GTA 3 na tablety – czy nie jest to zbyt na siłę? - Qualltin - 19 października 2012

GTA 3 na tablety – czy nie jest to zbyt na siłę?

Coraz większe zainteresowanie budzą wszelkiej maści tablety. Często nie liczą się konkretne cele czy zastosowania, dla których mieli byśmy nabyć co jak co ale drogi sprzęt, a jedynie fakt posiadania czegoś, co ostatnio jest strasznie „na topie”. Tylko czy tablety mają prawo zaistnieć w świecie gier?Krótki wywód na przykładzie gry Grand Theft Auto 3, która od jakiegoś czasu przesiaduje w Google Play dla Androidowców.

Dawno, wiele miesięcy temu, kupiłem sobie Samsung Galaxy Tab 10.1, wersja z 3G, czyli P7500. Miałem możliwość stanąć naprzeciw stanowiska z wspomnianym Galaxy oraz z iPadem 2. Z jakiegoś względu to Samsunga produkt spodobał mi się bardziej. Miałem jasno określony cel, dla którego postanowiłem wydać wtedy prawie 2 tysiące złotych. Ebooki, materiały na studia w zastępstwie tych drukowanych, mobilność oraz, mimo wszystko, oglądanie nań filmów. Wszystko było pięknie, ale czasami chciało się w coś zagrać. Skoro proste telefony z małymi ekranami pokroju np. Wildfire S potrafią radzić sobie z grami, a co ważniejsze – ludzie w te gry grają, to może tablet z ekranem 10 cali sprawdzi się jeszcze lepiej? Dobrałem się do popularnych na tamte czasy Angry Birds i przekonałem się do gier. Potem trafiłem na GTA 3. Przeniesioną na google’owską platformę produkcję kojarzy każdy. Hit dawnych lat, który przechodziło się po stokroć. Postanowiłem wydać wtedy bodajże ponad 20 złotych aby sprawdzić, jak może wyglądać dynamiczna rozgrywka sterowana za pomocą dotyku. I tutaj zaczynają się schody.

Grand Theft Auto 3 w odświeżonej wersji? To mógłby być świetny pomysł, ale totalnienie nie sprawdza się on w przypadku sterowania dotykiem. W prawdzie pomysł z analogiem jest fajny, to jednak gdy tylko przychodzi czas na walkę, jest problem. W jednym momencie musimy wykonywać ruchy  postacią, sterować widokiem i naciskać przycisk odpowiadający za atak. O ile poruszanie się to nie jest większy problem, chociaż w sytuacji, gdy musimy kogoś gonić lub uciekać, to sprawia on problem, jednak całość „prowadzi się” całkiem przyjemnie. Podobnie jest w pojazdach. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że pojazdami jest mi łatwiej sterować aniżeli bohaterem. Rozgrywka jednak zakłada potyczki z wykorzystaniem wszelkiej maści dostępnych środków. Dostajemy autoaim, jednak nie zawsze odpowiednio on interpretuje zamiary gracza i zamiast strzelać w atakującego nas policjanta, próbuje ostrzelać biegnącego gdzieś dalej członka gangu. Jedna ręka odpowiada za ruch, druga za strzelanie i obsługę pozostałych klawiszy, jednak brakuje tej trzeciej, która obracałaby kamerą tam, gdzie zachodzi taka potrzeba.

Jeżeli mamy skupić się na wydajności, to niemodyfikowany w żadnym stopniu tablet Galaxy Tab 10.1 ma z grą czasami problem. Możemy poczuć spadki FPSów w przypadku np. szybkiego pościgu czy podczas deszczu. Odnoszę wrażenie, że gra działa ogólnie na 24FPSach, a podczas deszczu zjeżdża do 18-20 maksymalnie. Dość to niekomfortowe, jednak patrząc na wcześniejsze telefony, na których grano pomimo 10 FPSów, tutaj jest to dość dobry wynik.

Nie ukrywam, że gry nie przeszedłem. Udało mi się przekroczyć pierwszy z mostów, wykonać parę misji, jednak dalej moje losy nie toczyły się już tak gładko. Potrzeba sporej zwinności ruchów, a takiej na tablecie niestety nie można uświadczyć. Minęło trochę czasu, od kiedy GTA 3 weszło na Androida, a opinie są podzielone. Jednym nie przeszkadza toporne sterowanie, jednak dla kogoś przyzwyczajonego do myszki i klawiatury jest to spory problem. Może w przyzwyczajeniach i komputerowej wygodzie tkwi mój problem?

Tak więc czy GTA 3 wrzucone na Androida to nie jest przypadkiem zbyt dużo? Czy to nie jest zagranie całkowicie na kasę, bo przecież jest to tytuł, przy którym spędzali ludzie wiele godzin i grzechem byłoby pozostać obojętnym wobec takiej gry na topowym teraz i kiedyś systemie na telefonach i tabletach? Nie zawsze pójście „z duchem czasu” kończy się dobrze. Niektóre produkty nie są stworzone do tego, aby stykać się z nowoczesnością i jednak wolę, aby w mojej pamięci takie tytuły jak Grand Theft Auto 3 pozostawały w starej formie z piękną otoczką mojej wczesnej młodości połączoną ze starym komputerem zaopatrzonym w procesor Intel 400MHz. Jakie jest wasze zdanie nt. przenoszenia takich gier i ich funkcjonalności na nowych produktach typu tablety czy smartfony?

____________________

Zajrzyj na mojego facebooka na https://facebook.com/Qualltin oraz na konto na http://youtube.com/Qualltin. Na tym pierwszym dzielę się wszystkimi wiadomościami ze światem, można też łatwo się ze mną skontaktować, a na tym drugim co jakiś czas rzucę jakimś biednym filmem. :-)

Qualltin
19 października 2012 - 16:06