Nominacje do Nagród Akademii Filmowej zostały przyznane. Ceremonia prowadzona przez Emmę Stone i Setha MacFarlane’a nie przyniosła większych niespodzianek, jednak obyło się również bez specjalnych kontrowersji.
Na początek chyba najważniejsza kategoria, czyli najlepszy film. Nominacje uzyskali:
Miłość (Amour) – historia małżeństwa, które musi poradzić sobie z chorobą jego twórczyni – Anny.
Lincoln (Lincoln) – film poświęcony życiu Abrahama Lincolna, szesnastego prezydenta Stanów Zjednoczonych w reżyserii Stevena Spielberga.
Życie Pi (Life of Pi) – ekranizacja książki, przedstawiającej losy Pi Patela – walczącego o przetrwanie chłopaka, który znalazł się na wodach Oceanu Spokojnego.
Poradnik pozytywnego myślenia (Silver Lining Playbook) – Pat, po załamaniu nerwowym, wraca do normalnego życia. Spotyka wtedy nieznajomą Tiffany.
Wróg numer jeden (Zero Dark Thirty) - historia dziesięcioletnich poszukiwań przywódcy Al Kaidy, Osamy Bin Ladena.
Bestie z południowych krain (Beasts of the Southern Wild) – kraina zalana wodą zmaga się z bestiami zbudzonymi ze snu. Pomóc ma w tym mała dziewczynka: Hushpuppy
Operacja Argo (Argo) – dzieło Bena Afflecka poświęcone prawdziwym wydarzeniom, czyli ewakuacji zakładników z Iranu pochłoniętego rewolucją.
Django (Django) – niewolnik zostaje wykupiony przez Kinga Schultza i pomaga mu w chwytaniu przestępców. Celem niewolnika jest odnalezienie żony pracującej na plantacji Calvina Candie.
Les Miserables: Nędznicy (Les Miserables) – Jean, ukarany za kradzież chleba, wraca do normalnego życia. Pokazuje innym pokrzywdzonym jak dać sobie radę.
Za faworyta uznaję Lincolna oraz Poradnik pozytywnego myślenia. Stojący za tym pierwszym Steven Spielberg powinien skutecznie zapewnić sukces filmowi, z kolei duet Cooper - Lawrence całkiem nieźle razem wygląda. Na uwagę zaslugują Nędznicy, ale nie sądzę, by to ta produkcja zwyciężyła w boju o złotą statuetkę.
Do kategorii najlepszy aktor nominowano:
Bradley Cooper - (Poradnik pozytywnego myślenia)
Daniel Day-Lewis – (Lincoln)
Denzel Washington – (Lot)
Hugh Jackman - (Les Miserables: Nędznicy)
Joaquin Phoenix - (Mistrz)
Tutaj stawiam na Hugh Jackmana i Daniela Day-Lewisa. Bradley Cooper również ma duże szanse, ale najbardziej wierzę w Lewisa.
Oscara w kategorii najlepsza aktorka mają szansę zdobyć:
Naomi Watts (Niemożliwe)
Quvenzhane Wallis (Bestie z południowych krain)
Jennifer Lawrence (Poradnik pozytywnego myślenia)
Emmanuelle Riva (Miłość)
Jessica Chastain (Wróg numer jeden)
Naomi Watts, która wciąż pozostaje bez Oscara oraz młoda Quvenzhane Wallis to dwie aktorki z największymi szansami. Czy przyznający nagrody mogą pokierować się wiekiem jednej z nich, przez co powstanie coś w stylu "Wallis może poczekać"? A może ktoś inny odbierze statuetkę?
Za najlepsze animacje uznano:
Frankenweenie (Frankenweenie) – mroczny film Tima Burtona o przywróconym do życia psie Sparkym.
Merida Waleczna (Brave) – tytułowa Merida, zamiast szukaniem męża, zajmuje się ratowaniem królestwa.
Piraci! (The Pirates!) – piracka animacja opowiadająca historię Kapitana Piratów i jego załogi.
ParaNorman (ParaNorman) – historia chłopca potrafiącego rozmawiać z zombie. Jego umiejętność może pomóc mieszkańcom przeklętego miasteczka.
Ralph Demolka (Wreck-It Ralph) – Ralph, bohater gier komputerowych, postanawia zmienić swoje nudne życie i zostać prawdziwym superbohaterem.
Naprawdę ciekawa kategoria. Każda z pozycji jest wysoko oceniana, a z mojej perspektywy szczególnie dobrze wygląda Ralph Demolka oraz Frankenweenie.
Wśród aktorów drugoplanowych nominacje uzyskali:
Tommy Lee Jones (Lincoln)
Robert De Niro (Poradnik pozytywnego myślenia)
Alan Arkin (Operacja Argo)
Christoph Waltz (Django)
Philip Seymour Hoffman (Mistrz)
Wątpię, by De Niro otrzymał trzeciego Oscara, a Jones drugiego. Być może zwycięży Alan Arkin z docenionej przez krytyków Operacji Argo.
W gronie aktorek drugoplanowych szanse na zwycięstwo mają:
Sally Field (Lincoln)
Anne Hathaway (Les Miserables: Nędznicy)
Amy Adams (Mistrz)
Jacki Weaver (Poradnik pozytywnego myślenia)
Helen Hunt (Sesje)
Kategoria, w której nie mam bladego pojęcia co do tego, kto jest faworytem. Tym bardziej, że Amy Adams i Jacki Weaver kompletnie nie kojarzę.
Z filmów nieanglojęzycznych nominacje otrzymały:
austriacka Miłość Michaela Haneke
kanadyjska Wiedźma wojny Kima Nguyena
norweskie Kon –Tiki Joachima Ronninga i Espena Sandberga
chilijskie No Pablo Larraina
duński Kochanek Królowej Nikolaja Arcela
Ciekawostka: Miłość została nominowana zarówno jako produkcja nieanglojęzyczna oraz najlepszy film.
Szansę na Oscara wśród reżyserów mają:
Ang Lee za Życie Pi
Steven Spielberg za Lincolna
David O. Russell za Poradnik pozytywnego myślenia
Michael Haneke za Miłość
Benh Zeitlin za Bestie z południowych krain
Myślę, że z najważniejszych kategorii to by było na tyle. Z tegorocznych „gigantów” nominowano m.in. Hobbita (trzy kategorie), Skyfall (pięć kategorii) i Avengers (jedna kategoria). Wśród wybrańców naszym przedstawicielem jest Janusz Kamiński za zdjęcia do Lincolna. Jego obecność nie powinna nikogo dziwić, ale martwi brak innych polskich kandydatów.
Uroczystość rozdania Oscarów odbędzie się 24. lutego i jeśli mi się uda, otrzymacie rozpiskę podobną do tej, ale dokładniejszą, ponieważ w tym przypadku nie skupiałem się na bardziej „kameralnych” kategoriach, jak najlepszy makijaż czy montaż dźwięku.