóły jest jeszcze za wcześnie, ale wiemy, że nad obiema produkcjami czuwają Thomas Tull (trylogia o Batmanie, seria Hangover, 300), Mary Parent (Godzilla, Pacific Rim, Zjawa) oraz Cale Boyter. Role producentów wykonawczych przypadły Brianowi Herbertowi, Kim Herbert i Byronowi Merrittowi.

Akcja Diuny rozgrywa się w fantastycznym świecie przyszłości, w którym w centrum zainteresowania znajduje się glob Arrakis (Diuna). Dzieje się tak z jednego, prostego powodu: na planecie znajdują się złoża melanżu – substancji zapewniającej jasnowidzenie umożliwiające odbywanie bezpiecznych, ponadwymiarowych podróży kosmicznych. Melanż „produkują” czerwie pustyni – olbrzymie istoty, żyjące w piaskach Arrakis. W tych niezbyt sprzyjających warunkach dochodzi do konfliktu między rodem Atrydów (mającym wziąć Diunę we władanie) a Harkonnenów (dokonującym brutalnego przewrotu).

Warto zauważyć, że Diuna doczekała się pierwszej kinowej adaptacji w 1984 roku. W filmie Davida Lyncha zagrali m.in. Francesca Annis, Kyle MacLachlan i Sting. Z kolei w 2000 roku na kanale Sci-Fi wyemitowana została ciepło przyjęta miniseria telewizyjna w reżyserii Johna Harrisona.

Gameplay
1 lutego 2017 - 14:29