Snajper # książki o snajperach - barth89 - 23 maja 2013

Snajper # książki o snajperach

Snajperskie rzemiosło ma wiele obliczy. Pisałem już o irackim postrachu US Army, pojedynku dwóch strzelców wyborowych, polskim snajperze z 1. Dywizji Pancernej Generała Maczka, porównywałem gry wideo z rzeczywistością i wiele więcej. Dziś mam wam do zaprezentowania (czy raczej zaproponowania)... książki. I to nie byle jakie, bo o snajperach i taktykach ich działania, a także swego rodzaju 'literaturę pomocniczą'. Kompendium wiedzy o snajperach? Wydaje mi się, że tak.


Niemal od samego początku istnienia serii Snajper w komentarzach pod wpisami prosiliście mnie o podanie polecanej literatury o tematyce snajperskiej, co niniejszym czynię. Książki postanowiłem podzielić na kilka grup, a wśród nich znajdzie się także kilka pozycji, które może i nie dotyczą snajperów jako takich, ale pozwalają lepiej zrozumieć taktykę oddziałów specjalnych, co z kolei przekłada się na zrozumienie zasad działania strzelców wyborowych. Chciałbym również zaznaczyć, że prawie każda z tych pozycji była solidną podkładką przy tworzeniu wpisów z serii Snajper, jednak niestety nie każdą z nich przeczytałem (lub nie przeczytałem w całości). To co, ciekawi z czym warto się zapoznać?

Zacznijmy od początku...

Jeśli jesteście zainteresowani tematyką snajperską to swoją przygodę z tym zagadnieniem powinniście zacząć od swoistego kompendium wiedzy - "Snajper w akcji" (Charles Stronge) to elementaż tego tematu. Od historii-genezy i pierwszych strzelców wyborowych (pamiętacie Snajper # prekursorzy: broń czy człowiek?), przez konkretne osoby (Simo Hayha, Carlos Hathcock, Craig Harrison i inni) i historie-akcje, do wyposażenia i taktyki. Zdecydowanie polecam!

Jest jednak pozycja absolutnie obowiązkowa i, moim zdaniem, najlepsza ze wszystkich w tym zestawieniu - "Czas snajperów" (Marek Czerwiński). To właśnie na podstawie tej (i innej książki tego samego autora, o której za chwilę) książki powstała zdecydowana większość opowieści snajperskich z cyklu Snajper. Dogłębna analiza działań i taktyk snajperskich (trzymanie śniegu w ustach, kładzenie karabinu wyborowego na mchu, opisanie wszystkich pozycji strzeleckich, oddawanie strzały na wdechu i bezdechu, celowanie obuoczne i znacznie, znacznie więcej. Jak myślicie, skąd wziął się wpis Snajper # gra vs rzeczywistość?), sprzętu (amunicji, optyki, karabinów) i wreszcie - poprzedzająca techniczno-taktyczne dywagacje część skupiająca się na opowieściach snajperskich. Marek Czerwiński to podpułkownik Wojska Polskiego, doktor nauk humanistycznych i autor kilkunastu książek o tematyce strzeleckiej - ten facet naprawdę zna się na rzeczy. Interesujecie się snajperami? Tą książkę musicie mieć na półce!

"Snajperzy wczoraj i dziś" (Marek Czerwiński) to nic innego, jak... "Czas snajperów", ale bez drugiej części tej książki, skupiającej się na sprzęcie, wyposażeniu i taktyce/technice. Jeśli więc interesują cię same tylko historie i opowiastki - ta pozycja wydaje się w sam raz dla ciebie.

Trochę (propagandowej?) historii

W tej części pojawią się dwie pozycje, które nie do końca spełniły moje oczekiwania, a które czyta się jak powieści. Niestety brakuje im polotu i tego czegoś, co nie pozwoliło mi oderwać się od wyżej przedstawionych książek. To, co widzicie powyżej to "Biała Śmierć" (Petri Sarjanen) - opowieść o legendarnym Simo Hayha - bohaterze wojny radziecko-fińskiej, który na swoim koncie ma ponad 500 potwierdzonych trafień. Niezły materiał na ciekawą książkę? Z pewnością, jednak Sarjanen skutecznie zmarnotał jej potencjał. Zamiast szczegółowo opisanych, trzymających w napięciu opisów akcji (heloł, było ich kilkaset!) dostajemy fińske "Nad Niemnem". Właściwie zero akcji. Opisy przyrody, przemyślenia tęskniącego za domem żołdaka, a wszystko to podsycone niewątpliwym patriotyzmem autora. Książka od Fina dla Finów. Ja nudziłem się, przewracając kolejne kartki.

"Snajper u bram Stalingradu" (Wasilij Zajcew) to w swych założeniach książka podobna do "Białej Śmierci", ale napisana o niebo lepiej. Czyżby wpływ na wczuwkę miało to, że jej bohaterem jest sam autor? Zdecydowanie tak! Książka wciąż utrzymana w klimatach powieści, ale akcji jest tutaj o wiele więcej, a i sam Zajcew, za sprawą filmu "Wróg u bram", jest postacią bliższą nam, niż Simo Hayha.

Popkultura

Ostatnimi czasy da się zauważyć pewien trend - otóż co kilka miesięcy na księgarnianych półkach pojawiają się kolejne (nazwijmy je ogólnie 'wojskowymi') książki, skupiające się na oddziałach specjalnych, głośnych akcjach bądź postaciach. Zaczęło się od pewnej ciekawej pozycji o chwytliwym tytule... "Snajper. Opowieść komandosa Seal Team Six" (Howard E. Wasdin, Stephen Templin). Tytuł tłumaczy wszystko - Howard E. Wasdin, określany w materiałach promocyjnych "najlepszym snajperem Team Six" opowiada o kulisach znanych akcji w różnych zakątkach świata. Niestety, tytułowy "snajper" to raczej autor opowieści, niż temat książki. Efekt jest taki, że akcji czysto snajperskich jest tutaj niewiele. Tej pozycji trzeba jednać oddać to, że bez jej popularności zapewne nie zobaczylibyśmy w sklepach chwilę później kolejnej, o wiele lepszej, książki.

A jest nią "Cel snajpera. Historia najniebezpieczniejszego snajpera w dziejach amerykańskiej armii" (Chris Kyle, Scott McEwen, Jim DeFelice). Za tym przydługim tytułem skrywa się jedna z najlepszych 'popkulturowo-wojskowych' książek, jakie na fali hype'u trafiły w ostatnich miesiącach do sprzedaży. Tragicznie zmarłego Chrisa Kyle'a (z pewnością jeden z wpisów z serii Snajper w całości poświęcony będzie właśnie jemu) znamy doskonale - to najsłynniejszy amerykański snajper, były żołnierz sił specjalnych Navy SEALs, za którego głowę iraccy rebelianci wyznaczyli nagrodę. "Cel snajpera" to nic innego, jak widziane jego oczami akcje. A że Chris Kyle oko ma (miał...) dobre... Polecam!

Najświeższy w kategorii popkultury jest "Czerwony krąg. Historia snajpera Navy SEALs i trenera najskuteczniejszych strzelców amerykańskich sił zbrojnych" (Brandon Webb), a więc 'spowiedź' samego Webba, ujawniająca (poza standardowym już przebiegiem przeprowadzonych akcji i operacji) kulisy szkolenia snajperów Navy SEALs (w tym samego Chrisa Kyle'a). I nie chodzi tu o Hell Week (o nim w "Najdłuższym tygodniu"), ale o to co dzieje się potem. "Czerwonego kręgu" jeszcze nie przeczytałem, ale zapowiada się ciekawie.

Literatura pomocnicza

Ciągle wam mało? W takim razie zachęcam do zapoznania się z literaturą, która o snajperach nie mówi albo w ogóle, albo na tyle mało, że nie znalazła miejsca między takimi hitami, jak "Czas snajperów" czy "Snajper w akcji". Pozwoli wam ona lepiej wczuć się w to, co może dziać się naokoło samych strzelców wyborowych, a także zrozumieć niektóre aspekty taktyki oddziałów specjalnych.

"Historia oddziałów specjalnych" (Eric Denece) - jak działały 'starożytne oddziały specjalne'? Jak mają się oddziały specjalne z II wojny światowej do współczesnych? Z jakiego sprzętu korzystały kiedyś i dziś? Taktyka, filozofia, wyposażenie historia. Fajnie się czyta.

"Podręcznik taktyki Rangersów. Walka, szkolenie, uzbrojenie" (praca zbiorowa). Tytuł mówi chyba sam za siebie, prawda? Rzecz jasna nie dowiecie się wszystkiego, ale teorię poznacie całkiem dobrze.

"Najdłuższy tydzień. Opowieść o Hell Weeku - finale najbardziej morderczego treningu świata" (David Reid). Autor, który sam przeszedł przez to, nomen omen, piekło postanowił opisać czego doświadczył podczas 5 dni, które wieńczą szkolenie oddziałów Navy SEALs, stając się przepustką do tego elitarnego oddziału. Jakie jest motto Navy SEALs? "Jedyny łatwy dzień był wczoraj" - to najlepiej oddaje rdzeń książki Reida.

"Elitarni. Zobacz Navy SEALs w akcji" (Marcin Rak, Michał Romanek). Od tekstu wolicie fotografie? "Elitarni" to nic innego jak specyficzna fotorelacja z obcowaniem z Navy SEALs - szkolenie, akcje, sprzęt i wyposażenie... wszystko to na zdjęciach. Niestety, tekstu niewiele.

"Wojskowa Formacja Specjalna GROM 1990-2000" (Hubert Królikowski) to ukłon w stronę polskiej jednostki specjalnej, która przez wielu specjalistów uważana jest za najlepszą na świecie - na rynku w zasadzie ciężko znaleźć 'lepszą' książkę, traktującą o GROM-ie. Dzięki książce Królikowskiego poznacie historię jednostki, jej organizację, tajniki szkolenia, czy wyposażenia. Nie zabraknie także informacji o przeprowadzonych akcjach. Szczerze polecam!

"Przewodnik po wybranym uzbrojeniu, wyposażeniu i umundurowaniu Sił Zbrojnych RP" (praca zbiorowa) to skupiający się na polskich Siłach Zbrojnych odpowiednik książki "Elitarni". Tekstu mało, ale z powodzeniem zastępują go fotografie przedstawiające to, co w polskim wojsku najlepsze.

Mam nadzieję, że wyżej wymienione pozycje zaspokoją wasz głód związany z zagadnieniem snajperstwa. W zależności od tego czego oczekujecie (historia, opowieści, taktyka, wyposażenie) wśród przedstawionych tu książek powinniście znaleźć dla siebie coś odpowiedniego. Jeśli miałbym polecić coś na dobry początek to na pewno książki Marka Czerwińskiego (poza "Czasem Snajperów" i "Snajperami wczoraj i dziś", ma on na koncie znacznie więcej książek  w temacie) i traktujący o Chrisie Kyle'u "Cel snajpera". Życzę wam miłej lektury!


Kolejnej opowieści snajperskiej wyczekujcie niebawem, a tymczasem zachęcam do zapoznania się z poprzednimi artykułami:

Snajper # ostatni strzał rosyjskich snajperek

Snajper # iracki postrach US Army

Snajper # prekursorzy: broń czy człowiek?

Snajper # tomahawkiem i Garandem

Snajper # nasi też potrafią strzelać, czyli snajper gen. Maczka

Snajper # nawet wiewiórka może pokąsać

Snajper # samotny myśliwy

Snajper # nielegalne łowy

Snajper # zdolny samouk

Snajper # gra vs rzeczywistość


<Spodobał ci się tekst? Wpisy i felietony przypadły ci do gustu? Polub growo&owo na Facebooku ^^ Znajdź mnie też na Google+>

barth89
23 maja 2013 - 19:21