O tym jak jeden donos może przekreślić 10 lat czyjegoś życia - squaresofter - 9 maja 2018

O tym jak jeden donos może przekreślić 10 lat czyjegoś życia

Gram od prawie trzydziestu lat, ale jeszcze nigdy nie spotkałem się z sytuacją, która mnie tak zszokowała. Czuję się jakbym stał jedną nogą nad krawędzią przepaści.


Wszystko zaczęło się od tego, że umówiłem się z paroma osobami na wspólna zabawę w Bioshocku 2 na PS3. Nie jest to najnowsza gra, ale skoro wciąż można znaleźć grających w nią graczy, to czemu nie miałbym wrócić do Rapture i spędzić przyjemnie czasu ze znajomymi w tym podwodnym mieście?

Zawsze chciałem stać się Big Daddy'm lub jakiegoś zabić i dogłębnie poznać poszczególne rejony tej przerażającej i fascynującej zarazem metropolii. Samemu nigdy bym tego nie zrobił, ale skoro na świecie są też tacy sami gracze jak ja, to postanowiłem, że po zrobieniu wszystkiego w pierwszym Bioshocku muszę w końcu zająć się na poważnie jego końtynuacją, której nie widziałem od wielu lat.

Jeszcze wtedy nie wiedziałem, że mogę zrobić coś tak głupiego, że na szali stanie dziesięć lat mojego życia z trzema ostatnimi konsolami Sony.

Razem z innymi graczami korzystam z pewnej metody pozyskiwania doświadczenia polegającej na hakowaniu działek w celu zdobycia większej ilości doświadczenia. Nie jest łatwo podnieść rangę w trybie multiplayer w grze, w którą mało już kto gra. Ta metoda nie należy do najbardziej emocjonujących, ale, że jestem typem gracza, który zawsze stara się spłacać zaciągnięte długi wdzięczności, to postanowiłem pomóc kilku graczom.  

Problem trybu dla wielu graczy w Bioshocku 2 (i nie tylko w tej grze zresztą) polega na tym, że pewnych trofeów nie da się zdobyć w meczach prywatnych. Trzeba to robić w meczach publicznych a w tych mogą pojawić się przypadkowi gracze. Ja trafiłem gorzej. Trafiłem na trolla i to takiego, który nie potrafi na dodatek przegrywać. Zaczął nas wszystkich zabijać, więc postanowiłem się bronić. Nie bałem się go, bo był bardziej doświadczony. Chciałem mu odpłacić pięknym za nadobne. Bioshock 2 to przecież fps i chodzi w nim o strzelanie do innych. Kilka razy udało mi się go zabić, więc postanowiłem napisać do niego po tych wszystkich wcześniejszych obelgach na temat tego, że ustawki z innymi graczami są gejowskie, że niby z niego taki pro-gracz a i tak udawało mi się go zabić. Poinformowałem go też o tym, że czułem wielką satysfakcję, gdy mogłem mu się odwdzieczyć za zabijanie nas wszystkich. 

Wyobraźcie sobie, że ten troll, który nie mógł znieść faktu, że ktoś słabszy od niego potrafi się mu odgryźć zgłosił mnie do administracji PlayStation a ja dostałem dzisiaj ostrzeżenie za używanie niewłaściwego języka i nawoływanie innych osób do stosowania przemocy wobec graczy. Na koniec zostałem pouczony, że jeśli to się powtórzy, moje konto PSN lub konsola może zostać zablokowana czasowo lub bezterminowo.

Choć nie stosowałem wobec niego żadnych niecenzuralnych słów, to dało mi do myślenia. Nieważne ile konsol Sony kupicie, ile zdobędziecie platyn i ile wydacie pieniędzy na cyfrowe zakupy. Zawsze może trafić na Was jakiś donosiciel, którzy nie może znieść tego, że jacyś gracze dobrze się bawią i pomagają sobie, jeśli któryś z nich nie potrafi osiągnąć czegoś samodzielnie. Wystarczy jedna wiadomość a cały Wasz dorobek może zostać przekreślony przez jedną wiadomość lub kilka.

Czuję się w tej chwili jak skończony idiota, bo wychodzi na to, że jeden zawistny gracz może zagrozić wszystkiemu, co budowałem przez dziesięć lat. Nie prerabiałem PS3. Kupowałem klasyki na PSone i PS2 cyfrowo, choć równie dobrze mogłem ściągnąć jakiś emulator i ograć je za darmo na PC. Nawet nie chcę myśleć o tym ile wydałem pieniędzy na te wszystkie klasyki z konsol Sony, dodatki i cyfrówki.

Okazuje się, że złamałem regulamin wielkiego PlayStation i jeśli zrobię to jeszcze raz, to wszystko to zostanie mi odebrane. W takiej sytuacji odechciewa się wszystkiego, ale ja tego tak nie zostawię. Żaden producent konsol nie odbierze mi nigdy chęci do grania. Jeśli stanie się tak, że stracę wszystko, bo 'łamię regulamin', to obiecałem sobie, że zrobię wszystko, żeby Sony nie było monopolistą na rynku. Gry z PSone lub PS2 zawsze mogę sobie kupić na płytach a tych Sony nigdy mi nie zabierze a na całe szczęście niebiescy nie są jedyną firmą produkującą sprzęt do grania.


Okazuje się, że próba odegrania się komuś w strzelance to łamanie zasad i nawoływanie do przemocy. Mógłbym tu wkleić teraz wiadomości od moich znajomych, z którymi gram w Bioshocka 2, że nic o co się mnie oskarża nie miało nigdy miejsca, ale zrobię coś lepszego.

Dam wam radę.

Zastanówcie się na przyszłość nad wydaniem swoich ciężko zarobionych pieniędzy na cyfrowe wersje gier oraz nad tym, czy te wszystkie zdobyte przez nas trofea coś znaczą, skoro w każdej chwili możemy je stracić przez jakiegoś donosiciela. Mnie to jeszcze nie spotkało, ale to nie oznacza, że nie trafię na kolejnego takiego trolla, przez którego mogę wszystko stracić. Ciężko mi zrozumieć to co się wydarzyło, więc ostrzegam Was, żebyście nigdy nie dawali się prowokować, bo możecie gorzko tego pożałować. Ktoś was oczerni i wyjdzie na to, że stanowicie zagrożenie dla innych tak jak ja. 

squaresofter
9 maja 2018 - 20:58
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
09.05.2018 22:34
Nazgrel
😂
7
odpowiedz
Nazgrel
175
Ogniu krocz za mną

Ten "artykuł" jest na serio? Ty tak na poważnie z tymi radami? Przecież to się w głowie nie mieści... ja wiem, na gameplayu trudno o wartościowe teksty ale takich bzdur dawno nie czytałem, litości.

"obiecałem sobie, że zrobię wszystko, żeby Sony nie było monopolistą na rynku"

I w ogóle ten tytuł, jakby to Cię conajmniej sąsiad sprzedał, że hodujesz maki na balkonie. Kabaret.

post wyedytowany przez Nazgrel 2018-05-09 22:36:16
10.05.2018 10:05
DM
5
odpowiedz
DM
168
AFO Neptune

GRYOnline.plTeam


Konto jest nadal ok?
Teraz jeszcze tak. Jutro? Kto wie?

Zareagowałeś jakby co najmniej Sony chciało ci zabrać klucze do mieszkania ;)

Przesadzasz, jakbyś wczoraj pierwszy raz konsolę dopiero odpalił. Sony takich donosów ma dziennie tysiące pewnie i jak widać wszystko jest załatwiane przez boty. Bot wykrył w twoich wiadomościach jakieś słowa klucze i dostałeś z automatu wiadomość z warnem, to wszystko. Z kontem nic się nie stanie, a jak będziesz dalej przeklinał w wiadomościach to najwyżej ci zawieszą na 7 dni ;)

09.05.2018 23:12
2
odpowiedz
1 odpowiedź
zanonimizowany1257065
3
Legionista

Najlepiej takich "olewać" bo zawsze znajdzie się jakiś niepełnosprawny umysłowo, któremu będzie "coś" przeszkadzać.

09.05.2018 23:21
Ryszawy
2
odpowiedz
Ryszawy
93
Generał

Użyłeś słowa, klucza "gejowskie". Na pewno w moderacji zaczęły błyskać czerwone światła i wyć syreny :)

09.05.2018 23:33
hopkins
odpowiedz
hopkins
174
Zaczarowany

Ty tak serio?

10.05.2018 09:41
3
odpowiedz
zanonimizowany1261277
0
Centurion

>obraziłem typa w internecie
>prawie dostałem banana

>napiszę o tym artykuł, bo jestem redaktorem

XD

Sorry bro, ale większe głupoty można przeczytać tylko na WP czy Onecie.

W ogóle dawanie rad jak zachować się w internecie dla osób 30+ to jakaś jawna kpina i nieśmieszny żart.

post wyedytowany przez zanonimizowany1261277 2018-05-10 09:44:08
10.05.2018 09:48
-=Esiu=-
😁
3
odpowiedz
-=Esiu=-
157
Everybody lies

Z tytułu to brzmi jakby o sprawę życia i śmierci chodziło... Niby gracz od prawie 30 lat, a wygląda jakbyś grę multi odpalił pierwszy raz.

Kolejna rada ode mnie, nie odpalaj Counter Strike'a bo się dowiesz kim/czym/skąd są Twoi rodzice/żona/dzieci i kto/kiedy/jak Cię wychował. CS to istna skarbnica wiedzy na Twój własny temat.

10.05.2018 10:05
3
odpowiedz
zanonimizowany636606
89
Generał

Gram sobie ostatnio na PS3 w Bioshocka 2 online z randomami.
Nagle jakiś typ zabija graczy z grupy. Wkurzyłem się i zrobiłem na niego "polowanie". Udało mi się ubić go kilka razy. Jakie było moje zdziwienie, kiedy otrzymałem od niego wiadomość z wyzwiskami , że jestem gejem czy coś.
Wysłałem raport do Sony.

10.05.2018 10:05
DM
5
odpowiedz
DM
168
AFO Neptune

GRYOnline.plTeam


Konto jest nadal ok?
Teraz jeszcze tak. Jutro? Kto wie?

Zareagowałeś jakby co najmniej Sony chciało ci zabrać klucze do mieszkania ;)

Przesadzasz, jakbyś wczoraj pierwszy raz konsolę dopiero odpalił. Sony takich donosów ma dziennie tysiące pewnie i jak widać wszystko jest załatwiane przez boty. Bot wykrył w twoich wiadomościach jakieś słowa klucze i dostałeś z automatu wiadomość z warnem, to wszystko. Z kontem nic się nie stanie, a jak będziesz dalej przeklinał w wiadomościach to najwyżej ci zawieszą na 7 dni ;)

10.05.2018 11:43
solitary_sly
2
odpowiedz
solitary_sly
28
Solidny Szop

SONY jest zbyt dużą korporacją i posiada tak ogromną bazę klientów, że nie może sobie pozwolić na codzienne sprawdzanie niebotycznej liczby podobnych zgłoszeń. Działa więc algorytm, który wyszukuje słowa powszechnie uważane za obraźliwe, w Twoim przypadku było to pewnie "gay";P

Typ zgłosił, algorytm zareagował i dał Ci warna. Musisz uważać, żeby Cię znowu nie poniosło. Nie reaguj na zaczepki, nie unoś się, to będzie dobrze.

11.05.2018 11:12
MarBarRastaa
1
odpowiedz
MarBarRastaa
7
Legionista

Obiektywnie, to w relacjach z ludźmi, czy to w świecie wirtualnym, czy realnym, trzeba liczyć się z tym, że jak się kogoś obrazi albo mu nawrzuca, mogą nastąpić trzy reakcje.
Albo ta osoba to oleje, albo gdzieś zgłosi, albo da po mordzie. Nie rozumiem dlaczego winisz za to Sony. Teraz korporacje są bardzo uczulone na obraźliwe teksty w kierunku osób na temat preferencji seksualnych, czy obrazy na tle rasistowskim. Nie potrzebnie dałeś się sprowokować. Ten gościu tylko na to czekał i pozamiatane...

11.05.2018 11:18
Cainoor
1
odpowiedz
Cainoor
221
Mów mi wuju

Wtf? Autor zachowal sie nieodpowiedzialnie i dostal ostrzezenie. Reakcja to smiech na sali. Get a life...

11.05.2018 11:38
4
odpowiedz
zanonimizowany1191507
24
Legend

To nie jest śmieszne, autor ma ze sobą bardzo poważny problem, czytam tytuł o przekreślaniu 10 lat życia donosem, oczekiwałem jakiejś mocnej z życia wziętej historii o niesłusznym skazaniu za molestowanie czy straceniu firmy przez głupi donos. Czytam początek:

Gram od prawie trzydziestu lat, ale jeszcze nigdy nie spotkałem się z sytuacją, która mnie tak zszokowała. Czuję się jakbym stał jedną nogą nad krawędzią przepaści.

Nie, no może gościu ma jakieś małe studio produkujące gry indie od 10 lat i przez kogoś nieżyczliwego prawie stracił dorobek życia. Czytam dalej a tu jakieś pierdolety 40 letniego chłopa, że mu zagrozili banem w grze na konsoli. Po prostu nie, nie mogę uwierzyć, że dla faceta który mógłby mieć już pewnie dorosłe dzieci coś takiego jak ban nawet na całe psn to jest sprawa tak ważna, tak kluczowa, dorobek 10 lat życia, tragedia na miarę rozwodu albo utraty pracy.
Pomijam już styl pisania tego artykułu, ktoś w ogóle w jakikolwiek sposób was tam weryfikuje? Bo taki poziom grafomaństwa jest nie do przełknięcia.

obiecałem sobie, że zrobię wszystko, żeby Sony nie było monopolistą na rynku.

No nie no, zarząd Sony już sra po gaciach i obmyśla zmianę strategii działania firmy.

I te żenujące rady na koniec. Facet, zastanów się poważnie nad sobą.

post wyedytowany przez zanonimizowany1191507 2018-05-11 11:38:40
11.05.2018 12:57
odpowiedz
LukeSpidey
8
Legionista

No to chyba nie pogramy w weekend. ;)

11.05.2018 14:27
1
odpowiedz
MartaJD
9
Legionista

Przyznam, że na początku ten tytuł mnie przeraził. Jednak po przeczytaniu tekstu... wybuchłam śmiechem. Square wiesz, że ja do Ciebie nic nie mam, bardzo Cię szanuję, ale jestem zszokowana, że taka błahostka wywołała u Ciebie tak wielkie poruszenie. Myślałam, że coś się stało, że np. straciłeś cały dorobek życia, mieszkanie, samochód albo rodzinę, cokolwiek innego, a tu co? Ostrzeżenie na PS4... Świat się przecież nie zawali. Do tego dałeś się sprowokować jak dziecko. Było trzeba do niego nie pisać. Jeszcze użycie słowa 'gejowskie'. Co za dziecinny sposób na skrytykowanie drugiego człowieka, chłopie, mamy XXI wiek. Zresztą znamy tylko Twoją wersję zdarzeń, a więc cała sytuacja mogła wyglądać inaczej i możliwe, że poleciały takie słowa, za które należało Ci się to ostrzeżenie. Dobrze, że Sony nie pozwala na takie zachowania, bo bez tego panowałaby istna samowola. Akurat Twoje platyny i cyfrowe gry nie sprawią, że będziesz nietykalny.
Czarny Wilk dobrze napisał 'Ma w tej sytuacji zignorować to tylko dlatego, że kupujesz gry i nie reagować wcale? Gdyby tak to działało, mielibyśmy naprawdę piękny świat rozrywek sieciowych, jeszcze bardziej wypełniony patologiami niż teraz'.
Jeśli złamałeś przepisy, to muszą być wyciągnięte konsekwencje. 'obiecałem sobie, że zrobię wszystko, żeby Sony nie było monopolistą na rynku' - przecież nic im nie zrobisz. Oczywiście bez obrazy, jest to moja opinia, do której raczej mam pełne prawo. Wyluzuj i nie przejmuj się takimi rzeczami.

post wyedytowany przez MartaJD 2018-05-11 14:30:52
11.05.2018 14:32
odpowiedz
zanonimizowany1261277
0
Centurion

To kiedy jakiś artykuł "dostałem vacbana, obiecałem Valve, że ich zddosuję loicem"? :)

11.05.2018 15:04
😂
3
odpowiedz
zanonimizowany425280
118
Legend

Hands down najzalosniejsza rzecz jaka przeczytalem na gameplayu przez te wszystkie lata. Jezeli jak wynika z tresci artykulu jestes juz po trzydziestce to powinienes naprawde przemyslec konsultacje z jakims specjalista.

11.05.2018 19:42
adam11$13
😂
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
adam11$13
84
Phantom Thief

Sorry Square, ale jak Cię bardzo lubię i szanuję tak ten wpis był tak bardzo przesiąknięty melo-dramatyzmem, że aż nie mogłem przestać się śmiać :D Za takie rzeczy nie odłączają Ci konsoli na zawsze x D

Skrobnij lepiej nowe "wcgww" :P

11.05.2018 20:06
ProTyp
😁
odpowiedz
ProTyp
125
random

W LoLa gram już niemal 7 lat, a przez ten czas wydałem na niego parę tysięcy złotych. Nie miałem problemu żeby zwyzywać ludzi którzy mnie denerwują, bo nigdy nie dostałem żadnego bana ani nawet restrykcji czatu :P. Aż pewnego dnia dostałem 14dniowego bana 5 minut po meczu, w którym prawie jedyne co napisałem to było "kys".
Potem, na drugim koncie, dostałem takiego samego bana, za to samo przewinienie. No generalnie nie polecam pisać tych trzech magicznych liter :P.

Po 14 dniowym, następny jest permaban. Byłoby głupio.

post wyedytowany przez ProTyp 2018-05-11 20:07:15
11.05.2018 20:45
los pollos hermanos
😂
1
odpowiedz
los pollos hermanos
60
evil can die

Ten wątek to złoto.

16.05.2018 11:55
Ictius
1
odpowiedz
Ictius
105
Judgement Kazzy

GRYOnline.pl

Małe sprostowanie:

Bioshock 2 to przecież fps i chodzi w nim o strzelanie do innych. Kilka razy udało mi się go zabić, więc postanowiłem napisać do niego po tych wszystkich wcześniejszych obelgach na temat tego, że ustawki z innymi graczami są gejowskie, że niby z niego taki pro-gracz a i tak udawało mi się go zabić. Poinformowałem go też o tym, że czułem wielką satysfakcję, gdy mogłem mu się odwdzieczyć za zabijanie nas wszystkich.

To nie Square napisał, że te ustawki są "gejowskie", tylko tamta osoba, a przynajmniej tak to rozumiem. Co nie zmienia faktu, że gość po trzydziestce dał się podpuścić (prawdopodobnie) dziecku :D

16.05.2018 12:11
Fizzly Pizzly
😂
odpowiedz
Fizzly Pizzly
47
Goozys na BANanIE!

A SONY na to - "Mamy na to wy**bane."

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze