Sztuczne rzeczywistości - Hubert Taler - 14 września 2012

Sztuczne rzeczywistości

Każda sztuka jest sztuczną rzeczywistością. Wywołuje u odbiorcy, czytelnika, widza, czy gracza, stan chwilowego przebywania w innym świecie. Nic więc dziwnego że sztuka czasem podejmuje temat fałszowania rzeczywistości. Sama nazwa "sztuka" i "sztuczny" ma wspólny źródłosłów (tak jak i np. w języku angielskim: art oraz artificial). Przyjrzymy się dziś kilku takim dziełom.

Telefony były jedynym sposobem komunikowania się z symulacją w The Matrix

The  Matrix (film)

Absolutna klasyka. Do dziś pamiętam jak bardzo ten film był inspirujący - po zobaczeniu go w 1999 roku w kinie, na długo zatonąłem w internetowych forach i grupach dyskusyjnych roztrząsających wydarzenia w filmie. Gdybym wiedział, jakie rozczarowanie przyniosą kolejne filmy! Neo, programista za dnia, i hacker nocami, od dawna podejrzewa że otaczająca go rzeczywistość to coś więcej niż widać na pierwszy rzut oka. A może właśnie - mniej? Wspaniałe kreacje aktorskie, przełomowe efekty specjalne, artystyczne do bólu zdjęcia, kultowa muzyka. Do tego teoria innej rzeczywistości pasująca do życia każdego z nas i zasiewająca ziarno niepokoju. Kolejne filmy z serii można sobie spokojnie odpuścić, lepiej zamiast tego przeczytać 2 tomy opowieści komiksowych oraz obejrzeć Animatrix.

The Matrix (1999)

Truman Show (film)

Prawdopodobnie najlepsza rola Jima Careya w filmie Petera Weira. Dzieciak wychowywany na potrzeby telewizyjnego show - nie wiedzący o tym aż do wieku dojrzałego. Wszędzie są ukryte kamery, a wszyscy ludzie z którymi się spotyka, to aktorzy. W końcu jednak naturalny odruch uwolnienia się zwycięża. Wspaniały film.

Truman Show (1998)
 
 

Pleasantville (film)

Metafora bycia kolorowym na tle szarego otoczenia jest w tym filmie wykorzystana do cna. Świetne role młodych Toby'ego Maguire oraz Reese Witherspoon. Davi (Maguire) przedostaje się do świata czarno-białego sitcomu z lat 50-tych. Wkrótce okazuje się że sielankowa rzeczywistość niewiele ma wspólnego z ideałem.

Pleasantville (1998)

Adaptacja Wojny Światów w reżyserii Orsona Wellesa (słuchowisko radiowe)

Genialny Orson Welles postanowił część słuchowiska zrealizować w formie wiadomości radiowych, powodując że niektórzy słuchacze uwierzyli, że naprawdę zbliża się inwazja Marsjan. 

13 piętro (film)

Wydany równocześnie z Matrix film rozważający możliwość istnienia symulacji w symulacji.

Gra (film)

Film z 1997 roku. Michael Douglas gra bogatego finansistę, w stylu "taki co ma już wszystko". Co można więc dać mu na urodziny? Otrzymuje przeżycie - grę z której nie zdaje sobie sprawy, zrealizowaną wielkim kosztem przez jego brata. Trochę przypomina dzisiejsze gry "alternate reality" a trochę pomysł z opowiadania Lema "Being Inc".

The Game (1997)

Kongres Futurologiczny - Stanisław Lem (książka)

Wspaniała książka której poświęcę odrębny wpis. Zdegenerowana ludzkość przeżywa życie nie wychodząc z chemicznego raju. Duża doza humoru i do dziś aktualne obserwacje polityczne sprawiają że czyta się jednym tchem.

Solaris - Stanisław Lem (książka)

Dla wielu najważniejsza pozycja tego autora. Inteligentny ocean na planecie Solaris próbuje nawiązać kontakt z naukowcami z Ziemi poprzez materializację ich najskrytszych marzeń i lęków. Nie dla każdego, ale bardzo satysfakcjonująca książka.

Dark City (film)

Wcześniejszy niż Matrix o rok prawdziwie kultowy film przedstawia świat w którym w nocy tajemnice postacie dokonują korekt rzeczywistości. Naprawdę scary.

Dark City (1998)

Source Code (film)

Film z 2011 roku w reżyserii Duncana Jonesa, autora wspaniałego "Moon". Ranny na wojnie żołnierz zmuszony do przeżywania w kółko ostatnich chwil ofiary ataku terrorystycznego w nadziei na znalezienie winnego wykolejenia pociągu. Naukowo film niezbyt trzyma się kupy, ale moim zdaniem to wspaniały przykład tego czym powinno być science fiction: pokazuje ludzi w nieludzkich sytuacjach.

Source Code (2011)

Incepcja (film)

Matrix XXI wieku. Kwestionujący naturę rzeczywistości film Christophera Nolana. Opowiada o konsekwencjach powstania technologii sterowania snami. Nikt nie jest pewien że nie śni.

Inception (2010)
Hubert Taler
14 września 2012 - 11:46