Ryk silników w Zielonym Piekle - trwa 24-godzinny wyścig na kultowym torze Nurburgring Nordschleife - DogGhost - 20 maja 2012

Ryk silników w Zielonym Piekle - trwa 24-godzinny wyścig na kultowym torze Nurburgring Nordschleife

W czasie, gdy większość kibiców ekscytuje się finałem Ligii Mistrzów, ja z niecierpliwością oczekiwałem na ten weekend z całkiem innego powodu. Dzisiaj (a właściwie wczoraj) o 16:00 rozpoczął się jubileuszowy, 24-godzinny wyścig na kultowym torze Nürburgring Nordschleife, w którym wystartowało aż 170 zespołów. Dla większości miłośników sportów motorowych pierwsze skojarzenie z trwającymi całą dobę zawodami stanowi z pewnością Le Mans. Moim zdaniem zdecydowanie ciekawiej prezentuje się jednak położone w Niemczech Zielone Piekło. Jeśli nigdy do tej pory nie interesowaliście się tą dyscypliną sportu, to właśnie macie ku temu bardzo dobrą okazję, dzięki oficjalnej transmisji na żywo. Wszystkich zaintrygowanych tą tematyką zapraszam do dalszej lektury…

Bezpośrednią relację na żywo możecie znaleźć na oficjalnej stronie zawodów tutaj. Niestety w godzinach nocnych z reguły pokazywany jest tylko pit lane oraz wyjazd z boksów. Komentarz jest co prawda tylko w języku niemieckim, ale nie przeszkadza to w oglądaniu wyścigu. Poza tym od czasu do czasu przełączają się na lokalną, niezbyt ambitną rozgłośnię radiową. ;) Najwięcej emocji było oczywiście w pierwszych dwóch godzinach, ale równie ciekawie powinno być jutro popołudniu, gdy zawody będą powoli dobiegać końca.

Szczerze mówiąc jestem trochę rozczarowany faktem, że na kilkuset kierowców startujących w wyścigu nie dopatrzyłem się żadnego Polaka, a nie brakuje nawet Japończyków. Na pocieszenie pozostaje obecność ulubieńca polskich fanów Formuły 1, czyli Nicka Heidfelda. ;)

Moja przygoda z torem Nürburgring Nordschleife zaczęła się kilka lat temu od gry Gran Turismo 4 (zaliczyłem 24-godzinny wyścig, choć na B-Specu ;P). To właśnie ta seria przyczyniła się w znacznej mierze do wzrostu popularności Zielonego Piekła na świecie. Swego czasu, przy okazji premiery piątej części zorganizowano nawet w Polsce zawody, w których nagrodą był wyjazd na prawdziwy tor. Relację z tego wydarzenia możecie zobaczyć w jednym z archiwalnych materiałów na tvgry.pl. Nürburgring Nordschleife pojawił się również w grze GTR Evolution (dodatek do Race 07), a już niebawem przemierzymy go zasiadając za kierownicą legendarnych Ferrari w najnowszej odsłonie serii Test Drive.

Klasyczna wersja toru Nürburgring gości najznamienitsze serie wyścigowe z Formułą 1 na czele. W porównaniu z kultowym wariantem Nordschleife (czyli północną pętlą) wypada ona jednak dość blado. Położona wokół zamku trasa zwana Zielonym Piekłem liczy przeszło 25 kilometrów, a zatem okrążenie jest mniej więcej pięć razy dłuższe od przeciętnego toru, na którym odbywają się zawody najwyższej rangi. Jakby tego było mało, znaczną część trasy stanowią zwykłe ulice wykorzystywane na co dzień przez wszystkich kierowców. Osobną kwestię stanowi zróżnicowanie zakrętów – nie brakuje tu zarówno szybkich szykan, jak i ciasnych nawrotów z widoczną na zdjęciu „karuzelą”. Miłośnicy ogromnych prędkości powinni czuć się usatysfakcjonowani za sprawą bardzo długiej prostej.

Jeżeli do tej pory nie mieliście styczności z wariantem Nordschleife to zachęcam Was do obejrzenia jednego okrążenia w wykonaniu kierowcy Formuły 1, Jensona Buttona:

 

DogGhost
20 maja 2012 - 00:07