Sherlock - po dwóch pierwszych sezonach - Hubert Taler - 25 listopada 2012

Sherlock - po dwóch pierwszych sezonach

Skończyłem właśnie oglądać (o dzięki Ci Netfliksie!) drugi sezon serialu telewizji BBC pt. Sherlock. Nie jest to zresztą serial w tym sensie w jakim rozumiemy to zazwyczaj - jeden sezon składa się z 3 odcinków po ok 1,5h. Biorąc pod uwagę poziom realizacyjny i budżet jest to właściwie seria pełnometrażowych filmów telewizyjnych.

Benedict Cumberbatch, odtwórca roli Sherlocka

Akcję przeniesiono do współczesnego Londynu, i wzbogacono o różne smaczki które powodują że każdy miłośnik książek o detektywie Holmesie uśmiechnie się pod nosem. Ot, na przykład Sherlock wysyła SMS-y do dziennikarzy uczestniczących w konferencji prasowej Le Strade'a lub widzimy jak ludzie widzący przyjaźń Sherlocka i Watsona rzucają aluzjami o ich homoseksualiźmie. Tego za czasów sir Arthura Conan Doyle'a nie było. Sherlock w nowym wydaniu jest też prawdopodobnie odbarzony syndromem Aspergera - za nic ma społeczne więzi, i często nieświadomie rani innych, bo akurat właśnie ma głowę zaprzątniętą czymś innym.

Do powstania nowego Sherlocka doszło, gdy scenarzyści Doctora Who, Steven Moffat i Mark Gatiss, prowadzili długie rozmowy w pociągu podczas dojeżdżania na plan. Przyszło im do głowy stworzenie nowej wersji przygód legendarnego detektywa, jednak przedstawionego tak, jakby miał do dyspozycji nowoczesne technologie które wspomagają go w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek.

I rzeczywiście, zobaczyliśmy Sherlocka korzystającego z telefonów komórkowych aby szybko coś wyszukać w Internecie, oraz jego kronikarza, Johna Watsona, prowadzącego bloga na temat jego osiągnięć.

Sherlock i jego bloger


Pierwszy odcinek miał tytuł A Study In Pink - studium w różu, co jest aluzją do słynnego opowiadania "Studium w szkarłacie". Oprócz rozwiązania pierwszej zagadki - serii tajemniczych zabójstw upozorowanych na samobójstwa, poznajemy historię pierwszego spotkania Sherlocka i Watsona, jak również wszystkich powtarzających się bohaterów: inspektora Lestrade'a, zakochaną w Sherlocku Sally, gospodynię detektywów: panią Hudson oraz brata Sherlocka, Mycrofta Holmesa "pracującego dla rządu".

Drugi odcinek nosi tytuł The Blind Banker. Spotykamy się tu z tajemniczym włamaniem w jednej z instytucji finansowych w Londynie.

W kolejnym zatytułowanym The Great Game poznajemy w końcu znanego z opowiadań arcywroga Sherlocka Holmesa: James Moriarty'ego. Ten odcinek mógłby być filmem kinowym: Sherlock musi rozwikłać serię porwań, a równocześnie rozgrywa się sprawa kradzieży tajnych rządowych danych.

Tym odcinkiem zakończony jest sezon pierwszy serialu. Dobrze ze nie musiałem czekać na obejrzenie kolejnego przez rok, tak jak telewidzowie BBC, bo kończy się prawdziwym cliff-hangerem.

Irene Adler - Kobieta

Drugi sezon otwiera odcinek pt. A Scandal In Belgravia, oczywista aluzja do tytułu A Scandal In Bohemia. Po raz pierwszy widzimy tu w całej okazałości (pod koniec poprzedniego odcinka widzieliśmy tylko zgrabne nogi w pończochach) Irene Adler, zwaną przez Sherlocka po prostu Kobietą (The Woman). Irene okazała się być co najmniej równie cwana co Sherlock. Tytułowa Belgravia to dzielnica Londynu.

Kolejny odcinek znów ma tytuł nawiązujący do oryginalnych opowiadań: Hounds of Baskerville - utrzymany trochę w stylu Archiwum X opowiada historię mitycznych wielkich kundli jako eksperymentu genetycznego przeprowadzanego w tajnym rządowym laboratorium.

