Need for Speed: Retrospektywa - fsm - 12 listopada 2011

Need for Speed: Retrospektywa

Z okazji nadchodzącej wielkimi krokami premiery najnowszej odsłony serii Need for Speed (swoją drogą: wliczając dwie specjalne edycje początkowych gier, pogrzebane już Motor City Online oraz dwa Shifty, to wkrótce zagramy w część numer 21!) postanowiłem spłodzić krótki tekst wspominkowy rozliczający się z praktycznie wszystkimi do tej pory wydanymi grami z tytułem NFS na okładce. Jako fan serii (a jeszcze kilka lat temu wielki fan) zanieczyszczałem swą nastoletnią, a później pełnoletnią duszę spalinami z niemal wszystkich wydanych na PC odcinków serii. Podróż zaczniemy od garstki faktów.

  • Debiut: Grudzień 1994 (The Need for Speed w wersji na konsolę 3DO)
  • Liczba gier w serii: 21 (19 ze słowami Need for Speed w tytule)
  • Liczba zespołów tworzących serię: 8
  • Sprzedaż wszystkich gier z serii: ponad 100 milionów sztuk
  • Najlepiej sprzedająca się gra z serii: Need for Speed: Underground (ponad 15 milionów sztuk na całym świecie)
  • Liczba marek aut obecnych we wszystkich częściach: 55


The Need for Speed

Serię poznałem w zamierzchłych czasach podstawówki, gdy podszedł do mnie kolega i powiedział, że ma fajną grę wyścigową, w której po drogach jeżdżą normalne samochody, a policja wlepia mandaty. Rzecz wydała mi się tak niesamowicie atrakcyjna (wszak żadne Screamery czy Sega Rally tego nie oferowały), że przy pierwszej lepszej okazji kolegę odwiedziłem, by z miejsca zakochać się w liście aut, cudownych trasach (oczywiście najlepsze były te trzy prowadzące z punktu A do B i ruchem ulicznym) i świetnych "materiałach edukacyjnych" na temat obecnych w grze maszyn. O ile mnie pamięć nie myli, od razu miałem do czynienia z wersją Special Edition (tą z dwoma dodatkowymi torami), więc lepiej w zasadzie być nie mogło. Przy okazji okazało się, że jeszcze przez wiele lat po tym pierwszym kontakcie z grą nie miałem pojęcia o istnieniu ukrytego toru (Lost Vegas) i purpurowego supersamochodu (Warrior). No cóż. Internet w latach 90-tych funkcjonował wiadomo jak...

Przykładowe oceny: Gamespot - 8,3/10, magazyn PC Power - 95%

Need for Speed II

W 1997 roku gra zgubiła "The" w nazwie i przywitała mnie fenomenalnym intro w formacie FMV. Produkcja oczywiście wypiękniała, dodała ruch uliczny na każdej trasie (ależ mnie to kręciło!), miała więcej aut do wyboru i dodatkowo można było pojeździć (po wpisaniu kodu) tymi autami, które normalnie wyprzedzało się z ogromną prędkością. Niezmiennie powalające były kokpity wszystkich aut, które w kolejnych częściach miały się coraz lepiej. Zanim jednak udało mi się w ogóle zagrać w pełną wersję, zakatowałem dostępną w demo trasę Pacific Spirit grając w nią codziennie po kilkanaście razy.

Special Edition: Kontakt ze wzbogaconą wersją dwójki miałem na jakiejś imprezie, gdzie udostępniono gawiedzi namiot z komputerami. Moja pierwsza reakcja na widoczną na monitorze akcelerowaną (3Dfx!) wersję gry była taka - To NFS III?! Niemożliwe! Potem okazało się, że to "tylko" zmieniony nie do poznania, wygładzony NFS II. Czad.

Przykladowe oceny: Gamespot - 7/10 (Gra powinna być naprawdę fantastyczna... I jest, pod warunkiem, ze posiadasz rekomendowany procesor Pentium 166)

Need for Speed III: Hot Pursuit

Ach, trójeczka. Strasznie szybko wyszła (niecały rok po debiucie NFS II SE) i strasznie ulepszona mi się wydawała. Po pierwsze: oprawa graficzna. Jeszcze zanim dorobiłem się pierwszego prawdziwego akceleratora (przepotężna, ośmiomegowa Riva 128 ZX uzyskana ze sprzedaży mnóstwa butelek po piwie oraz dodatkowo kilkunastu książek w antykwariacie), NFS III w swej pikselowatej krasie wyglądał jak Samo Życie™. Te liście wylatujące spod kół na trasie Hometown, ta pomarańczowa pustynia, te błyski i odbicia na karoseriach aut... Ach! Oczywiście nie można nie wspomnieć o obecności policji i możliwości stania się stróżem prawa, który łapie złych ścigantów. Przewspaniała sprawa, choć bez wątpienia większą frajdę dawało uciekanie. Olbrzymią wartością dodaną były całe tony fanowskich modyfikacji zmieniających obecne w grze wozy i trasy.

Przykładowe oceny: Gamespot - 8,9/10 (Zbliża się... [ośmielę się napisać "przewyższa"?] do najlepszych konsolowych gier w kwestii radochy i prędkości); GOL -  8/10 (ocena wysoka, a tytuł recenzowano trzy lata po premierze!)

Need for Speed: Road Challenge

Kolejny krok na drodze rozwoju serii. Miałem już "dopalacz" w komputerze, wszystkie tekstury były gładziutkie, a gra zapewniła całą masę nowości. Były: tryb kariery z możliwością wygrywania wozów przeciwników, rozbudowaną zabawę z policją, ulepszanie wozów, zniszczenia podczas stłuczek... Ale na mnie i tak największe wrażenie zrobiły trójwymiarowe wnętrza aut z podświetlanymi tarczami zegarów, gdy zapaliło się światła. Absolutne mistrzostwo świata. Fani ponownie pokazali swoją siłę i do Road Challenge też można było ściągnąć z sieci mnóstwo dodatkowych wozów czy przerobionych tras. Fajnym bajerem była też możliwośc przesuwania elementów HUD za pomocą myszki, by znaleźć idealny dla siebie układ. Innymi słowy seria rozwijała się z każdym kolejnym odcinkiem, by w końcu...

Przykładowe oceny: Gamespot - 8,6/10, Metacritic (dla wersji na PlayStation) - 86/100

Need for Speed: Porsche 2000

Na kolana, niegodziwcy! Rozwój serii właśnie osiągnął niemożliwy do doścignięcia poziom. Na przełomie tysiącleci Electronic Arts wydało wyścigową grę totalną i niemal idealną. Dlaczego niemal? Choć uwielbiam markę Porsche, to chętnie pojeździłbym też autami innych firm. Tym niemniej kilkudziesięcioletnia historia tej marki zaklęta na płycie CD, fantastyczny model jazdy, absolutnie boskie (według mnie najlepsze w całej historii gry) trasy i dwa czadowe tryby gry sprawiły, że po dziś dzień jest to moja ulubiona odsłona serii. Jakie tryby, zapytacie? Standardowa kariera zamieniła się w Evolution, w którym chronologicznie odblokowywaliśmy kolejne wozy, by ścigać się nimi w coraz trudniejszych seriach wyścigów, a Factory Driver z klei  wrzucił do gry namiastkę fabuły: jako testowy kierowca firmy wykonywaliśmy przeróżne zadania zlecane przez szefów. Kto pamięta arcy-trudną przejażdżkę po Zone Industrielle czarnym Boxsterem, którego nie można było uszkodzić? I jeszcze ta policja (która ostała się tylko w tym trybie). Trudne, ale piekielnie satysfakcjonujące.

Przykładowe oceny: Gamespot - 8,9/10, GOL - 8,5/10 (gra jest z kategorii „trzeba kupić” dla każdego fana wyścigów i marki Porsche w szczególności), Metacritic - 78/100 (wersja na PlayStation)

Need for Speed: Hot Pursuit 2

Przy okazji premiery tej części po raz pierwszy odczułem platformową niesprawiedliwość - pecetowa edycja okazała być portem jedynie niezłej gry z Xboksa i GameCube'a (stworzonej przez EA Canada), podczas gdy świeżo upieczeni posiadacze PS2 dostali ładniejszą, szybszą, bogatszą i ogólnie lepszą grę stworzoną przez Black Box (tak, wtedy to ten deweloper tworzył lepsze gry, niż pozostali). Oczywiście mnie, jako maniakowi NFS-a, bardzo się Hot Pursuit 2 podobał. Śliczne 12 tras na 4 mapach, zestaw 30 aut i satysfakcjonujące pojedynki z policją (ba! dało się tu wzywać posiłki podczas sterowania "niebieskimi") zrobiły swoje. Niestety - zabrakło znanego z poprzedników widoku z kokpitu (ach, dlaczego?), ale - co ważniejsze - zabrakło też 3 tras, kilkunastu aut oraz arcade'owego systemu punktowania za dziką jazdę dostępnych na PS2. Trochę szkoda.

Przykładowe oceny: Gamespot - 7,2/10 (PC), 8,5/10 (PS2), GOL - 5,5/10 (PC: Need for Speed: Hot Pursuit 2 nie można zaliczyć do produkcji wybitnych - ląduje jedynie na półce z napisem "niezłe, ale nie do końca dopracowane"), Metacritic - 72/100 (PC), 89/100 (PS2)

Need for Speed: Underground

Mała rewolucja. Gdy pierwszy raz usłyszałem o zmianach, jakie mają pojawić się w nowej części, byłem sceptycznie nastawiony. Szybcy i Wściekli to fajny odmóżdżacz, ale czy sprawdzi się jako gra? Piękne krajobrazy zamieniono na oświetlone neonami nocne miasto, kosztujące setki tysięcy dolarów wozy zastąpiono znanymi z ulic autami, które można było tuningować, a całość opleciono durnowatą fabułką. Zaskoczony byłem, gdy okazało się, że "udresowanie" wozów spojlerami i naklejkami daje naprawdę dużo frajdy, a wyścigi nocą były nader satysfakcjonujące. Do tego NFSU oferował całkiem energetyczny, gitarowo-elektroniczny soundtrack. Żałowałem jedynie, że wpuszczono nas do miasta, ale nie dano totalnej swobody. Tym niemniej gracze na całym świecie docenili zmiany - to najlepiej sprzedająca się część serii.

Przykładowe oceny: Gamespot - 8/10, GOL - 9/10 (Dla mnie jest to swoistego rodzaju przełom, który na zawsze zmieni ten gatunek podnosząc poprzeczkę niezwykle wysoko...), Metacritic - 82/100

Need for Speed: Underground 2

Teren gry pozostał zamknięty jedynie przez rok. Twórcy posłuchali "mojej" prośby i rozbudowany względem poprzednika sequel oferował właśnie otwarte miasto, po którym można było sobie hasać do woli. Tuning też został usprawniony i dorzucił do wora mnóstwo cudownie burackich elementów (spinnery na felgach czy świecące głośniki w bagażniku to podstawa!). Gra przy tym wyglądała ładniej i miała bardzo przyjemny, ale bardzo zręcznościowy model jazdy. Więcej w sumie nie ma co pisać, poza tym, że finalny pojedynek z niejakim Calebem i jego czarnym Pontiakiem GTO okazał się być żenująco prosty. Słowo "żenujący" jest również adekwatne, jeśli przychodzi opisywać prezentujące fabułę filmiki z prawdziwymi aktorami. Chociaż może przesadzam - wszak idealnie pasowały do plastikowego klimatu całej produkcji, a ich obecność absolutnie mi nie przeszkadzała.

Przykładowe oceny: Gamespot - 7,4/10, GOL - 8,5/10 (po wielu godzinach grania, dopadało mnie poczucie, że to już wszystko było i tak naprawdę gra nie jest niczym nowym a jedynie nieco na siłę urozmaiconym pierwowzorem), Metacritic - 82/100

Need for Speed: Most Wanted

Ok, może te wszystkie nocne eskapady i świecenie neonami były sympatyczne, ale ja zdecydowanie wolę NFS-a w jego dziennej, policyjno-ucieczkowej odsłonie. Most Wanted zaoferował dokładnie to. Najpierw od razu dostajemy wypasioną BMW M3 i szybką, fabularyzowaną przejażdżkę, by potem wszystko stracić i zaczynać od zera. Naprawdę bardzo przyjemnie mi się w to grało. Na tyle przyjemnie, że obok Porsche, jest to w moim odczuciu najlepsza część serii. Twórcy wrzucili nas do ogromnego, zróżnicowanego miasta (w pełni otwarte i za dnia - moje błagania zostały wysłuchane!), posadzili nam na ogonie wrednych gliniarzy w kilku, coraz mocniejszych odsłonach, pozwolili demolować okolicę celem utrudnienia życia ścigającym i dali możliwość spowolnienia czasu, by lepiej pokonać trudny zakręt. Arcade pełną gębą, ale naprawdę bardzo wysokiej próby. Swoją drogą - uciekanie przed policją chyba zainspirowało twórców serii Assassin's Creed: gdy tylko znikniemy z pola widzenia ścigających, musimy się schować w jednym z odpowiednich, zaznaczonych na mapie niebieską kropką punktów. Znamy to skądś?

Przykładowe oceny: Gamespot - 8,4/10, GOL - 8,5/10 (Need for Speed: Most Wanted z całą pewnością stanowi ciekawe rozwinięcie serii. Autorzy najwyraźniej w dalszym ciągu zmierzają w kierunku maksymalnego uproszczenia zasad i przebiegu rozgrywki.), Metacritic - 82/100

Need for Speed: Carbon

Ej, znowu? Już myślałem, że dadzą sobie spokój z Szybkimi i Wściekłymi. Ale przecież w którymś tam filmie pokazany został nocny wyścig wąską, górską drogą, to można było wokół niego zbudować całą grę. Przyznaję - całkiem ekscytujące były to imprezy, bawiło się przyjemnie. Gra nawet kontynuowała fabułkę poprzednika, jeśli kogoś takie detale obchodziły (no i aktorzy w filmikach dalej wywoływali uśmiech, choć zapewne nie takie było zamierzenie autorów). Nie mogło oczywiście zabraknąć wieś-tuningu. Tym razem jednak dodano fajną opcję. Można było w ograniczonym zakresie rzeźbić elementy karoserii, by wyglądały tak, jak tego chcemy (czyt. w sposób cywilizowany). Wszystko fajnie, ale już bez towarzyszącej pierwszemu Undergroundowi ekscytacji.

Przykładowe oceny: Gamespot - 7,6/10, GOL - 7,5/10 (Need For Speed: Carbon żadną rewolucją nie jest, a zapowiedzi twórców były tylko czczymi przechwałkami.), Metacritic - 78/100

Need for Speed: ProStreet

Czyżby pierwszy zwiastun nadejścia Shiftów? Nastąpiła kolejna totalna zmiana klimatu (choć tuning aut pozostał) - tym razem wyścigi są legalne i odbywają się na torach. Teoretycznie miało być bardziej symulacyjnie, ale czy rzeczywiście było? No właśnie... Do gry byłem trochę sceptycznie nastawiony, ale oczywiście zagrałem. I choć graficznie było cudnie (najładniejsza wyścigówka 2007 roku?), dało się też odczuć prędkość (szczególnie na tych długich, prostych pustynnych trasach), to kariery nie ukończyłem. Pierwszy raz. Mimo wszystko coś mi nie przypasowało - najbardziej chyba uwierała powtarzalność wyścigów. Trasy były ładne, ale ile można jeździć po tych samych kilku mapach?

Przykładowe oceny: Gamespot - 6,5/10, GOL - 7,5/10 (Na początku wyczuwa się silną bryzę, która niesie świeżość i pewne nowości – niestety po kilku godzinach zostaje z tego jedynie uciążliwy, monotonny i męczący wiatr.), Metacritic - 70/100

Need for Speed: Undercover

Stało się. Pierwszy NFS, którego nie tknąłem nawet paluchem. Dlaczego? Może wyścigowe gry straciły dla mnie dużą część swojego uroku? Może winne były pierwsze, raczej mało pochlebne recenzje? O Undercover pamiętam głównie dlatego, że niedługo po premierze fani przygotowali zestaw ostrych jak żyleta tekstur, które zastępowały mdłe grafiki przygotowane przez twórców. Do tego cała produkcja podobno była nieprzyzwoicie wręcz prosta. Nie ciągnęło mnie, by sprawdzić jak jest w istocie (nie pomogła nawet sesja w magayznie CKM, gdzie na tle oklejonych logo gry aut swoje wdzięki prezentowała piękna, dosyć rozebrana dziewoja) i nie ciągnie nadal.

Przykładowe oceny: Gamespot - 7/10, GOL - 6,5/10 (Need For Speed: Undercover to dobra gra, ale wydaje się że twórcom zabrakło dwóch-trzech miesięcy, by dopieścić wszystko tak jak trzeba.), Metacritic - 65/100

Need for Speed: Shift

Symulacyjny NFS? Od specjalistów ze Slightly Mad Studios? Powaga? Powinenem się zainteresować - pomyślałem. Tak też zrobiłem. Gdy tylko pojawiło się demo (zjawisko coraz rzadsze dla wersji na PC) czym prędzej odpaliłem je na mej maszynie. Niestety - pokaz slajdów nie pozwolił docenić ani telepiącej się kamery wewnątrz wozu, ani całkiem realistycznego modelu jazdy. Gdy komputer zmężniał, przyszedł czas na inne gry i do Shifta już nie wróciłem. Czy popełniłem błąd? Jak myślicie?

Przykładowe oceny: Gamespot - 7/10 (PS3/X360, recenzji pecetowej brak), GOL - 8/10 (Nowy Need for Speed jest wynikiem dobrze przemyślanego pomysłu i chęci podpięcia się pod sukces Race Driver: GRID. Uważam, że udało się zrobić grę lepszą niż dzieło Codemasters, głownie dzięki świetnemu modelowi jazdy, który daleko w tyle pozostawił konkurenta.), Metacritic - 83/100

Need for Speed: World

Sieciowy, casualowy Need for Speed... Hm, teoretycznie zamysł jest fajny (szczególnie po zrobieniu z gry produkcji darmowej - ach, przeklinać musieli tę decyzję ludzie, którzy na starcie wydali kilkadziestąt złotych w sklepie), ale recykling miejscówek (miasta z Carbona i Most Wanted połączone w jedno), specyfika MMO (która mnie w ogóle nie bierze) i mocno średnie oceny od niemal wszystkich recenzentów zadecydowały - pas! Ale gra chyba radzi sobie lepiej, niż Motor City Online, które było pierwszym podejściem EA do stricte multiplayerowego Need for Speed, a zniknęło z rynku w dwa lata po premierze (zaś World ponad rok temu cieszyło się z milionowego użytkownika).

Przykładowe oceny: GOL - 4/10 (W zasadzie sama rozgrywka, czyli wyjęte z kontekstu ściganie się po mieście, jest całkiem w porządku. Niestety w aspekcie MMO produkcja zawodzi na całej linii i nuży wyjątkowo szybko.), Metacritic - 62/100

Need for Speed: Hot Pursuit

No, nareszcie coś konkretnego! Pierwsze materiały prezentujące grę sprawiły, że przez chwilkę poczułem się młodszy o niemal 10 lat. Zwykłe, "codzienne" drogi, malownicze scenerie, nieustępliwa policja i piękne auta. Nowy Hot Pursuit jawił się jako spełnienie marzeń. Produkcję obecnie mam zainstalowaną na swoim komputerze i gram sobie z doskoku. Wszystko jest na swoim miejscu i generalnie jestem usatysfakcjonowany, ale mimo wszystko pełnej ekstazy brak. Pewnie racje mają ci, którzy pisali w recenzjach, że gracze czysto single'owi dosyć szybko tytułem się znudzą, bo sercem zabawy jest rywalizacja z kolegami. Ale jeszcze dam grze szansę, bo na to zasługuje. Dodatkowy plusik HP dostaje za tłumaczenie - napis "dostajesz awans" kojarzy mi się jednoznacznie ze słynnym sieciowym komiksem autorstwa Jakuba Dębskiego.

Przykładowe oceny: Gamespot - 8,5/10 (X360, recenzji pecetowej brak), GOL - 8,5/10 (Need for Speed: Hot Pursuit to najlepsza gra z serii co najmniej od czasów Most Wanted, a śmiem twierdzić, że być może i od Porsche Unleashed.), Metacritic - 86/100

I tak to wygląda z mojej perspektywy... Już niedługo premierę będzie miała zupełnie nowa (dosłownie i w przenośni) odsłona serii - Need for Speed: The Run. Z jednej strony - przejażdżka przez całe USA, trasy prowadzące od A do B, świetne auta, środowiskowe przeszkadzajki i ładna grafika sprawiają, że wygląda to fajnie. Z drugiej hasanie po dachach i klepanie policjantów po buziach w formie QTE i raczej sceptycznie nastawieni użytkownicy wersji demonstracyjnej każą się nad zakupem dwa razy zastanowić. Szczęście w nieszczęściu - ciągle mam na komputerze Windowsa XP, więc może do czasu przesiadki na 7 gra odpowiednio stanieje?

fsm
12 listopada 2011 - 10:17
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
12.11.2011 17:03
gnoll
😊
odpowiedz
gnoll
144
Simple Man

EMILL

No właśnie sam nie wiem :) Doszedłem do pewnego momentu, chyba do lat 60 albo 70, kupiłem najmocniejsze Porsche, stuningowałem, i klops - o całe długości mnie wyprzedzają, nawet jak bezbłędnie jeździłem. W końcu się wkurzyłem.

Np. o Underground Rivals już nikt nie wspomniał :)

Po pierwsze primo - tak samo jak nie napisałeś o Carbon Own the City czy Moast Wanted 5-1-0. Po drugie primo - to Underground, ale na handheldy, a skoro już wspomniałeś o NFSU, więc... a po trzecie primo - ultimo :) - to handheld, a handheldami nikt sobie d..y nie zawraca :P

12.11.2011 17:05
raziel88ck
😃
odpowiedz
raziel88ck
158
Reaver is the Key!

gnoll - Bo trzeba umiejętnie dostosowywać podzespoły do każdego wyścigu. Pewnie ustawiłeś skrzynie biegów na wysoką prędkością przez co miał wolniejsze przyspieszenie. Twój fail!

sekret_mnicha - Nie wolno, jesteś łobuz!

12.11.2011 17:42
Stalin_SAN
odpowiedz
Stalin_SAN
56
Valve Software

Np. o Underground Rivals już nikt nie wspomniał :)

chociaż słowie wspomnienia o wersjach PSPkowych które też nie były po prostu portami.

Ktoś chyba nie doczytał mojego posta :)

12.11.2011 18:19
odpowiedz
Kazioo
86
Senator

1. NFS II: SE (setki godzin spędzonych)
2. NFS: Underground
3. NFS: Porshe 2000

12.11.2011 18:32
ElvenArcher
odpowiedz
ElvenArcher
31
Black Arrow

Dla mnie najlepsza IV High Stakes. Pierwsza w jaką grałem. Autor chyba słowa o niej nie napisał czy jestem ślepy?

[edit]
Ach, Road Challenge... no tak... ja grałem w High Stakes :>

12.11.2011 19:51
cycu2003
odpowiedz
cycu2003
198
Legend

Ciekawe przypomnienie, sam ostatnio w co grałem tak sporo to Most Wanted, w Carbona już tylko pare godzin. Reszte sobie darowałem i The Run też sobie daruje :/

13.11.2011 09:31
raziel88ck
😃
odpowiedz
raziel88ck
158
Reaver is the Key!

Podbije ci popularność wątku, a co mi tam. Dobry wątek, to godny podbicia wątek, nawet jeśli jest to konkurencja.

Przeszedłem The Need for Speed, ale wtedy nie bawiłem się przy tym tak dobrze jak w chwili obecnej. Szkoda tylko, że w chwili obecnej nie mam za bardzo jak odpalić edycji specjalnej, bo ta działa tylko na windowsie 95. Próbowałem różnych metod, bezskutecznie ale jedno jest pewne. Nie poddam się dopóki nie przejdę tej produkcji ponownie.

Dwójkę również przeszedłem i to wielokrotnie. Głównie bez akceleracji 3D, dopiero ostatnimi czasy udało mi się uruchomić tę grę w tym trybie. Tak, mam edycję specjalną. Oprawa wizualna zmieniła się nie do poznania, poczułem powiew świeżości i nie mogłem uwierzyć jak bardzo można zmienić wygląd gry.

Trójkę tak samo jak poprzedniczkę ukończyłem wiele razy. Tam akceleracja została wbudowana w grę, więc wystarczy wybrać odpowiednia opcję. Gra miażdży, ponieważ ma ogromną grywalność. Fajnie się ucieka przed policją i kolczatkami, ale dobrze jest też się pobawić po drugiej stronie barykady.

Road Challenge jest rozwinięciem trójki. Nawet część tras została przeniesiona z kultowego poprzednika. Pojawił się tuning, skromny bo w pakietach i głównie mechaniczny, ale zawsze coś, model zniszczeń naszych pojazdów, wątek ekonomiczny oraz coś zupełnie nowego - kariera. Długo schodziło mi z tym aby przekonać się do tej odsłony, głównie ze względu na źle osadzone kamery. Jedna jest zbyt bliska pojazdu, druga zaś zbyt odległa. Dla lepszej widoczności zdecydowałem się na tę drugą i dałem porwać się kolejnej dobrej części NFS.

Porsche 2000 to klasyk. Kiedyś za nim nie przepadałem, ponieważ byłem młody i nie potrafiłem w niego grać. Dopiero później go doceniłem. Przechodziłem wiele razy, gra miażdży. Trzeba na bieżąco dobierać odpowiednie komponenty do swojego Porsche, by być w stanie wygrać wyścig. Kariera rozbudowana z prezentacją historii marki Porsche. Factory Driver przypomniał mi robienie licencji w Gran Turismo. Świetny model jazdy, piękna oprawa wizualna oraz ciekawe trasy z warunkami atmosferycznymi to to co Raziele lubią najbardziej.

Później dopiszę kolejne 5 nfs'ów.

13.11.2011 11:24
odpowiedz
orangensaft
27
Pretorianin

co do HP2 - grałem na PC i PS2 i zdecydowanie gorsze jest na PS2! Na PC o wiele lepszy model jazdy i fizyka samochodów policyjnych! Na PS2 nie ma szans na to żeby odwrócić samochód policyjny mocnym uderzeniem w tył a zakręty się bierze tak trudno, że trzeba kombinować jak szybko jechać żeby odpowiedno się walnąć w barierkę żeby samochód nadal dosyć szybko jechał, na PC zakręty się pięknie bierze i odwrócenie radiowozu też ładnie idzie

13.11.2011 11:57
PSXFAN
😉
odpowiedz
PSXFAN
67
Last Samurai

Pamiętam te świeta gdzie do kogo poszedłem to na pc śmigał w najnowszego NFS a undergranud królował wszędzie

teraz nie lubie tej serii chyba z niej wyrosłem

13.11.2011 12:03
raziel88ck
😊
odpowiedz
raziel88ck
158
Reaver is the Key!

PSXFAN - Po prostu seria stała się słaba, tyle w temacie.

13.11.2011 12:11
sekret_mnicha
odpowiedz
sekret_mnicha
217
fsm

GRYOnline.plTeam

Raziel > Jaka konkurencja, no bez jaj. Wszyscy jesteśmy w tej samej drużynie, takie myślenie jest trochę bez sensu. Ale oczywiście dzięki za wkład do dyskusji.

EDIT > Emotka jest, ale treść obok nie jakaś taka... mało ironiczna. Ale nic to. Drobnostka i głupotka. Nieistotna. Najważniejsza jest POLSKA! :P

13.11.2011 12:12
ma_ko
odpowiedz
ma_ko
61
 

Powiem tylko że ostatni NFS:HP był naprawde fajny i godnie oddawał feeling pierwszych częsci... ;)

13.11.2011 12:32
raziel88ck
😜
odpowiedz
raziel88ck
158
Reaver is the Key!

sekret_mnicha - Powinieneś kapnąć się po emotce znajdującej się obok postu, że robię sobie jaja z tej konkurencji.

15.11.2011 13:10
odpowiedz
paulen23
15
Legionista

Mój ranking przedstawia się tak :
1. Most Wanted - świetne połączenie Undergroundów z Hot Pursuitem. Otwarte miasto, genialny model jazy, długa kariera i grafika, która mimo, iż minęło już 6 lat od premiery nadal robi na mnie niesamowite wrażenie.
2. ProStreet - wg mnie najbardziej niedoceniona część. Ciekawy model jazdy będący swego rodzaju hybrydą między realizmem, a typowym arcade. Bardzo fajny klimat i rzeczywiście trudno nie zgodzić się z autorem, że to najpiękniejsza samochodówka 2007 roku. Minusem to, że kariera mniej więcej po 2/3 zaczynała jednak trochę nużyć.
3. Hot Pursuit 2010 - grafika, model jazdy (ach te drifty), epickie trasy i brak tuningu. W singlu podobały mi się ciągłe zmiany aut natomiast zupełnie odrzucił mnie tryb gliniarza, który w dalszej części kariery był po prostu za bardzo upierdliwy i irytujący. Smaczkiem był multiplayer.

10.04.2012 05:49
odpowiedz
jahras
58
Pretorianin

Na prawdę za takie teksty redaktorzy dostają kase? @[email protected]

W Undercover nie grał a na Shifta miał za słabą maszynę, ale wypowiada się. Nie no, troszkę żenada Panie Redaktorze :)

Reszta ok, ale co do tych dwóch, wstyd. Co prawda obie nie warte zagrania, ale jednak jak się o nich pisze to wypadałoby coś wiedzieć.

Aha, i nikt mi nie wmówi, że najnowszy Hot Pursuit jest grą dobrą :)
Dziwie się, że pisze to ktoś, kto radośnie pogrywał we wcześniejsze gry z serii. Ten HP jest wykastrowany zupełnie ;) Dobry do zagrania na konsoli w oczekiwaniu na zaparzenie kawy, 5 minut dziennie, inaczej może znudzić :) Na PC nie ma nawet sensu instalować.

10.04.2012 09:10
raziel88ck
😊
odpowiedz
raziel88ck
158
Reaver is the Key!

jahras - Jeśli chcesz obszerniejszy artykuł, to zapraszam do siebie - http://gameplay.pl/search.asp?SZUKAJ=podsumowanie+serii+-+need+for+speed

10.04.2012 10:32
sekret_mnicha
odpowiedz
sekret_mnicha
217
fsm

GRYOnline.plTeam

jahras > Raziel już zaprosił do siebie, więc nie będę powielał...

Co do reszty zarzutów: pamiętaj, że BLOG to nieco inne forum wyrazu, niż oficjalny serwis. Dlatego też tekst pojawił się u mnie na blogu, bo to ja, ze swojego punktu widzenia opisuję serię, którą bardzo lubię. Zwróć uwagę, że COŚ o nich wiem i to coś wystarczyło mi do stworzenia tych krótkich akapitów. GP.pl to subiektywniejszy subiektywizm, niż GOL :)

Nowy Hot Pursuit mi się podoba, bo to jest IMO dobra gra. Ale tylko dobra - na krótkie sesje raz na jakiś czas idealna, w przeciwnym razie (zgadzam się) może znudzić. Każdy ma prawo do swojej opinii :)

30.04.2015 15:58
n0rbji
odpowiedz
n0rbji
84
Siedzący Byk

A moja przygoda zaczęła się od NFS3:HP, kiedy to kuzyn przyniósł mi od kolegi płytę z grą. Intro wywołało u mnie szał emocji i zacząłem grać Niestety po kilku dniach musiałem grę oddać ale za jakieś dwa miesiące dostałem od rodziców pod choinkę moją pierwszą oryginalną grę :) Przejechałem setki tysięcy kilometrów i mnóstwo godzin sam i z kumplami. W kolejną część niestety nie miałem okazji pograć ale gdy pojawiło się Porsche szybko kupiłem i od tamtego czasu jest to dla mnie najlepsza część w historii serii. Tryb kariery inny niż w większości gier, kierowca testowy no i moja ulubiona marka Porsche. Do tego świetna muzyka i trasy oraz miodny model jazdy. Niezapomniana gra i chyba sobie ponownie zainstaluję. Kolejny Hot Pursuit 2 miał fajny klimat i przyjemnie się jeździło a do tego ciekawe auta. Miło wspominam. Undergrounda grałem u kolegi a gdy wyszedł U2 już miałem swoją wersję i spędziłem mnóstwo godzin. Wtedy taki tuning był w modzie, teraz jest oznaką bezguścia i tandety ale gra jest znakomita. Most Wanted było genialne ale brakowało mi tak rozubdowanego tuningu jak w U2. Część fabularna była ciekawa. Carbon też mi się podobał. Undercover szybko mi się znudził tak jak i Pro Street. Trochę pograłem w NFS: World ale zbyt duża ilość cheaterów i system megapłatności zmusił mnie po prawie roku do rezygnacji z gry. Poprostu żeby odblokować nowe auto trzeba było grać niesamowicie długo. Z racji słabego kompa kilka lat odpuściłem nowsze części ale w tamtym roku zacząłem nadrabiać zaległości i tak na pierwszy ogień poszedł słaby The Run przy którym spędziłem około 2 godzin i usunąłem. Następnie ciekawie zapowiadający się Hot Pursuit 3. Początkowo wciągnięty klimatem pograłem trochę ale też szybko mi się znudził głównie na słaby model jazdy tak jak w The Run. Zainstalowałem więc pierwszy Shift - zostałem oczarowany! Genialny model jazdy, widok zza kierownicy, spora lista ciekawych aut (Nissan 2000 GT-R !) i wyścigi na znanych torach, a do tego przyzwoity tryb kariery. Dla mnie jeden z lepszych NFSów. W Shift2 jeszcze nie grałem ale przyjdzie na to czas. Odpuszczam sobie Most Wanted, Rivals bo po tym modelu jazdy co widziałem w The Run i HP3 nie chcę nawet w nie grać.
Porsche, Underground 2, Shift, Most Wanted, NFS3:HP, NFS:HP2, Carbon tak po kolei wygląda moje zestawienie

22.05.2015 02:33
deton24
odpowiedz
deton24
88
Pretorianin

Drogi FSMie, czy jest szansa na kontynuację wpisu po NFSie HP 2010?
Było by przegenialnie. Acz trochę dalszego ciągu w sumie już powstało ;]
http://gameplay.pl/news.asp?ID=65785

22.05.2015 11:22
sekret_mnicha
odpowiedz
sekret_mnicha
217
fsm

GRYOnline.plTeam

Niewykluczone :) Ale jeśli już, to bliżej premiery tego tajemniczego nowego NFSa.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze