Porcelana 1 - Gotycka Opowieść - Nato - 13 maja 2020

Porcelana 1 - Gotycka Opowieść

Gdy mała złodziejka daje się nakryć na włamaniu nie może spodziewać się, że jest to początek niezwykłej znajomości. Ale czy można ufać człowiekowi, który zbił fortunę na ludziach z porcelany?

"Porcelana" jest powieścią niezwykłą i uniwersalną. Czerpie garściami ze spuścizny klasycznych baśni, takich jak "Pinokio", "Magiczny Ogród" czy "Dziewczynka z Zapałkami". Zabawa konwencją zdaje się sprowadzać do manewrowania kliszami. Często, gdy zdawało mi się, że wiem czego się spodziewać, przekonanie okazywało się złudne.

Jest to powieść uniwersalna. Świetnie sprawdzi się jako lektura dla najmłodszych, o ile ich opiekuni będą skłonni zaakceptować obecną tu dawkę przemocy. Tak jak u braci Grimm, tak i tu pojawia się ona niczym szczepionka, która ma za zadanie przygotować pociechy na gorsze aspekty rzeczywistości.

Choć historia zdaje się stanowić zamkniętą całość, na zachodzie wydano dwa kolejne albumy. Możemy więc spodziewać się kontynuacji. To świetna wiadomość. Album rodzi apetyt na więcej.

Czysta kreska, znakomita narracja obrazu i przemyślany dobór barw. Wszystko to sprawia, że przez komiks płynie się lekko i przyjemnie. Sam styl nie jest może czymś nadzwyczajnym, ale w roli nośnika sprawdza się więcej niż dobrze.

"Porcelanę" czyta się szybko i z wielką przyjemnością. Z powodzeniem może stanowić łącznik między kolejnymi pokoleniami czytelników. Dokładnie tak, jak klasyczne baśnie braci Grimm czy Hansa Christiana Andersena.

Józek Śliwiński

Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik 

Format: 215x280 mm

Liczba stron: 98

Oprawa: twarda

Polski wydawca: Non Stop Comics

Data wydania polskiego: marzec 2020

Data oryginalnego wydania: lipiec 2013

Nato
13 maja 2020 - 17:09