W co gracie w weekend? #342: Darksiders i Doom II - squaresofter - 6 września 2020

W co gracie w weekend? #342: Darksiders i Doom II

Witam wszystkich po dłuższej przerwie. Cały sierpień spędziłem na kursach i testach, które musi zdać każdy przedstawiciel ubezpieczeniowy, więc na granie w gry wideo, a tym bardziej na pisanie o nich nie miałem zbyt wiele czasu.

Chciałbym jednak pochwalić się, że po niemal pięciu latach, które spędziłem z The Fruit of Grisaia udało mi się w końcu zobaczyć wszystkie zakończenia w tej japońskiej grze erotycznej, która nie bała się poruszać drażliwych tematów.

W międzyczasie udało mi się ukończyć Bioshock Infinite wraz z dwoma dodatkami fabularnymi stanowiącymi prawdziwe zakończenie całej trylogii, zaliczyć dodatkowy epizod w pierwszym sezonie The Walking Dead, przejść Doom z 1993r. na poziomie Ultra-Violence oraz przede wszystkim zdobyć wszystkie trofea w Resogunie, co uważam za jeden z największych wyczynów w swojej karierze gracza. Po tym wszystkim zacząłem skakać po przeróżnych grach, zupełnie nie wiedząc za co powinienem się zabrać. Zawsze tak mam jak skończę coś poważniejszego.

Darksiders

Jedną z takich produkcji okazało się Darksiders, którego nie widziałem na oczy przez od siedmiu lat. Historię o jednym z jeźdźców Apokalipsy skończyłem już dawno temu, ale dopiero, gdy próbowałem wyjeździć 100 mil na koniu Wojny przyszła mi do głowy myśl, żeby pozbierać brakujące znajdźki i zmierzyć się z produkcją przypominającą gry z serii The Legend of Zelda na najwyższym poziomie trudności.

Darksiders to dla mnie przede wszystkim świetna metroidvania w 3D, w której, jak to w takich grach bywa, zaczynamy jako nikt, aby wraz ze zdobywaniem kolejnych umiejętności uzyskiwać dostęp do kolejnych części ogromnego świata gry. Pełno tu poukrywanych skrzynek z przydatnymi fantami, których nawet nie poliżemy bez odblokowania konkretnej zdolności.

Grę zaczynamy z mieczem, ale wraz z rozwojem scenariusza i po zdobyciu odpowiedniej ilości dusz możemy dokupić całą masę przydatnych rzeczy u zaprzyjaźnionego demonicznego handlarza. Sam oręż możemy także rozwijać, co w konsekwencji daje nam możliwość zakupu dodatkowych ciosów.

Scenariusz toczy wokół zbyt wczesnego końca świata, za który został obwiniony Wojna, w którego się wcielamy. Prosi on zwierzchników o drugą szansę, aby dokonać zemsty za przeciwnikach i doprowadzić do równowagi między Niebem a Piekłem.

Mnie jednak w tym wszystkim najbardziej urzekł design bohaterów i przeciwników oraz przede wszystkim zagadki środowiskowe, przy których rozwiązywaniu bawiłem się niemal równie dobrze jak przy pierwszym Soul Reaverze.

Doom II

Dwa pierwsze Doomy powoli dobijają do trzydziestki, a w dalszym ciągu potrafią przyciągnąć do siebie graczy. Czy jest jakikolwiek sens grania w tytuły z tak archaiczną oprawą graficzną? Wszystko zależy od tego, czego szukamy w grach wideo.

Mam kolegę, który przykładowo gra na siłę w the Last of Us II tylko dlatego, żeby być na czasie. Na samą myśl o zawartych tam wątkach światopoglądowych zgrzyta zębami, ale grę przejdzie, bo tak wypada. Co do mnie, to najważniejszą kwestią przy wyborze ogrywanej gry jest to, czy dobrze się przy niej bawię. Jeśli tak, to nieważne jest dla mnie kiedy dany tytuł wyszedł. W epoce linowych fpsów z autoregeneracją zdrowia i Far Cry’ów, w których zbieranie śmieci rozrzuconych po mapie zajmuje tyle samo czasu, co strzelanie do przeciwników czasem warto się odprężyć i pójść na wojnę z całym Piekłem. Ilu z Was może poszczycić się przykładowo zabiciem Cyberdemona uderzeniem pięścią? Kiedy ostatnio graliście w fpsa, który istniał, zanim Sony i Microsoft stworzyło swoje własne maszyny do grania?

Doomy to już legenda. Choć dziś trudno w to uwierzyć, to pierwsza odsłona tej legendarnej serii była kiedyś reklamowana przez samego Billa Gates’a, który wchodził dopiero na rynek z pierwszym Windowsem, chwaląc się, że nie ma lepszego miejsca do grania w te gry niż komputer z jego własnym systemem operacyjnym.

Był to oczywiście zwykły marketingowy bełkot, bo dwa pierwsze Doomy zostały przesortowane na praktycznie wszystkie maszyny do gier, które ukazały się w ostatniu trzydziestu latach i będą portowane na kolejne, nawet wtedy gdy odejdziemy z tego świata.

Te gry sprawdzają się na wszystkim. Jeszcze  kilka miesięcy temu delektowałem się odświeżonym  Final Fantasy VII, teraz wzięło mnie na totalny oldschool, przy którym bawię się jak małe dziecko.

Doom II jest lepszą grą od pierwszej odsłony chociażby przez to, że zadebiutowały w nim nowe typy przeciwników, a ci, co byli wcześniej, występują w większej ilości.

Wszystkie bronie, które były znakiem rozpoznawczym pierwszego Dooma wracają oczywiście w kontynuacji. Twórcy dodali do arsenału jedynie Super Strzelbę, ale to w zupełności wystarczy, aby pokazać piekielnej horddzie gdzie jej miejsce. Skoro postanowiła zajrzeć na Ziemię, to trzeba ją przyjąć najlepiej jak się da, a więc garścią ołowiu z dubeltówki i pociskami rakietowymi.

To są mniej więcej moje plany na ten weekend. Pewnie ze znajomymi odpalimy jeszcze Gears of War 2, bo wypada w końcu zmasterować ten legendarny szpil i pożegnać się z nim na wieki.

Jeśli chcecie coś dodać, to zapraszam do komentarzy, bo dawno nie rozmawialiśmy o grach.

squaresofter
6 września 2020 - 13:53
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
17.09.2020 18:14
1
Matihias
41
Chorąży

Reklamy z Billimy grającym w Dooma do promocji używania myszek są bardzo urocze. Zwłaszcza że Billy wygląda jak krewniak Kolesia z Postala. https://www.youtube.com/watch?v=KN0K58EfJSg

17.09.2020 18:52
SpecShadow
1
odpowiedz
1 odpowiedź
SpecShadow
83
Silence of the LAMs

Grałem w Dooma 1 i 2 na przestrzeni lat ale nie mogłem podzielić zachwytu nim z innymi graczami. Podobnie z Quake 1 i 2. Nie wiem z czego to wynika.
Zmieniały mi się na przestrzeni lat gusta i preferencje ale chłodny stosunek do starego Dooma i Quake'a pozostał.

Co innego mody (za wyjątkiem przereklamowanego Brutal Dooma). Czekam na drugi epizod Ashes2063. Grałem w Trench Foot który zyskał popularność na Moddb ale okazał się średni, głównie przez udźwiękowienie, które słyszałem w innych projektach zbyt często.
Są też RPGowe projekty jak Ascension czy Abysm 2.

Darksiders... przypomina mi bym wrócił do trzeciej części i nabył kiedyś Genesis.

Skończyłem piąty akt w Reign of Terror, który jest przeniesieniem Diablo 2 do Grim Dawn, gdzie możemy łączyć klasy z D2 i GD.
Rychło w czas, jutro w nocy będzie premiera nowej ligi Path of Exile - Heist!

post wyedytowany przez SpecShadow 2020-09-17 18:53:19
20.09.2020 13:41
squaresofter
squaresofter
34
W co gracie w weekend?

gameplay.pl

SpecShadow
Ta, wielokrotnie pisałeś, że kręcą Cię jedynie mody do Dooma, ale przecież o to chodzi w graniu, żeby grać po swojemu.
Co do Darksiders, to zdecydowanie odradzam słabą trójkę, za to Genesis bierz śmiało.

18.09.2020 00:05
WolfDale
😍
1
odpowiedz
WolfDale
34
Lodowy Pomnik

Super Mario Odyssey!