Najlepsza gra typu tower defense za darmo! - K. Skuza - 26 września 2012

Najlepsza gra typu tower defense za darmo!

Nie lubię gatunku tower defense z wielu powodów. M.in. dlatego, że zwykle po kilku etapach okazuje się, że twórcom wyczerpały się dobre pomysły na rozgrywkę i ta staje się zwyczajnie nudna. Owszem, schematyczność i powtarzalność to cechy wpisane w tego typu gry, ale można z tych – teoretycznie – wad ukształtować czynnik decydujący o wysokiej gry walności produkcji! Twórcy Kingdom Rush doskonale zdają sobie sprawę z bolączek i zalet gier typu tower defense, dzięki czemu udało im się stworzyć niemal ideał w swojej klasie. Co ciekawe – można w niego zagrać za darmo!

Średniowieczny świat fantasy, rycerze, magowie, łucznicy, artyleria, trolle, gobliny, gargulce… czego chcieć więcej? Tego samego, ale więcej i lepiej! Oczywiście, jak to zwykle bywa w grach tego typu, mamy drogę (lub dwie i więcej) ciągnącą się od jednego końca ekranu do drugiego. Naszym zadaniem, standardowo, jest niedopuszczenie przeciwnika do przeciwnej strony ekranu niż ta, z której nadchodzi. Do tego posłużą nam – tak, zgadliście – wieżyczki obronne! Tutaj mamy 4 typy, z tego 3 stricte ofensywne (łucznicy, magowie i artyleria), a 1 bardziej defensywna (rycerze). Z tej ostatniej po prostu wychodzi na drogę kilku rycerzy (gdy zginą, po jakimś czasie respawnują się), którzy utrzymują szarżujących przeciwników w jednym miejscu, a w tym samym czasie pozostałe wieżyczki bombardują to miejsce strzałami, magią i kulami armatnimi. Żeby było ciekawiej, nasze postacie i wrogie jednostki – mają określony pancerz: lekki, średni lub ciężki, a każda wieża zadaje innego typu obrażenia, które lepiej lub gorzej oddziałują z pancerzem przeciwnika. Dlatego, żeby wzmocnić naszą defensywę, wraz z ulepszeniem wieży defensywnej, powinniśmy się zdecydować na przemianowanie podopiecznych na paladynów, a jeśli zależy nam na większym ataku – na barbarzyńców. Z łuczników możemy uczynić jeszcze szybciej i mocniej atakujących mistrzów łuku, lub wolniejszych, ale potężniejszych strzelców (muszkieterów). Każdą wieżę można ulepszać na kilka różnych sposobów, a to daje całe mnóstwo możliwości przechodzenia poszczególnych plansz.

Jakby tego było mało, po każdej wygranej zdobywamy odpowiednio 1-3 gwiazdki, w zależności od strat jakie ponieśliśmy (tzn. ilu wrogów udało się przejść na drugą stronę ekranu). Dzięki tym błyskotkom możemy ulepszać wieżyczki (na stałe, są to ulepszenia pasywne), ataki magiczne, rekrutować bohaterów i wzmacniać posiłki. Te ostatnie to możliwość regenerująca się co 10 sekund – wzywa 2 żołnierzy we wskazane miejsce. Słabych, ale wystarczających do tego, aby zatrzymać na chwilę np. niebezpiecznie szybko zbliżającą się grupę śnieżnych wilków. Bohaterowie natomiast, to specjalne jednostki, które – niczym w gatunku MOBA – wraz z pokonywaniem kolejnych przeciwników, zyskują doświadczenie, rosną w siłę i odblokowują kolejne zdolności (np. specjalne ataki). A na deser dostajemy możliwość używania rzadkiego, ale silnego ataku magicznego, obszarowego. Jest to gradobicie meteorytów, które gobliny zmiata z powierzchni ziemi natychmiast, a potężnym yeti potrafi uszczknąć sporo zdrowia.

Żeby było trudniej, na niektórych mapach są skróty, np. w postaci kopalni, przez które przechodzą wrogie jednostki i skracają sobie dystans do mety (do której, przypominam, nie chcemy, aby doszli żywi). Dzięki tym wszystkim aspektom Kingdom Rush urósł w moich oczach do najlepszej gry typu tower defense. Każdą mapę można przechodzić bez znużenia nawet 3 razy, mało tego, warto to robić, bo wówczas podnoszony jest poziom trudności (np. nie wolno używać bohaterów, albo można ulepszać wieżyczki tylko do określonego limitu) i jest to idealna okazja do zyskania dodatkowych gwiazdek przeznaczanych na ulepszenia. Przeciwników jest mnóstwo, rozwoju naszych podopiecznych i wież obronnych również, a co najważniejsze – nie da się w tym pogubić, bo wszystko jest proste i przejrzyste, okraszone bardzo ładną, humorystyczną oprawą audiowizualną.

Co ciekawe, można zagrać w Kingdom Rush za darmo na oficjalnej stronie internetowej dewelopera, lub ściągnąć (tymczasowo za darmo) na iUrządzenia (promocja nie obejmuje wersji HD przeznaczonej dla iPadów). Żyć, nie umierać! Zatem siadajcie, planujcie, budujcie, ulepszajcie, brońcie się!

Możliwość zagrania na stronie dewelopera: http://www.kingdomrush.com/play.php

Wersja na iPody i iPhone’y (tymczasowo za darmo): http://itunes.apple.com/us/app/kingdom-rush/id516378985?mt=8

Wersja na iPady: http://itunes.apple.com/us/app/kingdom-rush-hd/id489265199?mt=8

K. Skuza
26 września 2012 - 11:32