Moje dzieciństwo /1/ Diaskop czyli projektor obrazkowy - RazielGP - 17 listopada 2011

Moje dzieciństwo /1/ Diaskop, czyli projektor obrazkowy

Moje dzieciństwo to cykl, w którym zamierzam opisać swoje osobiste przeżycia z dzieciństwa. Wpis ma na celu pobudzenie, bądź przypomnienie Waszych wspomnień i zachęcenia Was do przyjemnej dyskusji. Zaś młodszym pokoleniom chciałbym w ten sposób udowodnić, że osoby w moim wieku również miały interesujące dziecięce lata.

Do dziś posiadam identyczne urządzenie.

Dzisiejszym tematem jest diaskop, który działa na podobnej zasadzie co dzisiejsze projektory. Owa maszynka jest jednak mniej zaawansowana technicznie i służyła do oglądania bajek, ewentualnie zdjęć za pomocą klisz. Archaiczne w dzisiejszych czasach klisze wkładało się do urządzenia i przesuwało pokretłem, by móc w ten sposób przeskoczyć do następnej klatki/następnego obrazka.

Urządzenie było wówczas nie lada frajdą, ponieważ zawsze zapraszałem swoich znajomych na bajkowy seans po ciemku z paczkami słodyczy w ręku. Diaskop ustawiało się w takim miejscu aby wyświetlany przez niego obraz był możliwie jak największy. Można było również regulować jego ostrość.

Tak wyglądały filmy z bajkami w postaci klisz

Bajki były różne. Sam najbardziej pamiętam Smoka Wawelskiego, Małpę w kąpieli, Pawła i Gawła i o ile mnie pamięć nie myli Alladyna i 40 Rozbójników. Do dziś posiadam sprawną maszynę, która leży sobie gdzieś w piwnicy wraz z pokaźnym zapasem klisz. Każda bajka posiada napisy, dzięki czemu oprócz obrazu, czytamy także jego treść. Często zamienialiśmy się rolami jeśli chodzi o lektora, co dawało kolejnego smaczku w tej zabawie.

Do dziś lubię wspominać tamte chwile i obecnie zastępuje w pewnym stopniu dzieciństwo w nieco inny sposób. Przychodzi do mnie znajomy z filmami HD, wyłączamy światło, zapraszamy więcej osób i podczas seansu żłopiemy browarki.

Fragment bajki "Małpa w kąpieli"

Mój sprzęt wygląda dokładnie tak jak ten przedstawiony na pierwszym obrazku. Ten sam kolor, firma i kształt. Zastanawiam się czy moje przyszłe dzieci również będą zainteresowane tym sprzętem, ponieważ chciałbym im pokazać jak bawiło się za moich czasów. Ciekaw jestem czy Wy również mieliście w posiadaniu opisywany rzutnik? Jakie są Wasze wspomnienia związane z tym urządzeniem? Do dyskusji zapraszam również młodsze jak i starsze pokolenia.

Zdjęcia zostały zapożyczone ze strony pantuniestal

RazielGP
17 listopada 2011 - 11:48

Czy byłeś posiadaczem diaskopu?

Tak 86,8 %

Nie 5,5 %

Nie, ale chciałbym 6,6 %

Nie i nie chciałbym 1,1 %