Zbliżenie: Incepcja (Inception) - omadaha - 21 sierpnia 2010

Zbliżenie: Incepcja (Inception)

Incepcja

Najnowszy film Christophera Nolana (Mroczny rycerz, Prestiż, Bezsenność, Memento) obejrzałam zaledwie w kilka dni po premierze. Gotowa na wszystko, zasiadłam w wygodnym fotelu jednego z warszawskich multipleksów. Dokładnie 148 minut później wyszłam z kina dosłownie oczarowana. Blisko trzy godziny spędzone w tłumie widzów minęły niepostrzeżenie, zupełnie jakbym siedząc w sali kinowej sama pogrążyła się w surrealistycznym śnie. Po raz pierwszy od bardzo dawna podczas oglądania napisów końcowych towarzyszyło mi uczucie, że oto skończył się naprawdę dobry film: zmuszający do myślenia, trzymający w napięciu, niebanalny i dobrze zagrany. Po raz pierwszy od dłuższego czasu naprawdę żałowałam, że to już koniec i że na następne oczarowanie ze strony amerykańskiego przemysłu filmowego przyjdzie mi pewnie trochę poczekać. Przez kilka dni po projekcji delektowałam się genialną muzyką Hansa Zimmera i wracałam myślami do wszystkich trzymających w napięciu scen, porywających pomysłów i atmosfery, która bez reszty mnie wciągnęła.

Powyżej film przedstawiający wykonanie utworu "Time" pochodzącego ze ścieżki dźwiękowej filmu. Polecam go zwłaszcza, z tego powodu, że kawałek brzmi na żywo znacznie lepiej niż w surowej wersji soundtackowej (więcej wiolonczeli i smyczków). Utwór wykonał kompozytor (we własnej osobie) - Hans Zimmer (fortepian) i muzyk Johnny Marr (gitara).

Gdy opadły już pierwsze emocje, mój umysł nadal nie był w stanie wygenerować ani jednego słowa krytyki, a to zwykle mi się nie zdarza. Nabrałam przeświadczenia, że po prostu muszę dłużej poczekać, żeby negatywy obecne w filmie Nolana stały się dla mnie bardziej klarowne. Od tego czasu minął blisko miesiąc, a ja tymczasem dalej uważam, że Incepcja to jeden z lepszych obrazów jakie w ostatnim czasie zaserwowali nam twórcy zza oceanu.

Żeby dodatkowo przekonać samą siebie postanowiłam wykonać pewien test. Przez lata obcowania z kinem odkryłam, że im film lepszy, tym bardziej okazuje się być inspirujący. Po projekcjach dzieł epickich szybko powstawały tworzone przez widzów grafiki, zdjęcia, figurki, ikony, strony fanowskie, schematy i wiele innych oryginalnych rzeczy. Incepcjazdałatest post-kreatywności widzów pozytywnie...

Efekty moich poszukiwań oceńcie sami...

Incepcja%20linia%20czasu
Linia czasu w Incepcji (schemat w wyższej rozdzielczości znajduje się w galerii)
omadaha
21 sierpnia 2010 - 12:18