Przegląd anime 1982 - Froszti - 18 grudnia 2018

Przegląd anime 1982

W naszej wspólnej długiej podróży przez świat anime, bezpowrotnie wkraczamy w lata 80-te. Czas w którym powstało wiele epokowych dzieł, które do dziś określane są mianem genialnych. Japońska animacja w naszej rodzimej telewizji w tym okresie to było coś kompletnie niespotykanego. W tych odległych dla niektórych Czytelników czasach, produkcje z Dalekiego Wschodu (o ile nie był to wschód w postaci „bratniego” Związku Radzieckiego) w ogóle do nas nie docierały. W rodzimej telewizji królował nadal Jacek i Agatka, Bolek i Lolek oraz Reksio. Na całe szczęście teraz można nadrobić zaległości z tamtego okresu i sprawdzić osobiście wiele naprawdę ciekawych produkcji.



1982

 

Tytuł: Blue Gale Xabungle (Sentou Mecha Xabungle)

Typ: Serial

Kolejna całkiem udana produkcja z wielkimi robotami w rolach głównych. Produkcja skupia się na osobie Jiron’a Amosa, Cywila (jedna z dwóch nacji zamieszkujących planetę Zora na której dzieje się akcja) szukającego zemsty na mordercy jego rodziców. W tym celu kradnie on mecha bojowego od jednego z handlarzy, który ma posłużyć mu do wymierzenia sprawiedliwości. Ścieżka którą obrał główny bohater prowadzi go do o wiele większego konfliktu niż mogłoby mu się to wydawać. Niebawem jego czyny zadecydują o losach całej planety. Fabuła serialu nie jest być może nazbyt odkrywcza i rewolucyjna ale i tak bardzo przyjemnie się go ogląda.



Tytuł: The Ideon: Be Invoked (Densetsu Kyojin Ideon: Hatsudou-hen)

Typ: Film

Filmowa kontynuacja serialu Densetsu Kyojin Ideon. Tytuł jest uzupełnieniem ostatnich pięciu odcinków produkcji telewizyjnej. Walka pomiędzy The Solo Ship a Buff Clan trwa nieprzerwani, już niedługo dojdzie do ostatniej decydującej bitwy, która zadecyduje o losach całej galaktyki. Jeżeli komuś przypadł do gustu wspominany serial koniecznie musi sięgnąć również po ten film, aby móc poznać zaprezentowaną historię w całości.



Tytuł: Patalliro!

Typ: Serial

Produkcja o której można napisać tylko – jedno wielkie Shoujo. Serial oparty na popularnej pośród młodych dziewcząt mandze. Ilość pięknych „metroseksualnych” mężczyzn, twardej męskiej „przyjaźni” i innych tego typu akcji na metr kwadratowy, jest tutaj ogromna. Produkcja zdecydowanie nie dla każdego, większość odżuci ją już po pierwszym odcinku. Niektórzy się ją jednak zachwycają zachwalając jej ponoć liczne walory.  Najlepiej sprawdzić samemu ale z dużą dozą ostrożności.



Tytuł: Galactic Gale Baxingar (Ginga Reppuu Baxingar)

Typ: Serial

Kontynuacja Ginga Senpuu Braiger, akcja przenosi się 600 lat do przodu. Kolonizacja innych planet  po zniszczeniu Jowisza ulega znaczonemu rozszerzeniu. Z pozoru spokojne lata szybko zmierzają w kierunku nowego wielkiego konfliktu. Galactic Gale Baxingar to kolejna i zdecydowanie nie ostatnia produkcja z wielkimi mechami w tle. Znajomość pierwszej produkcji nie jest wymagana ale niektóre wątki i nawiązania do prequelu mogą być niezrozumiałe dla kogoś kto nie miał okazji go zobaczyć. Moim zdaniem serial bez większej rewolucji  ale warty zobaczenia.



Tytuł: Lucy-May of the Southern Rainbow (Minami no Niji no Lucy)

Typ: Serial

Młoda Lucy wraz z rodziną przenosi się do Australii. Nowy ląd ma stanowić dla nich początek nowego i wspaniałego życia na dużej farmie. Prawda okazuje się jednak zupełnie inna. Niegościnne tereny, jałowa ziemia uprawna, każdy dzień to walka o poprawę swojego losu i przystosowanie się do nowych warunków. Z całej sytuacji zadowolona jest chyba tylko wspominana Lucy, która dostrzega w niegościnnym kraju piękno codziennie poznając nowe gatunki fauny i flory oraz tubylców, którzy z początku nie są nazbyt gościnni dla nowych sąsiadów.



Tytuł: Haguregumo

Typ: Film

Akcja filmu rozgrywa się w okresie Bakumatsu, bardzo ważnym okresie historycznym dla Japonii (koniec szogunatu Tokugawa). Głównym bohaterem jest wybitny samuraj Kumosuke, który wiedzie spokojne i wygodne życie w Edo z daleka od wszelakich zawirowań politycznych. Los jednak bywa przewrotny i wplątuje go w wydarzenia od których chciał się trzymać dalekiego. Produkcja polecana szczególnie miłośnikom historii Japonii, znajdziemy tutaj dobrze zarysowane wiele ważnych postaci tamtego okresu, które miały mniejszy lub większy wpływ na dalsze losy tego państwa.



Tytuł: Go for it, Ippatsuman (Time Bokan Series: Gyakuten Ippatsuman)

Typ: Serial

Kolejna produkcja telewizyjna z serii Time Boka. Jak każda poprzednia trzyma ona dość wysoki poziom jakościowy i śmiało można ją polecić każdemu miłośnikowi dobrego anime. Znajdziemy tutaj wszystko od całkiem dobrego wątku komediowego, przemyślanego scenariusza, widowiskowych (jak na tamte czasu) walk na mechach kończąc.



Tytuł: Aladdin and the Wonderful Lamp (Sekai Meisaku Douwa: Aladdin to Mahou no Lamp)

Typ: Film

Japońska adaptacja znanej i lubianej baśni „Tysiąca i jednej nocy". Tym razem scenarzyści od początku do końca starali się trzymać sztywno oryginały, bez dodawania udziwnień (które czasem pojawiały się w japońskich adaptacjach). Całkiem przyjemna produkcja zarówno dla starszego jak i młodszego widza.



Tytuł: Doraemon the Movie: Nobita and the Haunts of Evil (Doraemon Movie 03: Nobita no Daimakyou)

Typ: Film

Kolejna filmowa produkcja z kultowym Doraemonem w roli głównej. Tym razem Nobita przynosi do domu bezpańskiego psa, który okazuje się księciem z innego świata. Jak łatwo można się domyśleć, cała sytuacja szybko wymyka się z pod kontroli a tytułowy koto-robot porwany zostaje przez wir kolejnej wspaniałej przygody.



Tytuł: Asari-chan

Typ: Serial

Fabuła produkcji skupia się na postaci tytułowej Asari.  Młodej uczennicy która wygrywa jednoosobową wycieczkę na Hawaje. Każdy z członków rodziny chce wyjechać na wspaniałe wakacje i nie ma zamiaru pozwolić na to aby był to ktoś inny niż on sam. Na dodatek bilet do raju zostaje zgubiony co jeszcze bardziej pogarsza napięte relacje rodzinne. Całkiem przyjemna komedia z elementami Shoujo. Nie znajdzie się tutaj nic nadzwyczajnego czego nie byłoby w dziesiątkach innych podobnych produkcji ale w momencie większej nudy, warto sprawdzić osobiście.  



Tytuł: Mobile Suit Gundam III: Encounters in Space

Typ: Film

Trzecia i ostatnia część trylogii filmowej Gundam pokazująca wydarzenia z serialu Mobile Suit Gundam i rozwijająca niektóre wątki. W przypadku tego tytułu nie ma się co zbytnio rozpisywać – pozycja konieczna do zobaczenia przez każdego fana mechów i dobrych anime sci-fi.



Tytuł: Heart-Thumping Tonight (Tokimeki Tonight)

Typ: Serial

Ranze – młoda dziewczyna której rodzicami są wiecznie łaknący krwi wampir i dziki w swojej furii wilkołak. Bohaterka w ogóle nie przejmuje się swoim nadprzyrodzonym dziedzictwem. Ona chce tylko spotkać tego jedynego z którym będzie żyła długo i szczęśliwie. Przyjemna komedia romantyczna z masą dobrego (oczywiście kwestia gutu) humoru.



Tytuł: Armored Fleet Dairugger XV (Kikou Kantai Dairugger XV)

Typ: Serial

Wysoko oceniania i zachwalana przez fanów kosmicznych anime – produkcja telewizyjna. Osobiście się z tym nie zgadam i uważam Dairugger XV za dzieło co najwyżej przeciętne z kilkoma dobrymi elementami. Mamy tutaj do czynienia z połączeniem klasycznego serialu o mechcach z popularnymi w tamtym okresie amerykańskimi Transformersami.  Gigantyczny robot (składający się z 15 różnych części) ratujący ludzkość przed wyginięciem i walczący z każdym niebezpieczeństwem czyhającym na naszą planetę. Najlepiej sprawdzić osobiście czy tego rodzaju serial przypadnie Wam do gustu.



Tytuł: Demon Regions Legend Acrobunch (Makyou Densetsu Acrobunch)

Typ: Serial

Rodzina naukowców Randou podróżuje po całym świecie w celu odkrycia legendy Quetzalcoatl. Odwiedzają oni kolejne ruiny zapomnianych cywilizacji, stopniowo odkrywając drogę do mitycznego skarbu. W ich podróży niezbędnym narzędziem jest  robot Acrobunch, który chroni ich przed mroczną organizacją która pragnie wielkiego bogactwa dla siebie i zrobi wszystko aby je zdobyć. Jeszcze jedna dość przewidywalna scenariuszowo produkcja, która powinna jednak znaleźć się na liście do objerzenia, każdego fana mechów.



Tytuł: 1000-nen Joou: Queen Millennia

Typ: Film

Ziemia staje na krawędzi zagłady, już niebawem ma dojść do zderzenia dwóch planet (naszej i Lar Metal). Jedynym ratunkiem dla przetrwania naszej cywilizacji może okazać się z pozoru zwykła kobieta Yukino, która okazuje się wielką królową która przybyła dawno temu na ziemię w celu obserwowania gatunku ludzkiego. Scenarzystą odpowiedzialnym za tą produkcję był Fujikawa Keisuke, mający w swoim dorobku genialne Galaxy Express 999. Nawiązania właśnie do tej świetnej produkcji widać tutaj na każdym kroku. Film pomimo wielu lat na karku nadal zachwyca i potrafi zapewnić masę dobrej zabawy (chociaż bardzo specyficzna kreska może nie przypaść do gustu każdemu).



Tytuł: Ohayou! Spank

Typ: Film

Filmowa adaptacja mangi autorstwa Yukimuro Shun'ichi i Takanashi Shizue. Masa romantycznej miłości, bardzo specyficzny humor, infantylny scenariusz – film zdecydowanie skierowany do konkretnej grupy odbiorców.



Tytuł: Zoo Without an Elephant (Zou no Inai Doubutsuen)

Typ: Film

Smutna historia Zoo Ueno (Tokio) oparta na faktach autentycznych. Władze stolicy w obawie przed nalotami alianckimi nakazały wymordowanie wszystkich dzikich zwierząt przebywających w okolicznych ogrodach zoologicznych (strach przed tym, żeby nie uciekły w wyniku bombardowań). Wiele zwierząt zostało zabitych w bardzo brutalny sposób, co było ciosem nie tylko dla ich opiekunów ale i ludzi którzy uwielbiali odwiedzać Ueno.


Tytuł: Tezuka Osamu no Don Dracula

Typ: Serial

Japońska adaptacja Drakuli – groźnego wampira zamieszkującego zamek w Transylwanii. Tytułowemu krwiopijcy najwyraźniej znudziły się swojskie klimaty bo postanowił się przeprowadzić wraz córką i wiernym sługą Igorem do Tokio. Jak łatwo można się domyśleć nowe otoczenie i nowi sąsiedzi to masa problemów i wydarzeń których się nie planowało. Bardzo przyjemna komedia, z masą świetnego czarnego humoru.



Tytuł: Little Pollon (Ochamegami Monogatari: Korokoro Pollon)

Typ: Serial

Życie greckich bogów na górze Olimp w cale nie jest takie wspaniałe jak mogłoby się wydawać. Bóstwa mają mnóstwo swoich problemów a jednym z nich jest Polon, rozbrykana córka Apolla. Ona i jej przyjaciel aniołek Eros, dosłownie rozsadzają świętą górę od nadmiaru energii, przysparzając przy tym wielu zmartwień i nerwów pozostałym bogom.



Tytuł: Arcadia of My Youth (Waga Seishun no Arcadia)

Typ: Film

Pozycja Kultowa przez naprawdę duże „K”. Przygody kapitana Herlock’a to moim (i nie tylko moim) zdaniem, jedna z najlepszych produkcji anime sci-fi. Charyzmatyczny pirat i jego załoga, stawiają na szali swoje życie przeciwko Imperium Illumidus aby tylko pomóc zwykłym ludziom. Film jak i serial mocno przesiąkniętymi jest nawiązaniami do sytuacji Japonii po II Wojnie Światowej, kiedy to wojska amerykańskie dość licznie stacjonowały na terenie kraju i niekoniecznie zawsze z odpowiednią traktowały zwykłych cywili.



Tytuł: Endless Orbit SSX (Waga Seishun no Arcadia: Mugen Kidou SSX) 

Typ: Serial

Serialowa kontynuacja filmu „Arcadia of My Youth”. Pozycja konieczna do zobaczenia przez fanów kosmicznych anime.



Tytuł: Tsushima Maru: Sayounara Okinawa

Typ: Film

Kolejna smutna historia z okresu II Wojny Światowej. Akcja skupia się na losach statku towarowego Tsushima Maru. Na którego pokładzie znalazła się spora grupa cywili w tym dużo dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Statek w lipcu 1944 roku został zatopiony przez amerykańską łódź podwodną. Film powstał przy współpracy z garstką ocalałych z tej tragedii.



Tytuł: Rokushin Gattai GodMars

Typ: Film

Filmowe streszczenie serialu Rokushin Gattai GodMars. Ludzkość po wielkiej tragedii powoli się odbudowuje, eksplorując nowe zakamarki kosmosu. Elitarny oddział Armii Obrony Ziemi, dba o to aby już nic naszej planecie nie zagroziło. Już niedługo będą oni zmuszeni do pokazania swojej siły w celu ratowania znanego nam świata. Film podobnie jak serial trzyma dość wysoki poziom i jest godny polecenia (szczególnie dla fanów mechów).



Tytuł: The Mysterious Cities of Gold

Typ: Serial

Młody, 12 letni Esteban który do tej pory wychowywał się w tętniącej życiem Barcelonie, dowiaduje się, że jako niemowę został uratowany  z tonącego statku na środku oceanu. Postanawia wyruszyć on w pełną przygód podróż której celem będzie odnalezienie swoich prawdziwych rodziców i prawdy o sobie. Jego jedynym tropem jest złoty medalion który od zawsze nosi na szyi. Anime historyczno –przygodowe, prezentujące młodemu widzowi w dość przystępny sposób zawiłą historię ameryki południowej (szczególnie imperium Inków). Produkcja nadal warta uwagi dla każdego kto lubuje się w historii świata.



Tytuł: The Kabocha Wine

Typ: Serial

Kolejna produkcja telewizyjna z gatunku komedia romantyczna. Losy dwójki młodych ludzi, których losy skrzyżowały się w najmniej spodziewanym momencie. Życie szkolne, pierwsze zauroczenia i poważne miłości, problemy dorastających nastolatków. Specyfika produkcja sprawia, że nie każdy będzie dobrze się bawił przy jej oglądaniu. Jej to raczej serial dedykowany konkretnej grupie odbiorców, którzy wiedzą co można się spodziewać po tego typie produkcji.



Tytuł: Future War 198X-nen

Typ: Film

Jeden z amerykańskich naukowców konstruuje specjalnego satelitę wojskowego, który ma za zadanie nie dopuścić do wojny jądrowej. Niestety nie udaje się osiągnąć tego szczytnego celu i niedługo potem cały świat pogrąża się w przerażającej i krwawej wonie, której finałem jest odpalenie rakiet jądrowych. Naprawdę dobra produkcja pokazująca dobitnie, że żyjemy w świecie gdzie jeden głupi błąd (lub celowanie działanie małej grupki ludzi) może doprowadzić do katastrofalnych wydarzeń.  



Tytuł: Lao Fu Zi Shui Hu Chuan

Typ: Film

Trzech wielkich mistrzów Q podróżuje w przeszłość w celu zgłębienia swojej wiedzy. Nie zawsze jednak wszystko idzie tak jak zaplanowali i muszą oni dość mocno improwizować. Kolejna ekranizacja dość popularnej w latach 60-tych  chińskiej mangi pod tym samym tytułem. 


Tytuł: Macross

Typ: Serial

Kolejna pozycja zaliczana do grona „kultowych”. Macross jest (albo przynajmniej powinien być) znany każdemu fanowi militarnych produkcji w których głównym orężem są ogromne mechy. Wciągający wielowątkowy scenariusz, dobrze napisane postacie główne, świetna muzyka i wciąż bardzo dobrze wyglądająca kreska. Nie bez powodu tytuł wymieniany jest w gronie najlepszych produkcji anime wszechczasów.



Tytuł: Space Cobra

Typ: Serial

Jeżeli już jesteśmy przy temacie dobrych i bardzo popularnych anime tamtego okresu – to do tego grona koniecznie trzeba zaliczyć Space Cobra. Widowiskowa i nadal trzymająca wysoki poziom produkcja, pełna wartkiej akcji i świetnie zaprezentowanego scenariusza.  Serial zapewniał i nadal zapewnia masę świetnej zabawy a widz nie żałuje żadnej minuty spędzonej przed telewizorem.



Tytuł: Sasuga no Sarutobi

Typ: Serial

Akcja produkcji skupia się wokół Nikumaru, ucznia Ninja High School. Ze względu na swój wzrost i dość dużą wagę jest on przezywany przez rówieśników „klops”. Posiada on jednak super technikę, dzięki której może pokonać o wiele potężniejszych przeciwników. Poszczególne odcinki serialu to masa przygód zarówno wspomnianego bohatera jak i jego kolegów i koleżanek ze szkoły średniej dla Ninja.



Tytuł: Shin Mitsubachi Maya no Bouken

Typ: Serial

Kolejny sezon dość popularnego w połowie lat 70-tych serialu Mitsubachi Maya no Bouken. Nie jest to nic innego jak japońska adaptacja dobrze nam znanej „Pszczółki Mai”. Produkcja dedykowana raczej młodemu odbiorcy, który powinien się przy niej dobrze bawić.

Froszti
18 grudnia 2018 - 11:50