PTSD – trauma w jasnych barwach - Nato - 19 kwietnia 2020

PTSD – trauma w jasnych barwach

Wojna pozbawiła Jun wszystkiego. Przyjaciół, nadzieji, chęci do życia. Ucieka w psychotropy, a każdy człowiek wydaje się jej wrogi. Na życzliwość, współczucie i troskę reaguje agresją. Mimo tego, niestrudzone słońce wciąż ogrzewa zimne mury miasta. Może nie wszystko stracone?

"PTSD" zachwyca jeszcze przed lekturą. Kieszonkowe wydanie i wielkie litery wycięte w okładce sprawiają, że natychmiast chce się sprawdzić co jest w środku. Zawartość nie rozczarowuje. Szczegółowe, przestrzenne, soczyste kadry. Czysta, cartoonowa stylistyka w jasnych barwach odciąża przygnębiający nastrój opowieści.

Bo ta jest w gruncie rzeczy dość smutna. Opowiada o człowieku doprowadzonym do ostateczności. Ukazuje wojnę w perspektywie osobistej tragedii. Trochę jak "Wieczna Wojna" Haldemana i Marvano lecz problem ujęto z zupełnie innej perspektywy.

Tytułowy "PTSD" czyli "Zespół stresu pourazowego" przejawia się w postaci bezustannego napięcia, nieuzasadnionej agresji i braku zaufania do otoczenia. To niesamowite, że można podjąć podobną tematykę w tak bezpretensjonalny, przystępny sposób.

Choć psychologia wybija się na pierwszy plan, nie brakuje akcji. Wyzwanie rzucone miejscowym gangom i retrospekcje z pola walki nie pozwalają się nudzić. Dzięki temu powieść jest nie tylko poruczająca lecz także wciąga nas bez reszty.

Zjawiskowa oprawa wciąga nas w piękny, unikatowy świat. Inspirowana Tokyo betonowa dżungla tętni życiem, a soczyste kolory karmią nadzieję na lepszą przyszłość. To komiks znakomicie zbalansowany, a jego rysunki wprawiają w zachwyt.

Perełka. Kupuje nas samą formą wydania, a lektura wciąga i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Mocnej historii towarzyszą obłędne rysunki. Jedna z pozycji zdolnych wciągnąć, wzruszyć, zmusić do refleksji i zachwycić jednocześnie. Komiks, który trzeba mieć.

Józek Śliwiński

Więcej komiksów na Instagramie: komiksowy_pamietnik 

Format: 155x216 mm

Liczba stron: 208

Oprawa: twarda

Polski wydawca: Non Stop Comics

Data wydania polskiego: kwiecień 2020

Data oryginalnego wydania: luty 2019

Nato
19 kwietnia 2020 - 12:50