Kultowe trailery i intra gier których nigdy nie zapomnę - barth89 - 12 listopada 2013

Kultowe trailery i intra gier, których nigdy nie zapomnę

Teasery, trailery, intra, dzienniki dewelopera, seriale mniej lub bardziej związane z fabułą czy gameplaye, którymi karmieni jesteśmy przez producentów i wydawców gier przed ich premierą, są tak ważną częścią kampanii marketingowej, że bez ich istnienia koszty produkcji najprawdopodobniej w ogóle by się nie zwróciły - graczy najbardziej interesuje przecież ruchomy obraz (nierzadko ocierający się o swoiste dzieło sztuki) oraz możliwość zobaczenia gry w akcji. Dawno, dawno temu, gdy nie było jeszcze YouTube'a, producenci skupiali się na zupełnie innych kanałach promocji - czasopismach, własnych stronach internetowych, poczcie pantoflowej oraz... przywiązaniu fanów, którzy czekali na sequel lub kolejną grę ulubionego dewelopera. Dzisiejsze sposoby promocji może i są skuteczne, ale podczas zbierania materiałów na cotygodniowe wydania Trailers coraz częściej zaczynam dostrzegać powtarzalność, przewidywalność i bardziej rzemieślniczą, aniżeli artystyczną robotę. Rzecz jasna wciąż zdarzają się perełki, ale często giną w gąszczu całej masy na pierwszy rzut oka podobnych filmików. Kiedyś zwiastun bądź intro było jedynym materiałem wideo, promującym grę - z tego powodu łatwiej zapadały w pamięć. Wychodząc z tego założenia, czy uczciwe jest nadawanie im miana kultowych? Moim zdaniem, tak.

Na wstępie chciałbym jasno zaznaczyć, że zestawienie jest czysto subiektywne. Niektóre z tych filmików mogą być niektórym w ogólnie nieznane, ale dla mnie, z różnych powodów, są kultowe i zasługują na umieszczenie ich w tym zestawieniu. Bo niby dlaczego wciąż o nich pamiętam, podczas gdy zupełnie zapomniałem już jakimi materiałami promowane były gry, które swoją premierę miały w tym roku? Przejdźmy zatem do rzeczy...

Intro Warcrafta III

Jestem przekonany, że byliście pewni pojawienia się tutaj intra Warcrafta III. To materiał tak kultowy, że zna go prawie każdy miłośnik wirtualnej rozrywki, nawet taki, który z serią nie miał nigdy styczności. Do osób takich... zaliczam się ja. Nigdy nie grałem w żadnego Warcrafta, ale ten konkretny filmik zajmuje pierwsze miejsce w mojej pamięci w kategorii "trailer gry". Co ciekawe, ile razy rozmawiam z kimś na temat tego intra, pierwsze padające słowa to: "ta trawa...". Istotnie, coś w tym jest.

Intro Diablo II

Po raz kolejny intro Blizzarda, tym razem klimatyczne wprowadzenie do Diablo II. Pamiętam, że pierwszy raz zetknąłem się z nim, dzięki zamieszczonej w specjalnym, poświęconym w całości Diablo II, wydaniu magazynu Click! płycie (wtedy był to jedyny sposób na zapoznanie się z wypuszczanymi przez deweloperów filmikami). Te kilkanaście lat temu oglądało się to jak film (fotorealistyczna grafika i animacja!), dziś widać, że technologia poszła do przodu, ale intro nadal prezentuje się ładnie.

Intro Battlefielda 1942

Esencja FPS-ów z początku XXI wieku, pierwsza tak rozbudowana (w sensie rozmachu map i starć) strzelanka w historii elektronicznej rozgrywki, która okazała się pierwszym rozdziałem w otwartej do dziś księdze. Trailer miał to wszystko podkreślić - są więc czołgi, myśliwce, bombowce, okręty (również podwodne) i desanty. Wszystko to przy akompaniamencie mającej wprowadzić gracza w bojowy nastrój muzyki.

Intro Mafii

Intro pierwszej części Mafii tak naprawdę płynnie przechodziło we właściwą rozgrywkę, ale nie tym zasłużyło sobie na moje uznanie. Przede wszystkim Mafia, co podkreślam zawsze i wszędzie, to moja ulubiona gra ever, więc pojawienie się tutaj jej wstępu było dość oczywiste. Swoje zrobił tutaj genialny główny motyw gry, ale też prezentacja świata, w którym gracz spędzi kilkadziesiąt godzin. To naprawdę budowało klimat.

Intro Colin McRae Rally 2.0

Colin McRae Rally 2.0 to moja pierwsza gra w dużym boxie, który do dziś dumnie spogląda na mnie z półki. Nie pamiętam już ile czasu poświęciłem na jak najszybszym pokonywaniu szutrowych, asfaltowych i zaśnieżonych tras, ale Colin 2 to gra, która właściwie w ogóle mi się nie nudziła. Sam filmik nie jest może zbyt popularny, ale główny motyw muzyczny powinien już być znany wszystkim miłośnikom wirtualnych czterech kółek. Nie ukrywam, że intro Colina 2 trafia do tego zestawienia właśnie dzięki muzyce.

Oficjalny trailer The Elder Scrolls V: Skyrim

Skyrim to jedna z najmłodszych produkcji, które znalazły się w tym rankingu, ale już teraz wiem, że jego oficjalny trailer przejdzie do historii, przynajmniej w moim prywatnym rankingu. 80 procent klimatu zapewniła tu muzyka (z drobną pomocą grubego głosu lektora), ale całość wyszła naprawdę zacnie - nie bez powodu filmik ten wygrał Plebiscyt na najlepszy trailer 2011 roku, gdzie konkurował z...

Trailer zapowiadający Dead Island

Zwiastun pełen skrajności. Z jednej strony spokojna, sielankowa muzyka, z drugiej strony walcząca o życie rodzina. Miłość kontrastująca ze śmiercią. Zwolnione tempo przeplatane z ucieczką. Ta zapowiedź Dead Island zdobyła ogromną popularność chyba właśnie dzięki tym kontrastom i skrajnościom. Wątpię, żebym kiedykolwiek o tym filmiku zapomniał.

Intro Pro Evolution Soccer 3

Pro Evolution Soccer 3 to gra, która swego czasu zdeklasowała ogrywaną wówczas przeze mnie FIFę 2003. Co prawda boisko wydawało się nieproporcjonalne do zawodników, a tempo rozgrywki nienaturalnie szybkie, ale to właśnie stanowiło o sile tej serii (z roku na rok ten charakterystyczny styl oddalał się od gry piłkarskiej Konami). Intro PES-a 3 było kwintesencją rozgrywki w tej części.

Wiedźmin pretenduje...

Są dwa genialne zwiastuny Wiedźmina, które strasznie mi się podobają, o których pamiętam, ale mam pewne wątpliwości, czy zapadły mi w pamięci na tyle głęboko, by kiedyś przypadkiem z niej nie ulecieć. Mowa tutaj o wyreżyserowanej przez Tomasza Bagińskiego animacji xboxowej wersji Wiedźmina 2: Zabójcy Królów oraz zwiastunie CGI Wiedźmina 3: Dziki Gon - oba filmiki są klimatyczne i, w moim odczuciu, ocierają się o kultowość.


Czy dziś robi się lepsze zwiastuny niż kiedyś? Na pewno. Nowsze technologie sprawiają, że siłą rzeczy filmiki są ładniejsze, popularność tego typu materiałów wymusza na producentach dopracowanie ich, a świadomość wpływu trailerów na zwiększenie zysków ze sprzedaży, z pewnością jest wystarczającą motywacją do urozmaicania ich (można uciekać się do kontrowersji, ale lepiej postawić na aspekt artystyczny). Współczesne trailery często są świetne, ale obawiam się, że za kilka lat zapomnimy nawet o tych najlepszych...

A jakie trailery i intra są kultowe dla was?


<Spodobał ci się tekst? Wpisy i felietony przypadły ci do gustu? Polub growo&owo na Facebooku ^^ Znajdź mnie też na Google+>

barth89
12 listopada 2013 - 13:01