Recenzja filmu Kler - mało sacrum dużo profanum - fsm - 30 września 2018

Recenzja filmu Kler - mało sacrum, dużo profanum

Jeśli tylko w Waszym mieście wyświetlany jest film Kler, jest szansa, że byliście już na seansie. Oczywiście pod warunkiem, że udało się bez problemu kupić bilet, bo wszystko wskazuje na to, że jakieś rekordy frekwencji obraz Wojtka Smarzowskiego pobije. A jeśli film widzieliście, to dobrze wiecie, że zwiastun oszukuje i heheszkowania jest mało, a jedyny punkt styku, jaki Smarzowski ma z Vegą, to spoglądanie krytycznym okiem na współczesną Polskę.

Kler z założenia jest kontrowersyjny, bo przecież opowiada o księżach, Kościele, łącząc to z polityką, grzesznością i czynami zakazanymi. I taka kontrowersja jest wodą na reklamowy młyn, bo wszystkie próby zakazywania czy publicznego szkalowania filmu muszą skończyć się reakcją odwrotną, niż zapomnienie lub obojętność. Polacy więc na Kler idą tłumnie, ale czy warto?

Każdy, kto zna filmy Smarzowskiego, wie, czego należy się spodziewać. Piękne są tylko krajobrazy. Reszta to różne odcienie szarości, z domieszką potwornej zgnilizny. Standard znany z Wesela, Róży czy Drogówki. Jeśli nie podobało się Wam to wcześniej, teraz zdania raczej nie zmienicie, szczególnie, że w Klerze prawdziwych kontrowersji nie ma. Wszystko, co Smarzowski zawarł w scenariuszu (napisanym do spółki z Wojciechem Rzehakiem, dla którego jest to debiut) pojawiło się w takiej czy innej formie w telewizji, prasie albo internecie.

Kler przedstawia trzy historie. Ksiądz grany przez Roberta Więckiewicza nadużywa alkoholu i jest w związku z jedną z parafianek. Gładki duchowny w interpretacji Jacka Braciaka to polityk w koloratce, który wie wszystko o wszystkich i załatwi wszystko dla każdego, za odpowiednią cenę. Co dzieje się z granym przez Arkadiusza Jakubika księdzem nie napiszę, bo to najlepszy i najmocniejszy fabularnie wątek filmu. I jest jeszcze arcybiskup Mordowicz (nazwisko adekwatne) grany przez cudownie szarżującego Janusza Gajosa. Historie zaczynają się w jednym punkcie, by przez większość czasu pozostać zupełnie osobnymi, co ma swoje dobre i złe strony.

Szybko okaże się, że teorie o tym, jakoby Kler szkalował księży i katolików są bezpodstawne. Smarzowski nie patrzy na swój świat z jednej tylko perspektywy. Dobrzy księża istnieją i próbują dobro czynić. Jak w życiu. Ale na ich drodze stają siły potężniejsze i bardziej zepsute. Jak w życiu. Wiele momentów filmu jest przerysowanych (większość scen z Gajosem, daleko idące mafijno-polityczno-biznesowo-kościelne gierki), ale to przecież jest tylko i wyłącznie wizja twórcy. Taki obraz chciał przedstawić i ma do tego prawo. Szczególnie, że - jak zwykle - mamy do czynienia z dobrym filmem. Mocnym, konkretnym i dającym do myślenia. Nieliczne chwile z żartami są pretekstem najwyżej do nerwowego śmiechu, bo oczyszczającego rechotu tu nie będzie.

Aktorsko mamy do czynienia z ekstraklasą - Więckiewicz jest nietypowo delikatny i zagubiony, Braciak hipnotyzuje, Gajos oburza, a Jakubik przejmująco odgrywa swoją postać, która ma na barkach najwięcej bagażu. To jest film tych czterech aktorów, reszta stanowi zacne tło (ze szczególnym uwzględnieniem małego, ale strasznego epizodu w wykonaniu Rafała Mohra, brrr). Zacnym tłem są też wspomniane śliczne krajobrazy (szczególnie te w parafii Więckiewicza) oraz występująca bardzo rzadko muzyka Mikołaja Trzaski - jej dźwięki są niewygodne, co słusznie pogłębia dramat postaci.

Kler potyka się w kilku czysto filmowych miejscach - tempo jest dosyć powolne, przeskakiwanie między wątkami bywa dosyć nagłe (a dwie sceny zostały dziwnie pocięte w montażu i bardziej wyglądają na niedopatrzenie niż celową zagrywkę), przez co momentami film ogląda się tak sobie. Chciałoby się szybciej, dosadniej, bez nudzenia. Dosłowność niektórych retrospekcji też nieco kłuje, ale to są niewielkie potknięcia. Jako pełne, dojrzałe i przemyślane dzieło Kler broni się na niemal wszystkich frontach. Boję się tylko, że medialna wrzawa wokół filmu przyciągnie więcej uwagi niż sam film. Fani Smarzowskiego będą zadowoleni. Wszyscy inni - jeśli tylko ich serca i dusze nie leżą zbyt głęboko w hermetycznej krainie ślepej wiary - powinni dać Klerowi szansę. Głównie dlatego, że drugiego takiego filmu nie ma. Siedem z ogromnym plusem.

fsm
30 września 2018 - 18:19
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
17.10.2018 22:33
h1To
h1To
55
OP

Dziękuję za recenzję.
W ostatniej chwili zrezygnowałem z seansu miałem nosa, że sobie odpuściłem.

Szczególnie moją uwagę przykuło zdania:
"Wszyscy inni - jeśli tylko ich serca i dusze nie leżą zbyt głęboko w hermetycznej krainie ślepej wiary - powinni dać Klerowi szansę."

Zamiast "ślepej wiary" chyba powinno być ślepej religijności bo co ma wspólnego katolicyzm z wiarą?
Chyba, że nie rozumiem tego zdania to proszę o rozwinięcie, jeśli to nie kłopot.

18.10.2018 01:46
Bezi2598
odpowiedz
Bezi2598
104
Legend

Dziękuję za recenzję.
W ostatniej chwili zrezygnowałem z seansu miałem nosa, że sobie odpuściłem.

Ale przecież recenzja filmu jest pozytywna. Akurat ta recenzja utwierdziła cię w przekonaniu, że nie warto na ten film iść?

Zamiast "ślepej wiary" chyba powinno być ślepej religijności bo co ma wspólnego katolicyzm z wiarą?
Chyba, że nie rozumiem tego zdania to proszę o rozwinięcie, jeśli to nie kłopot.


W tym kontekście znaczy dokładnie to samo. Nietrudno się tego domyślić, co tu rozwijać?

18.10.2018 01:51
Ko-o-ast-y
odpowiedz
2 odpowiedzi
Ko-o-ast-y
79
Konsul

[quote="h1To"]
bo co ma wspólnego katolicyzm z wiarą?[/quote]

Bardzo dużo, nie po to Pan Jezus założył Kościół, żebyście teraz odrzucali jego naukę i skazywali się na wieczne potępienie

Ps: nie mam pojęcia jak cytuje się na tym forum

post wyedytowany przez Ko-o-ast-y 2018-10-18 01:52:10
18.10.2018 08:28
zanonimizowany664739
8
Senator

Tylko czy Jezusowi chodziło o "taki" kościół ?

18.10.2018 18:30
Ko-o-ast-y
Ko-o-ast-y
79
Konsul

A co niby z nim jest nie Tak? I owszem, jeżeli chodzi ci Kościół Instytucjonalny to owszem, o taki mu chodziło

post wyedytowany przez Ko-o-ast-y 2018-10-18 18:31:35
18.10.2018 18:34
DanuelX
odpowiedz
DanuelX
82
Kopalny

Przecież to oczywista oczywistość, że to nie jest film dla fanatyków religijnych. Jeśli ktoś uważa polski kościół za nieomylny i święty nie powinien iść do kina i powinien nadal tkwić w błogiej ignorancji.

post wyedytowany przez DanuelX 2018-10-18 18:37:24
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze