Wspomnienia z PSXa: Wstęp - Pita - 24 grudnia 2011

Wspomnienia z PSXa: Wstęp

Z okazji Świąt oraz powrotu do domu rodzinnego wzięła mnie nostalgia. Wraz z moim bratem odkurzyliśmy nasze stare, pierwsze PlayStation pamiętające jeszcze poprzednie milenium. Dobra rzecz.

 

Gry z pierwszego PlayStation, głównie RPGi, to dla mnie jedna z największych atrakcji PlayStation Store. Po prostu tak jak PC ma swoje Good Old Games, tak konsole mają własne klasyki w Sieci (już pomijam że ceny wyższe, dodatków fajnych brak).

Pierwsze PlayStation to wciąż masa świetnych gier, których nie skończyłem. Jako, że w 2013/2014 pojawi się nowa generacja a ja mam wciąż zaległości z mojej pierwszej "poważnej" konsoli to nie pozostaje mi nic innego jak nadrabiać.

 

Z bratem włączyliśmy ponownie nasze ukochane Final Fantasy Tactics (pierwsza gra na której płakałem, hihi), potem sprawdzaliśmy nie mniej świetne Vagrant Story. Obie trzymają się nad wyraz wspaniale. Wielkie hity "na 10", z czasów PSXa takie jak Tekken 3 oraz Gran Turismo niestety nie wytrzymały próby czasu. Ale wytrzymał ją pierwszy Magicial Drop (bez wątpienia, wciąż jedna z fajniejszych gier logicznych), Soul Reaver, czy parę shumpów. Wytrzymała ją Alundra.

Ogrywając kilkanaście tytułów sprzed lat powspominaliśmy sobie jak jako dzieciaki przełaziliśmy te same gry – najpierw grał brat ja obserwowałem, potem zamienialiśmy się rolami. Nie przeszkadzało nam oglądanie drugi raz tych samych scen. Siostra wtedy zagrywała się w Tenchu 1 i Tenchu 2, pragnąc zostać najlepszym graczem w serię o ninjasach na świecie (hihihi). Budowaliśmy własne etapy w grach, które na to pozwalały i robiliśmy wszystko co się dało zrobić w Final Fantasy VII. Przechodziliśmy Crashe, Spyro i Medievil. Zagrywaliśmy się we Front Missiona 3 i Grandie.

 

Swoją kolekcję gier z PlayStation byłem zmuszony sprzedać ze względu na "życiowe problemy". Ostało mi się 20 gier, a sporo starszych kupuję już w cyfrowej formie, na PlayStation 3 oraz PSP.

Teraz czekają na mnie jeszcze (po raz pierwszy!) przygody w Breath of Fire III i IV, czeka mnie ponowne kupienie Chrono Crossa, czeka – i to już nas (mnie i brata) – skompletowanie Tonego Hawka, w całej swej PlayStationowej chwale. Czeka na mnie dokończenie King's Field III oraz Shadow Tower. Czeka kilkanaście innych klasyków cRPG i jRPG.

 

Toporność tych gier czasami pozytywnie zaskakuje – tak jak w Tonym Hawku 4, który teoretycznie był mocno okrojoną wersją gry z nowszych konsol, w praktyce mocniej trzymał się tradycyjnej formuły Jastrzębia i wypada dziś... lepiej. Albo jRPGi, które co prawda czasem obrzydliwie się zestarzały, ale doświadczenie i wiek pokazały jak można fajnie bawić się i oszukiwać system tych gier. Albo stare gry stworzone z myślą o multiplayerowym posiedzeniu przy jednej konsoli – jak Hogs of War, lub Team Buddies, pozostając bez konkurencji.

Od brata pod choinkę dostałem R-Types i Lemmingi na PSXa (tak, przedwczesny prezent ;p). Wziął mnie na nostalgię dziad jeden. Ten rok to jakieś tony gier w mojej kolekcji – nowych, starych, dobrych i mniej dobrych. Ale cieszę się, że poza multiplayerem sieciowym mam ciągle z kim pograć na jednej konsoli. Nawet w gry dla jednego gracza. Do pierwszego PlayStation staram się też przekonać dziewczynę – dla niej era PlayStation 2 jest tym, czym dla mnie był PSX.


Ale na tym teraz skończę – i zarazem zapowiadam, ze w duchu wspominek Stridera piszącego o SNESie i NESie, ja się wezmę za wspomnienia z PlayStation. Uciekam, bo robota czeka ;)!

 

Życzę Wam Wesołych Świąt!

 

Pikselowy Potwór Pita

Pita
24 grudnia 2011 - 10:52

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
24.12.2011 12:07
SpecShadow
SpecShadow
79
Silence of the LAMs

Świetny tekst.
O istnieniu tego sprzętu dowiedziałem się mniej więcej na początku XXIw. czy w połowie panowania PS2. Oba sprzęty imponowały mi, biblioteka gier - druga w kolejności po PC.

Zaintrygował mnie King's Field, choć raczej wątpię czy będzie mi dane w obecnym życiu w niego zagrać :<

Za to ciągle ociągam się z odpaleniem sagi Raziela.

24.12.2011 12:51
odpowiedz
zanonimizowany740676
69
Legend

Ja dzięki psx zakochałem się z medal of honor, multi w bazuka w ręku był niesamowity. konsoli nigdy nie mialem bo mama się nie zgodziła hehe i całe szczęście bo dziś grania padem sobie nie wyobrażam. była też fifa i chyba pro rajdy ronaldo bokiem wrzutka i gol :D

24.12.2011 13:10
Gepard206
odpowiedz
Gepard206
120
Final Fantasy 7

dla niej era PlayStation 2 jest tym, czym dla mnie był PSX.

Musi być jeszcze dzieckiem ;)

Siostra, która zagrywała się w Tenchu ... musi być niewątpliwie diabłem ^^

Hogs of War ... genialna gra na mutlika , jednakże , jeżeli wcześniej nie miałeś do czynienia z grą Defcon 1 : Wargames - to spowoduje ,że na kilka godzin - dni lub miesięcy pobawisz się ponownie z kimś przy jednej konsoli .

Możesz także spróbować Fighting Force .

Jest jednak ktoś kto tak jak ja, również dobrze wspomina, Front Mission 3 .

24.12.2011 13:19
👍
odpowiedz
Lans_Tartare
41
Pretorianin

Gepardzie, moja dziewczyna jest zaledwie rok młodsza ode mnie ;) Po prostu to była jej pierwsza "poważna" konsola. A siostra niestety już w Tenchu nie grywa, choć jej córka męczy mnie poważnie ogrywaniem Little Big Planet ;p Z Wargames nie miałem przyjemności, ale postaram się nadrobić.

jeszcze raz pozdrawiam wszystkich, którzy mnie czytają i życzę Wam Wesołych Świąt!

Pita

25.12.2011 17:56
odpowiedz
No-LiVE
3
Legionista

O jej ja to wszystko pamiętam, Szczególnie to Red Alert-y, Crash, a te Resident Evil i Hogs of war. Po prostu się łezka w oku kręci :')

25.12.2011 22:51
odpowiedz
zanonimizowany575374
62
Generał

Widzę, że nie tylko ja ostatnio grywam na PSXie :)

Ostatnio przeszedłem Xenogears, trzy części Spyro a teraz FF9 przechodzę... po raz nie wiem już który ;)
Mnie tam do dziś nie przeszkadza, że dane sceny widziałem już kilka razy :D

26.12.2011 20:58
odpowiedz
weedpoz
35
Pretorianin

Mam na sprzedaż oryginalne gry na psx, jak ktoś lubi kolekcjonować mieszkam w Poznaniu.

30.12.2011 10:25
michal13225
odpowiedz
michal13225
43
Centurion

A ja się przyznam, że nadal posiadam DZIAŁAJĄCEGO PSOne (to nie to samo co PSX), nadal chodzi idealnie, i nadal sporadycznie grywam w Resident Evil 2 :)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze