Nowe szaty króla czyli odświeżone gry-online. - Matio.K - 8 lutego 2012

Nowe szaty króla, czyli odświeżone gry-online.

Cóż, nie ukrywam, że jestem jedną z osób, które bardzo przywykły do starego designu serwisu www.gry-online.pl. Miałem przyjemność korzystać z niego niemal od samego początku, więc siłą rzeczy wiedziałem o nieuchronnie nadchodzących zmianach. Niemniej zupełnie nie zgłębiałem tematu, licząc, że zostanę pozytywnie zaskoczony. Moja poranna wizyta sprawiła więc, że mam tu i ówdzie kilka spostrzeżeń, którymi chciałbym się z Wami na świeżo podzielić.

Bierzmy poprawkę na przyzwyczajenia. Każdy czytelnik znał już bowiem doskonale stary układ, wiedział, jak w nim nawigować, więc, aby być w pełni obiektywnym, powinienem tak na dobrą sprawę odczekać do kilku dni. Ale rzecz wywołuje tak wiele kontrowersji i nie zasługuje na negatywny odzew z jakim spotkała się dotychczas strona na forum. Chcę więc pokazać, że chłopaki z nie próżnowali, a wszystkie zmiany docenimy z upływem czasu.

Do każdego zakątka na stronie można dostać się z poziomu rozwijalnego menu. Do ogromny krok naprzód, a zarazem krok ku nowoczesnym portalom, które dążą do maksymalnych uproszczeń. Już nie muszę korzystać z wyszukiwarki, albo dosłownie się "doklikiwać". Na pewno cieszy też powstawienie większego nacisku na program tvgry.pl. Wcześniej należało dosłownie kombinować, aby obejrzeć dany materiał z konkretnej kategorii. Wreszcie mamy wszystko ładnie posegregowane i na wyciągnięcie ręki. Interesująco rozwiązano kwestię tekstów, które przypominają teraz bardziej te papierowe, a to między innymi za sprawą wtrąceń innych redaktorów. Ostatnim, wyraźnie dużym atutem jest p prostu większa funkcjonalność - nagle zdałem sobie sprawę ilu interesujących działów nie użytkowałem. Wszystko więc, ale to wszystko, wygląda dokładnie przemyślane. A poniższe minusy to rozbijają się o kwestie gustu.

Niestety, ale siłą rzeczy, każda zmiana będzie powodowała spór z sentymentami. Przywykłem po prostu do charakterystycznej żółci przemieszanej z czerwienią i charakterystycznym layoutem. Sądziłem, że dostanę coś w zamian, ale niestety obecnie jest dosłownie nijako. Nie wyróżnia się od wielu innych serwisów, a na potwierdzenie własnych obaw, pozwiedzałem konkurencyjne serwisy. Ponadto nadmierne przeładowanie informacjami na pierwszej stronie. Nie ma na czym skupić oka, przynajmniej jeszcze nie teraz, a na znaczeniu [it's personal!] straciła ważna dla mnie kolumna z newsami. Zasadniczo, żeby musiałbym się czepiać, aby dodać coś jeszcze do listy mankamentów. I, jak wspomniałem, są one czysto subiektywne.

Zabawne jest też to, że im dłużej siedzę na tym wpisem [bo na bieżąco sprawdzam kolejne możliwości portalu], tak coraz bardziej zaczynam go doceniać. Mam nadzieję, że po kilku dniach miną efekty pierwszego szoku i pojawi się przyzwyczajenie. Szczególnie, że zgodnie, ze starą maksymą "lepsze jest wrogiem dobrego".

da zmiana b

Matio.K
8 lutego 2012 - 10:04

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
08.02.2012 17:08
raziel88ck
📄
raziel88ck
151
Reaver is the Key!

Matio K. Nie zamierzam oceniać twoich wpisów, niech robią to czytelnicy lub wyżej postawione osoby.

Już piszę o co mi się rozchodzi. Głównie oto, że lekceważysz swoich czytelników, nie odpisując im. To bardzo źle o tobie świadczy i mam nadzieję, że wraz ze zmianami na GOL'u, zmienisz swoje podejście do innych.

Odnośnie tematu, nowy wygląd przypadł mi do gustu, ale wymaga on wielu poprawek.

08.02.2012 17:12
odpowiedz
CRANK127
18
Legionista

Zbyt często z serwisu nie korzystam, ale dzisiaj specjalnie wszedłem zobaczyć zmiany. I wszystko fajnie super i do przodu, ale od razu pojawiła się myśl: "jakieś to takie nijakie teraz".
Zmiany oczywiście na plus, ale zabrakło pazura w tym nowym wyglądzie. Portal powinien być charakterystyczny, a teraz wyszło nijako.

08.02.2012 17:13
Egzek
😉
odpowiedz
Egzek
44
Harbinger

Nie czytajcie, strasznia bieda i w sumie nie wiem dla kogo ten artykuł. Znacznie bardziej polecam poczytać np. artykuły raziela albo roja.

08.02.2012 17:20
odpowiedz
Ghost_
132
Konsul

Jedno słowo dla nowego wyglądu: FAIL. Szczegóły już wypisałem na GOLu.

08.02.2012 17:25
yasiu
odpowiedz
yasiu
191
Legend

"da zmiana b"?

To jakiś slang?

Wpis treściowo w miarę ok, masz swoje zdanie, przedstawiasz je - i ok. Mi osobiście nowy wygląd się podoba, ale ja zawsze lubiłem zmiany :D

08.02.2012 17:40
rzaba89nae
odpowiedz
rzaba89nae
52
Aes Sedai

Matio.K bez obrazy, ale jesteś jednym z tych redaktorów Gameplaya, którzy piszą ogólnikami o tym, o czym akurat się mówi, celem podniesienia sobie czytalności.

Nie mówię, że pisanie o czymś co jest na topie jest czymś złym, o ile pisze się na temat, dodając coś do niego, a nie tylko żeby naprędce naklecić kilka zdań które nic nowego nie wniosą, a jedynie zwrócą tytułem i tematyką uwagę potencjalnego odbiorcy.

08.02.2012 17:44
odpowiedz
zanonimizowany789322
28
Senator

Nie czytajcie, strasznia bieda i w sumie nie wiem dla kogo ten artykuł. Znacznie bardziej polecam poczytać np. artykuły raziela albo roja. -> dobra, przestańcie już bidaka hejtować i strofować, bo nudne się to robi...
Może się chłopak zreflektuje/zreflektował i będzie lepiej. Może...

Głównie oto, że lekceważysz swoich czytelników, nie odpisując im. To bardzo źle o tobie świadczy[...] - zgadzam się z tym w 100%.

Wracając do tematu zmian - bardzo przyjemnie korzysta mi się teraz z serwisu - wszędzie można się dostać w miarę łatwo, a treść i wszelkie opcje zostały fajnie i przejrzyście posegregowane. Niestety - przeszkadza mi trochę fakt, że GOL przestał już wyglądać tak oryginalnie jak przed zmianami. I tak, mnie też przeszkadza główna strona, z której nadmiar informacji wylewa się z ekranu niczym lawa z wulkanu.

[ed.]
I jeszcze krótkie pytanie - co oznacza da zmiana b?

08.02.2012 17:50
Darth Mario
odpowiedz
Darth Mario
54
Pretorianin

Z niepodobających się mi zmian, które zdołałem wychwycić do tej pory, najbardziej brakuje mi czysto "encyklopedycznej" części wpisów o poszczególnych tytułach w encyklopedii. Wcześniej mieliśmy koło okładki i tytułu ładną i podręczną rozpiskę zawierającą nazwę dewelopera, wydawcy światowego i polskiego (co więcej na każdą z nazw mogliśmy kliknąć, przechodząc do strony zawierającej wszystkie pozycje związane z danym deweloperem/wydawcą). Oprócz tego rozpiska dat premier zawierała rozgraniczenie na światową i polską datę premiery, co również było użyteczne. Teraz to wszystko jakoś ginie. Poza tym przydałby się w końcu bajer pozwalający obejrzeć nie tylko miniaturkę okładki, ale umożliwiający wyświetlenie jej pełnej wersji ;p Mnie najbardziej cieszy jednak, że pomimo natłoku informacji na "głównych" podstronach, moje linki w zakładkach wciąż działają - i tak nie muszę "omijać" całego placu obrazków, zanim dojadę do głównych newsów, a od razu mam gotową listę, jak poprzednio.

08.02.2012 18:01
_Croos_
odpowiedz
_Croos_
8
Legionista

...................Człowieku na prawdę ? nie dość że wystawiasz jakąś mini recenzje wyglądu strony który został wprowadzony kilka godzin temu co świadczy o tym że na pewno nie poznałeś go do końca to jeszcze piszesz swoje artykuły jakbyś miał nóż przy gardle i w ogóle nie rozmawiasz z osobami które cie czytają jak tak dalej będzie szło to niestety ale twoje artykuły staną się jedynie spamem nie pokazującym niczego ciekawego :/

08.02.2012 18:06
Scott P.
👍
odpowiedz
Scott P.
99
Generał

Nie wiem co znaczy da zmiana b, ale co wy na to by uczynić z tego nowy fenomen Internetu. W końcu ludzie Internetu z byle czego mogą zrobić sensacje, która będzie trwała przynajmniej przez tydzień.
Z oceną zmian na GOL'u zaczekam tydzień aż z chaosu narodzi się nowy porządek.
Matio K. nigdy się nie zmieniaj.

08.02.2012 18:12
yasiu
odpowiedz
yasiu
191
Legend
Image

scott - proszę :D

zasada prosta - szukamy w google images hasła da zmiana b i cos do niego dodajemy :D

08.02.2012 18:17
odpowiedz
zanonimizowany5018
15
Legend
Image

Takie skojarzenie odnośnie tego wpisu...

08.02.2012 18:20
flikt
👍
odpowiedz
flikt
82
wandalista

moim zdaniem "da zmiana b" to znaczy "Wystarczy spojrzeć na mnie - redaktora serwisu Gameplay. Nie ukrywam, że nie robię tego za darmo, a dodam , że współuczestniczę w prowadzeniu dwóch innych serwisów, z którego jeden jest całkowicie autorski i został obliczony na przynoszenie dochodów."

08.02.2012 21:05
Matekso
odpowiedz
Matekso
96
Generał

fajnie że serwis trochę wam odżył bo już długo tego trupa męczyliście, ale choć jest nowy image to wspomnienia zostały te same, i wiecie co dla mnie to nie czytelne i nie mogę połapać się w newsach bieżących dnia i w ogóle jakoś teraz teksty i artykułu mi się rozlewają - proszę błagam nie z nie lubcie mnie za to bo jeszcze dużo pracy przed wami i za wami ale wasz zjadacz czuje się nieco zniesmaczony na portalu. To zarówno do Gol'a jak i z gol'a do gameplaya

09.02.2012 08:43
odpowiedz
keeveek
76
Konsul

Brzydkie to jak ostatni diabeł. Nie można sprawdzić, kto był wydawcą gry (tylko producent się pojawia) , kto był wyydawcą PL, data premiery w Polsce itd.

Najważniejsze info poszło w diabły.

ps. w ogóle dziwne, że takim ludziom GOL daje zarabiać. Synek prezesa, czy co? Czytać się twoich tekstów nie da, a z tego co słyszałem, ktoś ci nawet za to płaci...

09.02.2012 11:08
👎
odpowiedz
salazarus
44
Centurion

Rzadko piszę komentarze, ale nie mogłem się tym razem powstrzymać.Ten tekst jest po prostu żenujący zwłaszcza no kogoś kto bierze za niego kasę. Wygląda to tak jakby gość odwalał pańszczyznę i nikt go z tego nie rozliczał. Stylistycznie to jedna wielka tragedia.Kilka kwiatków:

- powinienem tak na dobrą sprawę odczekać do kilku dni - chyba kilka dni
- Do ogromny krok naprzód - to ogromny...
- jest p prostu większa - jest po ...
- zdałem sobie sprawę ilu - zdałem sobie sprawę z ilu
- Wszystko więc, ale to wszystko, wygląda dokładnie przemyślane - no w sumie to naprawdę nie wiem co tu napisać - lol
- A poniższe minusy to rozbijają się o kwestie gustu - wywal to, a zdanie będzie brzmieć sensownie
- Zasadniczo, żeby musiałbym się czepiać, aby dodać coś jeszcze do listy mankamentów - wywal żeby
- Zabawne jest też to, że im dłużej siedzę na tym wpisem - nie siedź tylko go czytaj i sprawdzaj, a nie wrzucaj taki bubel, bo to nie jest zabawne.
Wiele zdań jest dziwnie skonstruowanych, tak że źle się je czyta. Generalnie tekst wygląda na napisany na kolanie i wrzucony bez sprawdzenia.

Wiesz, że to w jaki sposób zwracasz się do innych świadczy o twoim stosunku do nich. Z publikacją materiałów jest tak samo. Wypuszczając taką chałturę jasno pokazujesz jaki masz stosunek do swoich czytelników.

Jeśli chodzi o zmiany to nie jestem do nich przekonany, poprzednio wszystko co mnie interesowało znajdowałem na pierwszej stronie, więc nie musiałem się nigdzie "doklikiwać" i było to czytelne w przeciwieństwie do obecnej sytuacji.
W newsroomie wszystko jest takie poupychane, nie wygląda to najlepiej. Nie jest czytelne i wydaje się przytłaczające. Poza tym muszę przewinąć ekran by dostać się do najnowszych wiadomości. Gdyby wywalić kolumnę z sondą i komiksem wyglądałoby to o wiele czytelniej. Wyrzuciłbym też te sześć najciekawszych wiadomości na samym początku i popularne tematy, wtedy byłoby to idealne.
Czytaj - generalnie ta sama uwaga co przy newsroomie, trzeba przewinąć ekran by dostać się do zasadniczej części serwisu. Na głównej stronie działu powinny być najnowsze recenzje a nie najwyżej oceniane. To samo dotyczy zapowiedzi.
Tvgry.pl dopóki nie zostanie zmieniony odtwarzacz będzie słabe i zmiana wyglądu nic tu nie pomoże.

Generalnie poprzednio odwiedzając serwis wchodziłem na:
- stronę główną (i ewentualnie starsze wiadomości);
- tvgry.pl;
- gameplay.
Daje nam nam to 3 (lub 4) strony do odwiedzenia aby sprawdzić wszystkie informacje które mnie interesują.
Obecnie wygląda to tak:
- newsroom-wiadomości (i ewentualnie starsze wiadomości);
- czytaj-przed premierą
- czytaj-recenzje
- czytaj-publicystyka
- tvgry.pl
- gameplay.
Daje nam to 6 (7) stron do odwiedzenia, żeby zorientować się co nowego pojawiło się w serwisie. Ja bym tych zmian funkcjonalnymi nie nazwał. Niby niewiele więcej. Prawda jest jednak taka, że poprzednio najistotniejsze dla mnie informacje, takie jak wiadomości, recenzje i zapowiedzi, były dla mnie dostępne na pierwszej stronie. Teraz są rozrzucone na trzech, nie zachęca to do odwiedzania serwisu.

09.02.2012 14:45
odpowiedz
DanteZEJTOR
10
Legionista

Na szczęście nie mieliście przyjemności czytać wywodów naszego najulubieńszego autora na temat bezrobocia. To był dopiero szok. Między innymi status bezrobotnego wynikał z tego, że osobie bezrobotnej się po prostu nie che szukać pracy i gonić za pieniądzem. Doszło do tego nawet, że pieniądze leżą na ziemi i każdy może się po nie schylić, wystarczy mieć pomysł. Również wtedy autor zasłynął błyskotliwością i pochwalił się, że gameplay.pl mu płaci za pisanie podobnych pierdół, które wnoszą tyle do tematu i są równie potrzebne jak rybie ręcznik. Niestety z przykrością muszę to stwierdzić: gameplay.pl przez właśnie takich typków, klecących chałupniczo teksty, o których nie mają zielonego pojęcia traci. Jak widać pomimo ostrego flamu w komentarzach żaden z włodarzy nie pokwapił się nawet skrytykować działania Matio i tym oto sposobem dostajemy kolejny kwiatek.

09.02.2012 14:51
Zdenio
odpowiedz
Zdenio
99
Generał

Ogarnijcie się nieco, to, że autor o ACTA napisał co napisał, nie znaczy, że każdy jego artykuł będzie taki, jak temte.
Nieodpowiadanie na komentarze to też wcale nie jest oznaka braku szacunku, tylko raczej chęć uniknięcia jeszcze większego flejmu. Wiadomo jak to bywa...

Tutaj ładnie opisał, mam takie same odczucia co do nowego wyglądu GOLa. Tylko newsy trochę zagubione...

09.02.2012 17:05
odpowiedz
salazarus
44
Centurion

@Zdenio

ACTA, tekst o bezrobociu i to coś dzisiaj to już są trzy delikatnie mówiąc słabe artykuły. Ignorowanie uwag czytelników, publikowanie tekstu z błędami i literówkami jest oznaką braku szacunku.
I nie opisał tutaj tego ładnie, tylko byle jak.

@DanteZEJTOR

W pełni się zgadzam. Powinna być jakaś sonda na temat najlepszych autorów gameplaya, by eliminować tych tworzących najgorsze teksty. Bo takie osoby jak autor tego tekstu tylko szkodzą tej stronie i innym blogerom.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze