Tył na przodzie. Szybki przegląd okładek gier - OsK - 28 listopada 2013

Tył na przodzie. Szybki przegląd okładek gier

Często słyszy się o przedmiotowym ukazywaniu postaci kobiecych w grach, o nadmiernej seksualizacji, zbyt skąpych mundurach itp., a damskie wersje „pełnych” zbroi z gier MMO są tak często przypominane, że już nawet żarty o nich przestały bawić. Zanim przejdziemy do rozmyślań nad samymi postaciami w grach, może warto przyjrzeć się ich okładkom? Zastanawialiście się kiedyś, czemu tak często bohaterka musi pozować tyłem do „kamery”?

Słyszeliście kiedyś o pozowaniu w pozycji „brokeback”? Fani komiksów na pewno doskonale ją znają, bo to właśnie charakterystyczny sposób ukazywania komiksowych heroin przyczynił się do powstania tej humorystycznej nazwy. „Brokeback” nie ma nic wspólnego ze słynnym filmem, chodzi o połączenie dwóch słów: „broke” i „back”, co ma odnosić się do tak silnego wykręcenia kręgosłupa bohaterki, że jednocześnie widać jej pośladki i biust. Pani zaprezentuje:

Jeżeli pomyśli się o sensowności takiego zabiegu, łatwo dojść do wniosku, że powinny tak pozować bohaterki specyficznego gatunku, tak jak ta pani:

Pozycja bywa jednak dosyć często stosowana także w „normalnych” grach:

Ze względu na niemal karykaturalny charakter, ewoluowała ona w subtelniejszą odmianę, polegającą na jednoczesnym ukazaniu "tylko" tyłu i twarzy:

„Modelka” może pozować również w mniej standardowych ustawieniach, które mają w zasadzie ten sam cel, na przykład bardziej od boku:

Od.. dołu?:

Czy też w dziwnym wygięciu:

Czasem możemy zauważyć wzorowy „brokeback” nawet w najbardziej niespodziewanych tytułach. Pamiętacie grę, w której główną bohaterką jest kobieta, a która jest jednocześnie chwalona za jej nieprzedmiotowe ukazanie i nie eksponowanie seksualności?

No właśnie. Chociaż mogliście też pomyśleć o innej postaci:

Do niektórych pasuje to mniej, do innych bardziej:

Czasem uda się autorowi okładki wprowadzić pozycję subtelniej:

A czasem mniej:

Trzeba jednak przyznać, że takie ułożenie ciała portretowanej postaci ma też swoje zalety, bo pozwala nadać bohaterce wymowniejsze spojrzenie. Wynika to z faktu, że aby spojrzeć się w jakąś stronę, stojąc tyłem, trzeba wykręcić głowę, co musi być zrobione celowo, w przeciwieństwie do na wpół przypadkowego patrzenia wprost:

Ponadto można w ten sposób spotęgować wrażenie, że bohaterka jest słaba i delikatna, pełna wahania i potrzebuje pomocy:

Warto w powyższym przypadku zwrócić uwagę, że same pośladki są częściowo zakryte bronią. Czasem jednak owo zakrycie wcale nie neguje seksualizującego charakteru pozycji:

Dzięki czemu części ciała postaci, znajdujące się od pasa w dół, nie muszą nawet zostać ukazane na okładce:

Można pomyśleć, że to przecież normalne, skoro w grach z widokiem z perspektywy trzeciej osoby właśnie tak bohater(ka) jest widziana najczęściej, tylko co z postaciami męskimi?:

Nawiasem mówiąc, jak widać powyżej, ciekawie to nieraz wygląda, gdy taka pozycja kobieca zostaje zestawiona ze wzorową pozycją męską:

Oczywiście, czasem można usprawiedliwiać odwrócenie bohaterki tyłem chęcią wyeksponowania zalotności lub głębi jej spojrzenia (pamiętacie "aferę" o wydekoltowanie w Bioshocku: Infinite?)... Ale nie zawsze autor okładki pozostawia sobie taką furtkę bezpieczeństwa:

Oczywiście, są też inne, znacznie bardziej neutralne sposoby na sportretowanie głównej bohaterki na okładce gry wideo:

Ale biorąc pod uwagę nienaturalność omawianej powyżej pozycji, jej popularność zastanawia...

No bo jak by to wyglądało, gdyby odwrócić role?

OsK
28 listopada 2013 - 22:07
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
29.11.2013 19:48
👍
zanonimizowany885743
14
Generał

Dzięki Ci za ten wpis, zdrowo się uśmiałem.

29.11.2013 19:57
3dD1e
😁
odpowiedz
3dD1e
126
Zuo market

Końcówka niszczy wszystko we wszechświecie ;P

29.11.2013 21:57
maciek16180
odpowiedz
maciek16180
54
Konsul

Ostatni obrazek miażdży :)

30.11.2013 11:27
😈
odpowiedz
Persecuted
100
Legend

Powinieneś jeszcze dopisać akapit: Poza bohaterki na okładce a popularność tytułu ;). Wykazałoby to czy w tym wypadku faktycznie "sex sells".

30.11.2013 13:22
muhabor
👍
odpowiedz
muhabor
151
Zielony

bardzo dobre, kciuki w górę

30.11.2013 13:42
odpowiedz
Kazioo
86
Senator

"Ale biorąc pod uwagę nienaturalność omawianej powyżej pozycji"
Co? Jaka nienaturalność?! Ustawianie się tyłem przez samice to naturalny objaw działania instynktów. Jesteśmy tylko zwierzętami. Te okładki naśladują rzeczywistość (w tym oczekiwania samców). Ten dowcip na końcu jest dobry, ale wcale nie udowadnia jakieś głupoty tej pozy czy seksizmu, bo ta poza ma właśnie sens u samic, ale już nie samców.

http://i.pinger.pl/pgr24/f65fc8010006b03a4d4c21bb/miley-cyrus-2010-mtv-emas-red-carpet-02.jpg

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze