Legendy Polskie Allegro pod względem muzycznym - Kamil Brycki - 9 czerwca 2017

Legendy Polskie Allegro pod względem muzycznym

Legendy Polskie Allegro to interesująca sprawa - z jednej strony filmy są sponsorowane przez Allegro, lecz z drugiej nie zawierają ani sekundy (poza, oczywiście, logiem) dodatkowej reklamy. Producenci dostali absolutnie wolną rękę i tworzą krótkie filmy związane z najpopularniejszymi polskimi legendami, unowocześniając je i tworząc coś na miarę własnej historii. Czy dobrej, to się dopiero okaże, ponieważ chwilowo nie wszystkie „odcinki” serii są dostępne - mamy za to kilka utworów, które z pewnością są zasługują na osobny artykuł.

Jeżeli chodzi o piosenki, które towarzyszą widzowi w Legendach, to wykorzystano prawie ten sam schemat, co w przypadku opowiadanych historii - starsze i wszystkim znane utwory postanowiono odnowić, aby pozwolić na zapoznanie się z nimi nowemu, młodemu pokoleniu. Nie starano się nagrać ich dokładnie w ten sam sposób z nowymi wokalistami, lecz pozwolono sobie na trochę zabawy, dzięki czemu, w mojej opinii, nie ma sensu kłócić się o to, czy oryginał jest lepszy od coveru czy vice-versa. Warto za to sprawdzić te kilka piosenek i pokazać je młodszym znajomym, ponieważ dzięki „nowoczesnej” produkcji pozbyto się tego „oldschoolowego” brzmienia, które wielu słuchaczom po prostu przeszkadza.

Weźmy na pierwszy ogień Jaskółkę Uwięzioną. Piosenka Stana Borysa jest bardzo przejmująca i poetycka, choć jego mocne vibrato i wokal przepełniony do granic możliwości emocjami dziś w wielu przypadkach mógłby zostać po prostu niedoceniony, uznany za przerysowany. Twórcy Legend podjęli decyzję o zmianie wokalisty na wokalistkę, sam podkład za to został zmieniony w coś, co przypomina bardziej ludowe pieśni niż MIDI z lat 70. czy 80. Taki zabieg świetnie dopasował się do tajemniczych słów Jaskółki - słuchacze otrzymali nową wersję, w której nie dominuje rozpacz i tragedia, a siła, determinacja i gniew. Georgina Tarasiuk odwaliła kawał świetnej roboty - Jaskółka Uwięziona jest dla mnie zdecydowanie najlepszą piosenką z Legend Polskich Allegro.

Mój jest ten kawałek podłogi nie został zmieniony aż tak mocno, jak Jaskółka Uwięziona - z pewnością również został wzbogacony o tę gniewną warstwę wokalną, a dzięki pozostawieniu w tle samych gitar (które również brzmią bardziej agresywnie) nabrał pełniejszego charakteru i pozbył się tych części, które często wywoływały uśmiech na mojej twarzy. Mamy teraz zdecydowanie więcej „mięsa”, jest groźniej i ciężej, bardziej dynamicznie, choć koniec końców zmian wcale nie jest bardzo dużo. Miejsce na pewną ludowość również się znalazło, co też wpisuje się w "bazyliszkowy" klimat.

Aleje Gwiazd - cover Anny Karwan krąży po sieci już od dłuższego czasu, jednak w przypadku Legend nagrano go na nowo, na poważniej. Tutaj podkład został mocno unowocześniony, jest bardziej elektroniczny, dodano też trochę dubstepu, co niekoniecznie było takim genialnym pomysłem. Koniec końców jednak nowe Aleje Gwiazd miażdżą swoją efektownością i choć ciężko porównywać wokal Karwan do Sośnickiej (jeszcze!), to uważam, że ten cover jest również niezwykle wartościowym dodatkiem do playlisty Legend. Tym bardziej, że towarzyszy przezabawnemu Twardowsky’emu!

Covery, których jeszcze nie analizowałem, to Cichosza oraz Wolność - jednak nawet bez nich bardzo łatwo spostrzec kilka cech wspólnych w nowych wersjach starych piosenek. Tak, dynamika jest większa, jest groźniej i jaśniej, ale brzmią one po części „podobnie” do siebie. W przypadku wyżej wymienionych zastosowano po prostu te same sztuczki, dzięki czemu faktycznie jest nowocześniej, ale i przystępniej, co niekoniecznie spodoba się starym wyjadaczom. Piosenki straciły trochę ze swojego charakteru, nie da się ukryć - na szczęście słuchanie coverów może przecież iść w parze ze słuchaniem oryginalnych wersji.

Legendy Polskie Allegro są reklamami - wróć, filmami sponsorowanymi - robionymi z wielkim rozmachem oraz, co ważniejsze, z prawdziwą duszą i zaangażowaniem. Z niecierpliwością czekam na Strzygę i kolejny utwór, a tymczasem... cóż, bardzo dobrze, że piosenki są dostępne na Spotify i można słuchać ich wszędzie. A jakby tego było mało, każdy utwór jest dostępny do pobrania za darmo z oficjalnej strony Legendy Polskie Allegro, do czego również zachęcam. Link pod spodem!

Pierwszy film - SMOK - okiem Klaudyny

Piosenki wykorzystane w Legendach Polskich Allegro

Kamil Brycki
9 czerwca 2017 - 22:59