Sezon kończy się wielkim bum: odcinkiem pod tytułem The Reichenbach Fall. Jest to aluzja do opowiadania The Reichenbach Falls (z "s" na końcu) w którym Sherlock Holmes w trakcie walki z Moriartym ginie spadając z wodospadu Reichenbach w Szwajcarii. W serialu dziwna psychodrama pomiędzy Holmesem a Moriartym spowoduje że widzimy jego upadek z wieżowca. Jak pamiętamy jednak z opowiadań, Sherlock powrócił - jego śmierć okazała się upozorowana. Tak będzie i w serialu - w tej chwili produkowane już są odcinki trzeciego sezonu który będzie miał emisję w 2013 roku.

Serial można polecić po prostu każdemu - nie tylko komuś kto dotychczas znał i lubił Sherlocka Holmesa. Powstał już amerykański odpowiednik: Elementary (od powtarzanego przed detektywa słowa: elementarne), również uwspółcześniony, z Joan Watson (kobietą - Watsonem).

Hubert Taler
25 listopada 2012 - 20:11
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
25.11.2012 21:02
dezerter69
39
Chorąży

Serio w opowiadaniach Doyla Sherlock przeżywa ? Jak czytałem opowiadania o Sherlocku myślałem ,że skończyły się na upadku do wodospadu. Mógłbyś podać tytuły zbioru opowiadań/książek po tym wydarzeniu ?

Co do serialu jest on po prostu genialny na początku bałem się odcinków trwających jak normalny film ale po obejrzeniu obu sezonów przekonałem się ,że inaczej ten serial nie miał by sensu. Jest to najlepszy serial detektywistyczny dla mnie a Sherlock w współczesności w wydaniu Brytyjczyków to skarb narodowy, postacie bohaterów ,przebieg rozwiązywania zagadek i później walka z Moriatim to cudo równe oryginałowi a w niektórych aspektach nawet lepsze dla mnie.

Amerykański jest Sherlock jest troche nijaki, za mało wyraźny ale też jakiś poziom reprezentuje

25.11.2012 21:04
Sethlan
odpowiedz
Sethlan
110
!______!

Sherlock przezywa w jakiejs tam kontynuacji. Odzew fanow na temat smierci ich "ulubienca" byl tak duzy, ze autor nie mial wiekszego wyjscia. Musial zrobic kontynuacje.

Irene Adler - Kobieta <---- Gdyby nie podpis, to bym nie wiedzial... XD

25.11.2012 21:07
Orlando
odpowiedz
Orlando
42
Smile Smile Smile

Mógłbyś podać tytuły zbioru opowiadań/książek po tym wydarzeniu ?

Chociażby Baskerville, albo Dolina Trwogi.

25.11.2012 21:20
tmk13
👍
odpowiedz
tmk13
219
Generał

Jak już coś to serial jest produkcji BBSi.

Sherlock jest OK, ja też polecam.

25.11.2012 21:28
odpowiedz
Lookash
155
Legend

Zaraz po Sherlocku BBC widziałem Luthera, który jest moim zdaniem serialem lepszym. Żeby nie było, Sherlock jest pozycją obowiązkową, jest świetny, ale Luther zrobił na mnie jeszcze większe wrażenie, wolę jednak jego mrok.

25.11.2012 21:31
BmrQ3
👍
odpowiedz
BmrQ3
137

Nie mogę się już doczekać nowego sezonu, świetny serial.

25.11.2012 21:45
HubertT
odpowiedz
HubertT
45
Łowca Androidów

Kolejne części po "zmartwychwstaniu" Sherlocka zaczynają się od opowiadania "The Adventure Of The Empty House" czyli "Przygoda w pustym donu". Sherlock przychodzi do Watsona przebrany za antykwariusza, wcześniej spotykają się na ulicy i Watson go nie rozpoznaje.

Dzięki za hinta z Lutherem, obaczymy. Dobrą mają ci Brytyjczycy telewizję, co nie?

25.11.2012 21:46
HubertT
odpowiedz
HubertT
45
Łowca Androidów

@tmk13, dzięki poprawiłem

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze