Dlaczego Risen 3: Władcy tytanów to Gothic 5 moich marzeń? - barth89 - 17 kwietnia 2014

Dlaczego Risen 3: Władcy tytanów to Gothic 5 moich marzeń?

Wielu graczy uważa serię Gothic za jeden z najlepszych erpegów akcji w historii. Zwłaszcza w Polsce i Niemczech seria ta urosła już do miana kultowej. Rozbrat studia Piranha Bytes i wydawcy (JoWooD) niejako rozmienił Gothica na dobre, jednak wszystko wskazuje na to, że dane nam będzie powrócić do Khorinis. Dlaczego? Otóż zapowiedziany niedawno Risen 3: Władcy tytanów wygląda jak prawdziwy Gothic 5!

Gothic (na myśli mam części 1-3) ma swoje wady. Gra jest raczej toporna, niektóre zadania to klasyczne przynieś, podaj, pozamiataj, a możliwości rozwoju bohatera bynajmniej nie należą do najbardziej rozbudowanych i złożonych. Dlaczego więc Europejczycy, przede wszystkim Niemcy i Polacy, do dziś nie mogą oprzeć się dziwnej magii, która nie pozwala od Gothica się oderwać? Może chodzi właśnie o wspomnianą magię? Seria Pyranha Bytes ma to coś, czego brak wielu innym produkcjom, ma iskierkę grywalności, epickości i czystej radości z obcowania z nią. Gra jest prosta i przyjemna, więc jest świetną produkcją dla graczy, którzy z grami RPG nie mieli jeszcze do czynienia. Sam zaliczam się do grona osób, które gatunek RPG poznały właśnie dzięki Gothicowi i dla których Gothic stanowi punkt wyjścia w postrzeganiu innych gier z tego gatunku. Zapadający w pamięć bohaterowie, przepiękna, podzielona na różniące się od siebie okolice, kraina i genialna w swej prostocie rozgrywka. Tak, ta gra naprawdę jest wspaniała i wielka szkoda, że pieniądze i polityka (nazwijmy tak w skrócie powody rozstania studia Piranha Bytes z ich dotychczasowym wydawcą, posiadającym prawa do marki) doprowadziły do rozkładu Gothica jeszcze za jego życia - o ile Gothica 3 można jeszcze spokojnie nazwać Gothickiem, o tyle Arcania: Gothic 4 to nieudolna próba skopiowania tego, czego skopiować po prostu się nie da. A Risen? Risen to zupełnie inna bajka. Jak najbardziej czuć w nim "gothickość" ("gothickowość"? "Gothyk"? "Gotyk"?), ale tylko na płaszczyźnie mechaniki, fabularnie gra zagubiła klimat Khorinis i Nocy Kruka. Rzecz jasna myślę o pierwszym Risenie, bo Mroczne wody to totalna odskocznia fabularna. Wszystko wskazuje na to, że niemieckie Piranie robią wszystko, by Władcy tytanów byli takim Risenem, jakiego Gothica 5 oczekują fani serii. Dlaczego?

Odpowiedź to: świat i klimat (póki co TYLKO to, bo i o samej grze informacji póki co mało). W Gothicu 5, tzn. Risenie 3, prawdopodobnie dane nam będzie zwiedzić kontynent, którego malutką część mieliśmy już okazję poznać w Risenie 2. Pamiętacie Calderę? Główna siedziba Inkwizycji i Wysokiej Rady, ostatni ludzki przyczółek na starym kontynencie, położony na złożu magicznych kryształów, które chronią go przed atakami tytanów. Wszystko wskazuje na to, że coś pójdzie nie tak, a nasz nowy (!) bohater (być może już-nie-bezimienny) będzie musiał zmierzyć się z siejącym spustoszenie w głębi kontynentu tytanem (Ismael? Ursegor?). To właśnie to miejsce będzie jednym z głównych bohaterów Risena 3. Tak, dobrze przeczytaliście - bohaterów. Już pierwsze części udowodniły, iż śmiało można postawić znak równości między Górniczą Doliną i Khorinis a Bezimiennym, Xardasem, Miltenem czy Gornem. Niestety, miejsce akcji pierwszego Risena było raczej małą zapchajdziurą, a większe i bardziej zróżnicowane lokacje z drugiej części nijak miały się do ponurego bądź co bądź klimatu serii Gothic. Kontynent z Risena 3 na screenach prezentuje się nad wyraz obiecująco, mrocznie i, co najważniejsze, nasuwa na myśl: "hej, tak mógłby teraz wyglądać Gothic 5!"; a to już o czymś świadczy. Poczuciu przygnębienia vide Górnicza Dolina z G1/G2 towarzyszyć też będzie otoczka zrujnowanego przez tytanów królestwa (patrz: orkowie i zamek). Na udostępnionych przez producentów screenach możemy też zobaczyć tropikalny las, ale będzie to chyba tylko charakterystyka jednej z części mapy (jak w Nocy Kruka). Niestety, w grze pojawią się ekrany ładowania, a jest to uzasadnione wielkim światem gry i jego wpływem na wydajność Risena 3: Władców tytanów. Jeśli strefy będą odpowiednio duże, nie doszukuję się w tym problemu.

Bardzo podoba mi się też podejście Piranii do mechaniki gry. Risen 3 to bezpośrednia kontynuacja "dwójki", więc w grze zobaczymy muszkiety (na szczęście powrócą najzwyklejsze w świecie kusze i łuki z poprzednich Gothiców), ale naszym głównym orężem pozostanie oczywiście broń biała, a więc wszelkiego rodzaju miecze, szpady i inne. Dość istotną zmianą będzie większa złożoność systemu walki, który przypominać ma ten z (a jakże!) pierwszych Gothiców. Bloki, parowania i ciosy będzie teraz można łączyć w (oby) efektowne kombinacje. Risen 3 da nam też wreszcie szansę przynależności do jednej z trzech gildii. Trzymam kciuki, by wybór w sposób diametralny wpływał na rozgrywkę (jak wybór strażników, magów czy najemników w Gothicu 2), a nie był jedynie subtelną decyzją, która nie motywowała do ponownego przejścia gry, tym razem jednak inną 'klasą'. Naturalnie w grze nie zabraknie charakterystycznej dla serii interakcji z otoczeniem - wciąż będziemy mogli smażyć mięso, usiąść przy kominku czy pomieszać zupę.

Niemieckie studio Piranha Bytes ma u mnie spory kredyt zaufania. Co prawda Risen i Risen 2 nie umywają się do pierwszych Gothiców, ale nadal utrzymywały się w wyznaczonych przez Piranie kanonach rozgrywki. Dotychczasowe informacje i materiały prasowe pozwalają jednak wierzyć, że deweloperzy obrali nowy, bardziej gothicowy kurs, co z całą pewnością niezmiernie cieszy fanów dzieł tego studia. W sieci pojawił się też materiał zawierający fragmenty przedstawiające świat gry w akcji (zerknijcie TUTAJ) i przyznam szczerze, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Wszystko wskazuje na to, że Gothic doczeka się potomka z prawdziwego zdarzenia...

A czy wy uważacie, że Risena 3 to swoisty Gothic 5? Czy jakakolwiek kolejna odsłona serii jest w ogóle w stanie dorównać kultowemu Gothicowi?

<Spodobał ci się tekst? Wpisy i felietony przypadły ci do gustu? Polub growo&owo na Facebooku ^^ Znajdź mnie też na Google+>

barth89
17 kwietnia 2014 - 14:51
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
18.04.2014 12:26
odpowiedz
sloniuu
1
Junior

musi być ścieżka dźwiękowa jak w 3 części, klimat z 1. no i nie może zabraknąć Diego xd bo po Arcani nie wiem czy będą kontynuowane losy bezimiennego..

18.04.2014 12:32
odpowiedz
zanonimizowany942483
1
Konsul

Pierwsze 2 gothicki to gry które miały przedewszystkim niesamowity KLIMAT. Zasiąść w zimny, deszczowy wieczór z kawą i wciągnąć się w ten świat to była czysta przyjemność. Mam nadzieję że uda się im to zrobić w tym nowym risenie, póki co ciężko z tym.

18.04.2014 17:20
👍
odpowiedz
zanonimizowany976654
3
Chorąży

Tak jak większość uważam, że klimatu Gothica 1 i 2 raczej nic nie przebije. Gdyby nawet PB mieliby zrobić Gothic 5, to musieliby się solidnie napracować, tak minimum 3-4 lata, żeby zrobić godną kontynuację. A Risen to wcale taka zła seria nie jest i należy pamiętać, że PB to mały zespół, że po perypetiach z JoWood coś w nich pękło, i w końcu, że to już nie ta sama ekipa, co za czasów Gothic 1-3. Osobiście bardzo czekam na Risen 3 nie jak na inkarnację Gothica, ale po prostu jako nową i najlepiej zapowiadającą się kontynuację serii Risen. Kto wie, być może ostatnią kontynuację, bo PB już od paru lat zapowiadają odejście od dark fantasy w swoich kolejnych projektach...
PS.
Mnie to najbardziej się marzy remake pierwszych dwóch Gothiców to by dopiero było coś! :)

18.04.2014 17:59
odpowiedz
Absolem
85
Konsul

A co mi po tym, że Risen 3 będzie miał klimat Gothica, skoro poprzednie części go nie miały i się z tą grą nie zżyłem? Nie będę kupował jednej części gry tylko z powodu podobieństw do mojej ukochanej gry. Ja chcę nową, pełnoprawną kontynuację Gothica, najlepiej reset i rozpoczęcie opowieści od ukończenia Gothic III albo Gothic II bo fabuła w trójce była zbyt zagmatwana i bez odrobiny kreatywności.

18.04.2014 19:00
Xartor
odpowiedz
Xartor
110
Konsul

Gothic 3, klapa, Risen, klapa, Risen 2, klapa. Jaki kredyt zaufania? :P

18.04.2014 22:08
Barthez x
odpowiedz
Barthez x
165
vel barth89

Xartor --> dla Piranha Bytes? Zawsze! :P

Do twórców Gothica mam takie samo zaufanie, jak dla twórców Mafii :)

19.04.2014 11:34
odpowiedz
zanonimizowany579358
105
Senator

Gothic 3, klapa
Z winy JoWoodu...
Risen, klapa
Wg mnie udana gra i dowód, że Piranie nie zapomnieli jak się tworzy gotyckie erpegi. Pod względem mechaniki to jest bardzo dobry powrót, gorzej jeśli idzie o nowe uniwersum, które jest słabo nakreślone i postacie z którymi nie potrafiłem się zżyć.
Risen 2, klapa
"Dwójka" to inna gra od wcześniejszych produktów PB. Nie każdemu musiało się to podobać. Dla mnie był to swojego rodzaju świeży powiew, który zaprezentował kilka ciekawych patentów na rozgrywkę. Do tego dochodzi fajna opowieść w awanturniczym klimacie.

Dlatego nie mam powodów przypuszczać by Risen 3 też był klapą. Wręcz przeciwnie - mam nadzieję, że Risen 3 będzie najlepszą częścią z serii.

19.04.2014 19:55
Matekso
odpowiedz
Matekso
96
Generał

Xartor; klapa to jest Gothic IV Arcania i dodatek do gry, którego tu nie wymieniłeś. i dlatego tego nie wymieniłęś rozumiem, a tytuły któe podałeś to chyba przez pomyłkę nacisnąłeś opublikuj.

19.04.2014 19:57
Matekso
odpowiedz
Matekso
96
Generał

co wy babolicie nad Gothickiem 3 ja w nim spędziłem ponad 100 godzin!!! grało się świetnie mimo, że dokuczała mi tylko spadki klatek na sekundę i bugi w drzewku rozwoju postaci poza tym, było świetnie!

19.04.2014 20:38
kęsik
😉
odpowiedz
kęsik
105
Legend

grało się świetnie mimo, że dokuczała mi tylko spadki klatek na sekundę i bugi w drzewku rozwoju postaci poza tym, było świetnie!

No już nie przesadzajmy. Słaba fabuła, słabsze niż zazwyczaj dialogi, miliony małych i głupich questów. Co z tego, że świat jest duży i naprawdę piękny jeżeli jest dosyć pusty i latanie po nim z północy na południe i odwrotnie nie bawi tak jak powinno bawić.
Jednak nawet w tym GIII czuć ducha PB, czuć ducha Gothica i sprawia to, że pomimo swoich oczywistych wad można w to swobodnie pograć.

22.04.2014 19:01
Barthez x
odpowiedz
Barthez x
165
vel barth89

kęsik --> dokładnie, G3 był już nieco inny, ale to nadal był Gothic.

25.04.2014 19:06
😜
odpowiedz
zanonimizowany881864
21
Generał

Eh ten gosciu co to pisał :D Risen 3 to szybka premiera jak już pisałem to będzie gra jako testowanie nowych rozwiązań i jak sie sprawdzi ja tak sądze o risen 3 z tego co widziałem przypomina graficznie 1 i 2 risena lecz troche bardziej dynamiczniejsze sie wydaje . Gothic 4 czy 5 jestem 100% pewny że na pewno wyjdzie ale nie będą go robić tak krótko jak risen 3 i bedą musieli sie ostro przyłożyć do tego żeby jak dla mnie był na równi chociarz z Wiedżminem 3 który wyjdzie . Myślę też o ich funduszach wydaje mi sie że dużo ich nie maja ale to moze mi sie tylko tak wydaję jak zarobią na risen 3 to do gothica wezmą sie bardzo solidnie . Będą musieli wymazać nowym gothicem zabugowaną gothic 3 oraz podróbkę Arcania : Gothic IV sama nazwa widać że to 4 jak dla mnie nie jest tylko ze to arcania bo jawood chciał se spróbować . Więc wymazać te 2 części o dorównać nowym gothicem w tych czasach to będzie nie lada wyzwaniem ale jak zaczną go robić to trzymam kciuki i jeszcze 3 grosze jak bedzie nowy gothic to nie ba bata musi być dubbing najlepiej taki sam jak z ich gothica .

26.04.2014 12:03
Barthez x
odpowiedz
Barthez x
165
vel barth89

misteriolalista --> Gothic 4 już wyszedł ;)

28.04.2014 02:29
odpowiedz
zanonimizowany881864
21
Generał

@up daj linka :D Arcania to nie gothic 4 :D Jakby to był gothic 4 to by miało nazwe Gothic 4 widziałeś kiedykolwiek Arcania : Gothic 3 ? 2 ? 1 ? :D Właśnie to jest to coś specjalnie jak dla mnie jawood nie nazwał jej Gothic IV mimo ze miał prawo , żeby nie psuć tego tytułu i jak dla mnie nie wyjdzie Gothic 5 tylko 4 ja zdania nie zmienie jeszcze wspomnisz moje słowa a bardziej pismo ^^

28.04.2014 09:02
odpowiedz
sir Qverty
9
Generał

[email protected]
https://www.gry-online.pl/gry/arcania-a-gothic-tale/z3991

Proszę bardzo

Skoro w nazwie masz Arcania: Gothic 4 to to jest Gothic 4 i przestań pieprzyć

28.04.2014 09:27
kęsik
👍
odpowiedz
kęsik
105
Legend

Skoro w nazwie masz Arcania: Gothic 4 to to jest Gothic 4 i przestań pieprzyć

Piranha wykasowała ten człon i teraz nigdzie na świecie nie znajdziesz gry Arcania: Gothic IV tylko co najwyżej samą Arcanię :) Edycja Kompletna Gothica wydana już po Arcanii kończy się na Gothicu III :)

30.06.2014 23:05
odpowiedz
Xardas_24_55
1
Junior

Odchodząc trochę od ostatniego postu chcę powiedzieć że trochę żałuję iż wychodzi Risen 3 a nie Gothic 5, ponieważ bardziej się przywiązałem do gothicków a ten risen do mnie nie przemawia, a ja i tak uważam że Gothic 2 jest najlepszym rpg-em jaki powstał . A tak swoją drogą to jestem ciekaw tego jaki Risen 3 będzie, chociaż nie sądzę co by to mógł w jakim stopniu dorównać gothicowi 2. Ale i tak nie mogę się doczekać kupna gry.

21.04.2015 16:26
odpowiedz
Dyga
4
Legionista

Gothic to Gothic Risen to Risen.
Risen nigdy nie będzie Gothic-iem i tyle !
Mam nadzieje że powrócę kiedyś BEZIEM do nowego rozbudowanego cudownego KHORINIS

01.05.2015 09:55
😁
odpowiedz
XxPLEYAxX
1
Junior

Ja uwielbiałem gothica jeżeli RISEN naprawdę będzie jak gothic to może rzucę okiem jak nie to wracam do modowanego SKYRIMa

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze