Miecz nieśmiertelnego #03. - Froszti - 29 marca 2023

Miecz nieśmiertelnego #03.

Pora ponownie zanurzyć się w świecie wypełnionym brutalnością, cierpieniem, szaleństwem i chęcią dokonania krwawej zemsty. Gotowi na gigantyczną dawkę samurajskiej rozrywki tylko dla dorosłych?

Manga Miecz nieśmiertelnego #03 zamówiona w księgarni TaniaKsiazka.pl to ponownie gruba dawka niesamowitej rozrywki dla dojrzałego czytelnika. Na ponad 400 stronach na czytelnika czekają tutaj trzy historie (z czego dwie dłuższe), które nie tylko mocno angażują, ale również na długo zapadają w pamięć.

Pierwsza z nich (trzyczęściowa) zatytułowana Złowieszczy cień poszerza obsadę opowieści i sprawia, że Manji i Rin przynajmniej na pewien czas przesuwają się na dalszy plan scenariusza. Dowiadujemy się za to trochę więcej o jednej ze szkół walki mieczem i obserwujemy szereg widowiskowo-brutalnych wydarzeń, za którymi kryje się bardziej złożona historia. Hiroaki Samura w swoim stylu bawi się tu percepcją czytelnika, pozwalając, aby sam odkrył różnorodne oblicza pojawiających się tu postaci (czerń i biel w znaczeniu dobra i zła jest tu bardzo ulotna). Głębsza osobista analiza należy się również samej treści, która tylko z pozoru jest „łatwa” do zrozumienia. Całe to poszerzenie świata włącznie z wprowadzeniem nowych bohaterów jest dla twórcy jednak tylko dodatkiem do dalszej eksploracji wątku zemsty. Przekonujemy się już o tym w rozdziale Pokarm. Jest on co prawda krótkim łącznikiem pomiędzy dwoma większymi opowieściami, ale ponownie skupia uwagę czytelnika na Rin i jej chęci pomszczenia rodziców. Dodatkowo zyskuje ona nowego sojusznika, któremu nie należy jednak nadmiernie ufać.

Prawdziwą perłą w koronie recenzowanego tomiku jest siedmioczęściowa opowieść Nieuchwytna różnica. Sam początek tego wątku wydaje się być dość spokojny. Autor skupia się na licznych dialogach i należytej prezentacji ważniejszych bohaterów. Bardzo ważną rolę odgrywają tu różnorakie emocje często powiązane z ich przeszłością. Cała ta treść stopniowo zaczyna potęgować napięcie i prowadzić czytelnika w stronę wyrazistej i często skrajnie brutalnej akcji. Sama końcówka tomu to coś, co ludzi o słabszych nerwach przyprawi o mdłości. Jednocześnie u sporej liczby odbiorców wywoła przemożną chęć szybkiego sięgnięcia po kolejną odsłonę serii.

Na temat warstwy wizualnej mangi nie ma raczej sensu się rozpisywać. Prace Samury są bowiem zjawiskowe pod naprawdę wieloma względami. Artysta ten z prostej czasem wręcz topornej kreski potrafi wydobyć niesamowite piękno. Ponadto jego sceny akcji (w których nie brakuje wspomnianej już krwi, przemocy i szalonej brutalności) na swój sposób są zachwycająco angażujące.

Nie pozostaje nic innego jak tylko zachęcić wszystkich fanów samurajskich klimatów i mocno złożonych opowieści do sięgnięcia po ten tytuł. Zachęcam również do sprawdzenia innych komiksów i nowości w księgarni Taniaksiazka.pl.

Porcja zachwycającej samurajskiej rozrywki dla czytelnika +18, obok której naprawdę nie można przejść obojętnie.
Froszti
29 marca 2023 - 13:28