Założę się że nie wiedzieliście kto napisał niektóre z tych piosenek - Hubert Taler - 23 marca 2014

Założę się że nie wiedzieliście kto napisał niektóre z tych piosenek

The Bangles - Manic Monday (autor: Prince)


Prince napisał tę piosenkę dla Apollonia 6 - tria wokalnego złożonego z trzech gorących lasek.

Apollonia 6

Jakoś tak się złożyło, że zespół piosenki nie nagrał, i trafiła ona do zespołu the Bangles - ich menadżer wybrał piosenkę po usłyszeniu dema nagranego przez Prince'a z Apollonia 6.

Szczególnie ciekawe jest posłuchać tego na nowo, np. w demie, i uświadomić sobie, że melodia jest praktycznie identyczna jak 1999 Prince'a.

Sinead O'Connor - Nothing Compares 2 U (autor: Prince)

Kolejna piosenka napisana przez Prince'a. Stworzył ją z myślą o kolejnym ze swoich pobocznych projektów - zespołu The Family. Piosenka ukazała się na debiutanckiej (i jedynej) płycie zespołu, zatytułowanej "The Family" w 1985 roku.

Piosenka okazała się pierwszym wielki hitem dla Sinead. Prince czasami wykonuje ją teraz ze swoim zespołem w zmienionej, nieco funky wersji.

Tina Turner - Private Dancer (autor: Mark Knopfler/Dire Straits)

Tak jak było z poprzednimi przykładami, Mark Knopfler napisał tą piosenkę dla swojego zespołu Dire Straits. Miała być ona umieszczona na słynnym albumie grupy Love Over Gold. Podobno, po nagraniu piosenki, Knopfler przyszedł nagrać ścieżkę wokalu i... zorientował się że piosenka brzmi bardzo głupio w wykonaniu heteroseksualnego mężczyny. Ze względów prawnych (piosenki które zostały nagrane, lecz nie weszły na płytę należały do wytwórni) nie można było oddać nagrania Tinie, więc piosenkę nagrano jeszcze raz - z małymi zmianami w składzie. Zamiast perkusisty Dire Straits zagrał Terry Withers, a zamiast Marka na gitarze zagrał sam Jeff Beck.

Kylie Minogue - Slow (autor: Emilliana Torrini)

Emillianę Torrini być może pamiętacie z jej świetnych płyt. Ale na pewno pamiętacie ją z piosenki kończącej film "Władca Pierścieni: Dwie Wieże" Petera Jacksona pt. Gollum's Song.

Ta urodzona w Islandii artystka lubi współpracować z innymi artystami, a z piosenką Slow trafiła w dziesiątkę - stała się ona hitem.

Emilliana Torrini


P!nk - Get The Party Started (autor: Linda Perry)

Christina Aguilera - Beautiful (autor: Linda Perry)

Być może pamiętacie Lindę Perry gdy była liderką zespołu 4 Non Blondes, który miał jeden jedyny przebój w latach 90-tych: "What's Up".

W ostatnich latach jest producentką i pisze piosenki dla innych artystów.

Współpracowała, pisząc materiał i produkując m.in. z P!nk i Christiną Aguilerą.

Linda Perry

Because The Night - Patty Smith (autor: Bruce Springsteen)

Blinded By The Light - Manfred Mann's Earth Band (autor: Bruce Springsteen)

Bruce Springsteen ma zły (według jego współpracowników) zwyczaj oddawania zbyt przebojowych i zbyt chwytliwych piosenek innym artystom. Zdarzało się że udawało się komuś odwieść go od takich planów - na przykład udało się powstrzymać go od oddania piosenki Hungry Heart zespołowi The Ramones.

Tutaj mamy dwa przypadki: Patti Smith natenczas była dziewczyną Bruce'a i napisał dla niej Because The Night. Jest to więc piosenka od razu napisana z myślą o innym artyście (Boss jednak wykonywał ją na koncertach). 

Drugi przypadek to cover w wykonaniu zespołu Manfred Mann's Earth Band, który okazał się być popularniejszy od oryginału.

Patti SmithHubert Taler
23 marca 2014 - 10:28