Manga Blue Lock #2-#3. - Froszti - 26 marca 2023

Manga Blue Lock #2-#3.

Wielki i mocno niezwykły program rozwoju piłki nożnej w Kraju Kwitnącej Wiśni zaczyna być realizowany. Jego cel jest tylko jeden - „stworzenie” najlepszego napastnika świata, który poprowadzi Japonię do zdobycia tytułu Mistrza Świata. Gotowi na szaloną dawkę sportowych zmagań?

Pierwszy tom sportowej serii, która pojawiła się w ofercie wydawnictwa Waneko, posłużył autorowi do nakreślenia tła opowieści i przygotowania czytelnika na coś więcej. Owe “coś” w mocno widowiskowym stylu rozpoczyna się właśnie w tomiku numer dwa. Tytułowy program Blue Lock wkracza w etap swojej realizacji. Grupa wyselekcjonowanych młodych zawodników z ogromnym potencjałem zostaje podzielona na pięć drużyn, które zaczynają ze sobą rywalizować. Turniej wyłoni trzy najlepsze zespoły i tym samym “najlepszych” graczy. Pozostali pretendenci zostaną wyeliminowani i na zawsze będą mogli już zapomnieć o karierze piłkarskiej. Zmagania drużynowe rządzą się swoimi prawami i należy obsadzić wszystkie pozycje na boisku. Nie trzeba raczej dodawać, że tam gdzie jest jedenastu napastników, tam też nie ma mowy o standardowym podziale ról i obowiązków. Każdy z nastolatków posiada bowiem instynkt strzelecki, który pcha go do indywidualnego działania. Zresztą taki właśnie jest zamysł całego projektu, czyli stworzenie idealnego, ale mocno egoistycznego napastnika strzelającego dużo bramek.

Z treści drugiego tomu serii powinien być więc zadowolony każdy czytelnik oczekujący dużej dawki akcji. Historia w stylu sportowej gry survivalowej od niemal od pierwszej strony utrzymuje wysokie tempo prowadzenia fabuły i trzymania w napięciu zarówno bohaterów, jak i samego czytelnika. Większość stron szczelnie wypełniają widowiskowe boiskowe potyczki, które są przygotowane naprawdę bardzo dobrze. Jednocześnie twórca nie zapomina dodać do tego odpowiedniej ilości dialogów, pozwalających trochę lepiej poznać i zrozumieć Yoichi Isagiego (jednego z ważniejszych, przynajmniej na razie, bohaterów serii). Niestety mniejszą uwagę poświęca on innym postaciom, które czasem są spychane na daleki plan, nie mając (przynajmniej na tę chwilę) okazji do zaprezentowania złożoności swoich charakterów.

Trzeci tom serii kontynuuje wątek turnieju drużynowego i ciągle trwających wewnętrznych zespołowych spięć i bezpardonowej rywalizacji każdego z każdym. Zanurzając się w lekturze tej odsłony ponownie mamy okazję prześledzić przebieg dwóch meczów, które ostatecznie zadecydują o tym, kto przetrwa, a kto skończy swoją piłkarską karierę. Oznacza to oczywiście nic innego jak kolejną wyrazistą dawkę akcji, która naprawdę mocno angażuje czytelnika i nie pozwala się oderwać od mangi do ostatniej strony. Świetnie również ukazana jest mroczna strona turnieju, w którym każdy chce wygrać za wszelką cenę, nawet jeśli oznacza to przekroczenie pewnych granic.

Tym razem Kaneshiro (scenarzysta) postanawia dodatkowo dać zabłysnąć innym postaciom niż tylko Yoichi. Niekwestionowaną gwiazdą tej części jest widniejący na obwolucie Chigiri. Do tej pory był on gdzieś w cieniu, nie zdradzając nam nic o swojej przeszłości czy umiejętnościach. Jego historia być może nie jest jakoś nadmiernie zaskakująca. Opiera się ona głównie na znanych już z dziesiątek innych pozycji schematach. Dobrze jest jednak dopasowana do ogólnego wizerunku postaci i determinuje go do intensywnej walki o wszystko.

Jeżeli chodzi o graficzną stronę obu recenzowanych tomików, to ilustracje Yusuke Nomury robią ogromne wrażenie i są idealnym dopełnieniem widowiskowej historii. Artysta doskonale wie jak zwiększyć intensywność we właściwych momentach i jak odpowiednio zaprezentować determinację i różnorakie emocje towarzyszące bohaterom. Do pełni szczęścia brakuje jedynie w niektórych kadrach bardziej rozbudowanych teł, ale nie są one najważniejsze w tytule tego typu.

Lektura dwóch kolejnych tomów serii Blue Lock utwierdza mnie w przekonaniu, że mamy tu do czynienia z dziełem, które naprawdę może odnieść na naszym rynku sukces. Dynamiczne shoneny zawsze zyskiwały u nas liczne grono fanów, a ten tytuł ma wszystko to, czego potrzeba, aby oddać się wraz z nich przyjemnej mangowej rozrywce.

Solidna dawka piłkarskiej widowiskowości wymieszana z survivalowym klimatem, co w efekcie daje naprawdę przyjemną w odbiorze mocno rozrywkową historię.

Recenzowaną mangę można kupić w sklepie wydawnictwa Waneko.

Froszti
26 marca 2023 - 15:43