Football Manager Classic to wybitny pomysł - Brucevsky - 24 października 2012

Football Manager Classic to wybitny pomysł

W najnowszej odsłonie słynnego menadżera piłkarskiego pojawia się dodatkowy tryb Football Manager Classic, w którym prowadzenie klubu zostało ograniczone do kilkunastu najważniejszych elementów. Autorzy dedykują ten moduł wszystkim zapracowanym ojcom i mężom oraz fanom, którzy nie mają już czasu na wielogodzinne posiedzenia przy monitorze. Jak dla mnie to iście genialne rozwiązanie.

Początkowo można mieć obawy, że Classic będzie zbyt uproszczony i płytki, a przez to nudny i niegrywalny. Okazuje się jednak, że w SI siedzą ludzie mający pojęcie o swojej pracy i problemach graczy. W jednym z filmików promujących ten tryb Miles Jacobson sam stwierdził, że przy tworzeniu go część twórców brała pod uwagę swoje własne problemy. Część z nich bowiem po założeniu rodziny też ma zdecydowanie mniej czasu na granie.

Dzięki temu z Classic wyleciały tylko rzeczy zbędne lub takie, których nie było chociażby w dawnych Championship Managerach. Zniknęły elementy, które nie były kiedyś nikomu potrzebne, aby się dobrze bawić, jak rozbudowane relacje z agentami piłkarskimi, trudne kontakty z mediami czy liczne psychologiczne problemy zawodników. Teoretycznie to fajne dodatki, ale w praktyce też pożeracze czasu, które tylko spowalniają przebieg kariery gracza. Bez nich na pewno da radę się obejść, a nagroda za to będzie całkiem spora.

Classic ma bowiem umożliwić graczom kończenie jednego sezonu zabawy w dziesięć godzin. Powiecie, że to mało i teraz każdy ojciec/mąż będzie miał w kilka dni 2034 rok w swoim wirtualnym świecie. Weźcie jednak poprawkę, że dziesięć godzin to często czas, jaki ma na swoje hobby zapracowany dorosły mężczyzna na cały tydzień albo i dwa. Poza tym Classic pozwoli skupić się na najciekawszych elementach kariery, na transferach, meczach i taktykach. Nie trzeba będzie przeklikiwać setek okienek i wybierać odpowiedzi w tysiącach wywiadów, nie trzeba będzie dbać, aby każdy pomocnik, napastnik i młody talent właściwie trenował i się rozwijał. To wszystko będzie nieco bardziej automatyczne, a przez to i bardziej płynne. Dzięki temu nawet mocno zajęci dorośli będą mieli wreszcie szansę, aby  z zespołem z trzeciej lub niższej ligi wygrać Ligę Mistrzów. Będą też mogli sprawdzić, gdzie i jak grał będzie 36-letni Lionel Messi oraz kiedy polska drużyna awansuje do Champions League.

Moja przygoda z Football Managerem skończyła się przy edycji 2010. Już wtedy byłem przygnieciony ilością opcji, alternatyw i obowiązków w wirtualnym świecie. Pomimo dziesiątek poświęconych godzin nie wprowadziłem klubu z piątej ligi angielskiej do ekstraklasy. Na awans do Premier League zwyczajnie zabrakło już czasu. Tym razem może wreszcie się uda, o ile oczywiście wybiorę akurat takie wyzwanie. Setki tysięcy graczy też na to liczą i z wielką radością przyjmują pomysł Sports Interactive. W imieniu wszystkich zapracowanych, dziękuję Panowie!

Brucevsky
24 października 2012 - 16:34

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
26.10.2012 18:16
dawdi17
21
Chorąży

Nie jestem zwolennikiem uproszczeń, ale akurat ta opcja mi się podoba. FM to gra dla ludzi, którzy faktycznie czerpią radochę w siedzeniu w morzu tabelek, skupianiu się na najdrobniejszym detalu. Mnie osobiście trochę to przytłaczało. A teraz chyba znowu spróbuję wrócić do tej gry przez ten właśnie tryb. Skupieniu się na jedzeniu mięska a nie kosztowanie i ciągłe doprawianie.

26.10.2012 18:28
😜
odpowiedz
zanonimizowany38189
107
Senator

Pussies.

27.10.2012 10:00
odpowiedz
keeveek
75
Konsul

To, co najważniejsze, to to, że jest to opcjonalny tryb. I w takim kierunku powinny iść wszelkie uproszczenia w grach wideo - jako opcja, a nie jako upraszczanie całej gry.

27.10.2012 11:04
Negocjator
👍
odpowiedz
Negocjator
183
TrzyRogiKarny

Nareszcie!
Zostaje sama esencja dobrego managera.

27.10.2012 11:13
Lukis'
odpowiedz
Lukis'
112
POZnańska Pyra

Gram w oba tryby. I Classic rzeczywiście jest przyjemny i szybki. Idealny, by usiąść czasami na godzinkę :)

Brawo za FM13 ;)

28.10.2012 20:25
Kompo
👍
odpowiedz
Kompo
152
Legend

Dla mnie kastracja FM-a i nigdy nie włączę tego trybu, ale rozumiem jego sens.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze