Windows 8 – pracownik Microsoft opowiada o zmianach – i mnie przekonuje. - Qualltin - 14 grudnia 2012

Windows 8 – pracownik Microsoft opowiada o zmianach – i mnie przekonuje.

Moja uczelnia w miarę solidnie współpracuje z Microsoft w Polsce. Założono nawet studenckie koło naukowe, któremu patronuje wspomniana firma, a każdy ze studentów może z tego faktu wynieść mniejsze czy większe korzyści. Zaczynając od możliwości poznania architektury tworów giganta z Redmond, kończąc na pełnych wersjach każdego z Windowsów czy jakiegoś z pakietów typu Office. Wczoraj natomiast miał miejsce wykład, któremu przewodził pracownik polskiego oddziału MS. Trochę opowiem wam na temat tego, co można było usłyszeć.

Wejście Windows 8 na rynek kojarzy się wszystkim z odrzuceniem i negatywnymi odczuciami. Nic bardziej mylnego. Jak  się w sumie okazało, W miesiąc sprzedano 40 milionów egzemplarzy, gdzie Windows 7 w ciągu dwóch miesięcy osiągnął niewiele większy wynik. Pomijając jednak ten fakt, z Windowsem 8 wiąże się kilka kluczowych kwestii, których rozwiązanie przyprawia pewnie o ból głowy niejednego człowieka, który chciałby opowiedzieć się po stronie popularnego, okienkowego systemu. Chyba najczęściej powtarzanym pytaniem było to dotyczące braku „Start” oraz pomysłu beznadziejnych, wg maruderów, kafelków. Pan Mariusz Kędziora, którego blog możecie znaleźć tutaj, miał nie lada wyzwanie. Jak przekonać ludzi do „ósemki” i, co gorsza, ludzi nakarmionych propagandą negacji zaczerpniętej z sieci? Przecież każdy wie, że popularny „hejt” wyszedł od ludzi, którzy Windows 8 na oczy nie widzieli, a zareagowali tylko na słowo kafelki, które było dla nich czymś przerażającym (bo pewnie nowym), stąd też zadbali o wykreowanie odpowiednich wrażeń u potencjalnych odbiorców.

Wykład kręcił się wokół wprowadzonych zmian. Wiecie ile osób łącznie pracowało przy „ósemce”? Okazuje się, że około 900-1000 osób. Mało? Dużo? Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że taki system w ostatecznym rozrachunku może trafić do nawet miliarda osób, to jednak mało. Przed tymi ludźmi postawiono barykadę, a oni musieli ją sforsować. Ile można wypuszczać na rynek tego samego? Nie oszukujmy się, ale wcześniejsze wydania „Windy” nie były za nadto rewolucyjne. Burzę wywołał natomiast ostatni twór. Kafelki! Po co to w ogóle? – słychać głos maruderów. Jak się jednak okazało, nie jest to wymysł ekipy odpowiedzialnej za projekt, a przemyślane rozwiązanie oparte na przeprowadzonych analizach dostarczonych przez użytkowników w ramach popularnego „raportowania” ściśle związanego z telemetrią. Przedstawiono nam wprost porównania i dane, z których jasno wynikało, że coraz rzadziej korzystamy z paska rozwijalnego spod przycisku „Start”, natomiast coraz częściej przypinamy aplikacje do paska narzędziowego. Analiza „czasu dostępu” do określonego contentu w menu Start ukazała też, że jest on bardzo nieefektywny jeśli chcemy dotrzeć do konkretnej aplikacji zakopanej gdzieś w setnym podkatalogu. Zadano sobie pytanie – jaka jest pierwsza czynność jaką wykonują użytkownicy odpalając PC? Jak się okazało, a nie jest to zbyt trudne do odgadnięcia, uruchamiają konkretne aplikacje. Nowe „kafelki” są swoistym menu Start z tą różnicą, że mamy do niej natychmiastowy dostęp po uruchomieniu komputera i nie tracimy czasu na przeszukiwane drzewek ze starego menu Start. Co więcej – użytkownicy często odpalają strony i aplikacje, które dostarczają im określone informacje. Stąd w nowym systemie kafelkowym są „płytki” interaktywne, które pełnią rolę „widgetów”. Mamy zbiór informacji w jednym miejscu, a nie rozsianych po menu i aplikacjach do których trzeba dotrzeć.

Było także słowo o uniwersalności. Tak, Windows 8 ma być krokiem w stronę wprowadzenia ujednolicenia systemów każdego typu urządzenia elektronicznego, czy to tabletu, smartfona, PC czy wszelkich innych odmian tego, czego używamy na co dzień. Zauważalne jest też dążenie do przerzucania się z czasem w „chmury” wierząc, że „cloud computing” to przyszłość, której celem jest zaoferowanie większej gamy usług przy jak najmniejszym wysiłku związanym z dostępem do nich. To zostawiam już do waszej oceny, natomiast mam nadzieję, że zainteresujecie się blogiem wymienianego na początku wpisu pana, który zdołał mnie przekonać do zastosowanych rozwiązań. Nie jest to ktoś, kto urwał się z chmury, ale takiej zwykłej, i rzucał co mu ślina na język przyniosła. Wiedział, co chce powiedzieć, a efektem tego były gromkie brawa na sali i wyjście z przekonaniem, że warto było półtorej godziny posłuchać wykładu nt. Windows 8.


Odwiedź https://facebook.com/Qualltin oraz http://youtube.com/Qualltin. Na tym pierwszym dzielę się wszystkimi wiadomościami ze światem, można też łatwo się ze mną skontaktować, a na tym drugim co jakiś czas rzucę jakimś filmem. Znajdziesz też tam moje filmy nagrane z live streamów, które co jakiś czas prowadzę! :-)

Mój wcześniejszy wpis: „Definition of insanity” w Far Cry 3 - nowy, ulubiony czarny charakter.

Qualltin
14 grudnia 2012 - 16:27

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
14.12.2012 17:12
koobon
82
Legend

Chyba najczęściej powtarzanym pytaniem było to dotyczące braku „Start” oraz pomysłu beznadziejnych, wg maruderów, kafelek.
kafelków

14.12.2012 17:23
Placek89
odpowiedz
Placek89
116
GameAddict

Największymi zarzutami jakie mam do Windows 8, to ukrycie przycisku wyłączenia komputera gdzieś w aplikacjach, a same "Wszystkie aplikacje" pod przyciskiem "Szukaj". Jakby nie mogli tego po ludzku zrobić... No ale poza tym to sprawdza się wyśmienicie... przynajmniej narazie...

14.12.2012 17:25
.:Jj:.
odpowiedz
.:Jj:.
129
    ENNIO MORRICONE    

Ew. kafli, przynajmniej ja tak słyszałem i czasem używam.

http://www.sjp.pl/kafelk%F3w
http://www.sjp.pl/kafli

14.12.2012 17:39
Rii4KO
odpowiedz
Rii4KO
7
Legionista

A ja dalej będę hejtował win8 i pozostanę przy win7:P. Tak, widziałem, testowałem i podziękowałem.
Dla mnie to całkiem nowy system, lubie zmiany, ale nie aż takie, mój pc czy laptop to nie tablet, dlatego mam win7 i go nie zmienię. Czekam oczywiście na kolejny windows, bo zasada jest wszystkim znana :). Pozdrawiam.

14.12.2012 17:47
Rii4KO
odpowiedz
Rii4KO
7
Legionista

A tak narzucę pytanko. Bo czytam trochę dokładniej pod koniec. Czy ten news jest sponsorowany? Bo ostro czuć reklamę :P. A jeśli chodzi o wykład, każdy by coś sprzedać będzie opowiadał wspaniałe rzeczy. Widać mu się udało bo ktoś reklamuje już za niego. Nawet firmy nie inwestują w nowy win8 bo po co. Co do przycisku wyłączenie, też się zgodzę, już wole z gniazdka wyłączać niż szukać. Ten windows to nic innego jak nowy gadżet kafelki itp, dla kogoś kto ma wszystko z ekranem dotykowym. Mam tablet, ale nie mam ekranu dotykowego w laptopie i jakoś nie widzę potrzeby by kupić nowszy windows dla kafelek. Mniejsze zużycie ramu itp, ok, ale każdy ma go tyle że te kilka mb to nie robi różnicy. Tyle ode mnie. Może ktoś mnie poprze, albo zjedzie za moją opinie, mam nadzieje że nikogo nie uraziłem.

14.12.2012 17:51
GBreal.II
odpowiedz
GBreal.II
136
floydian

Placek89 -> Wyłączenie komputera nie znajduje się we "Wszystkich programach", tylko w menu "Ustawienia" dostępnym w charms-barze (Win+c). Dokładniej to znajduje się ono pod przyciskiem "Zasilanie" na tym panelu.

14.12.2012 17:59
zmudix
odpowiedz
zmudix
157
Professor Fate

Win8 jako desktop... ujdzie w tłoku, jako system na tablety i telefony - REWELACJA! Kafelki świetnie spisują się. Największą jednak pomyłką jest ekran startowy w Windows Server 2012. Geniusza za to odpowiedzialnego powinni wrzucić do wielkiego dołu z potłuczonymi kaflami...

14.12.2012 18:16
odpowiedz
Heretyk
100
Generał

Autor jest chyba z UE w Poznaniu.

14.12.2012 18:42
Qualltin
odpowiedz
Qualltin
22
Centurion

[5]
Hah! A kto by miał płacić za reklamę gościowi ledwo po dwudziestce piszącego własne widzi-mi-się na gameplayu? :-)
Po prostu w ramach wykładów na uczelni miał miejsce taki, który dotyczył tej tematyki, a co więcej - odniosłem wrażenie, że to, co zostało na nim powiedziane, mnie przekonuje.
I tak, wziąłem poprawkę na wszechobecny zachwyt jaki towarzyszy ludziom przy ich własnych dziełach. Kurczę, widzę, że jak ktoś postanowi coś pochwalić i się czymś podzielić, to już zaraz reklama, ustawiony, opłacony. Panowie i Panie, trochę dystansu. Jeśli ktokolwiek miałby cokolwiek opłacać, to raczej nie mnie, nie tu i nie w taki sposób.
[8]
Albo po prostu studentem z tamtej okolicy, gdyż na takie wykłady wstęp mają studenci z każdej uczelni. ;-)

14.12.2012 19:36
Azerath
odpowiedz
Azerath
143
Senator

Problem w tym, że z kafelkami nikt nie ma większego problemu i to nie z ich powodu tak dużo złego się mówi o nowych okienkach.

http://mollyrocket.com/casey/stream_0004.html - Polecam przeczytać.

15.12.2012 10:48
Punisher1777
odpowiedz
Punisher1777
49
Pretorianin

windows 8 powinien być przeznaczony tylko i wyłącznie na ipady i komputery z ekranem dotykowym bo tak miałem okazję przetestować windows 8 na ipadzie i sprawdza się to dobrze na dotykowym natomiast na komputerze stacjonarnym to totalna porażka i niewygoda

15.12.2012 11:16
Wiarołomca
😐
odpowiedz
Wiarołomca
84
Senator

Co za durny wpis, przekonal go cholera wie czym...

To ja robie wpis :

Parowki - producent parowke przekonal mnie do nich

Bylem na wykladzie w sklepie miesnym, byl tam producent parowek, przekonal mnie do nich, gosc widac znal sie na rzeczy.

ja pierdziele, teksty na golu tak sie staczaja, ze ja nie wiem gimbaza je pisze za kase na paczke chipsow czy jak ?

15.12.2012 12:58
Qualltin
odpowiedz
Qualltin
22
Centurion

[11] Punisher1777 - Bardzo, bardzo subiektywne zdanie. Ja od paru tygodni siedzę na ósemce i jest mi na niej po stokroć wygodniej aniżeli na siódemce. Dlaczego? Trochę szybciej, aczkolwiek zauważalnie, ale parę zmian w funkcjonalności systemu bardziej mi pasuje. O moich wrażeniach po przesiadce na Windows 8 można z resztą poczytać we wcześniejszych wpisach, bo parę razy poruszałem już ten temat.

15.12.2012 13:59
odpowiedz
BolT
43
Pretorianin

Ostatnio byłemw komputroniku i tez bylem na nie jak zobaczyłem te kafelki ale ziomek pokazał mi w sklepie ze można to wyłączyć i miec normalnie start i normalny pulpit. Ale teraz po tym artykule naprawdę dostrzegam zalety tego systemu. Dzieki

15.12.2012 14:02
Jeremy Clarkson
😜
odpowiedz
Jeremy Clarkson
102
Prezenter

Widzę że mamy pisarza z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, też byłem na tym wykładzie, jednak nadal pozostaje przy Win 7. Aczkolwiek wykład był bardzo fajny.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze