Jack White na Open'er Festival - Newsy(29). - Bartek Pacuła - 3 kwietnia 2014

Jack White na Open'er Festival - Newsy(29).

Jack White i Slayer koncertują w Polsce, Steel Panther i Sabina wydają nowe albumy, Accept, wspomniany już White oraz Wolfmother zapowiadają nowe wydawnictwa - działo się!

26.03.2014 - 02.04.2014

Na świecie:

(Wiem, że to się tyczy Polski, ale info jest ważne) - w ostatnim tygodniu ogłoszono, że Jack White zagra jako headliner Open’er Festival! Legendarny gitarzysta da koncert 4.07.2014, czyli trzeciego dnia imprezy.

Na dodatek White zapowiedział, że w czerwcu tego roku światło dzienne ujrzy kolejna (druga już) jego solowa płyta. Ma ona nosić tytuł Lazaretto, a na YT można podziwiać pierwszy kawałek z tej płyty – High Ball Stepper.

Nowy album zapowiedzieli też staruszkowie (ale jak się trzymają!) z Accept. Ma się nazywać Blind Rage i będzie to 14. krążek w ich dyskografii. Póki co, prócz tytuły, znamy jeszcze dwie informacje dotyczące tej płyty – datę premiery (18.07) oraz okładkę. Po bardzo, bardzo fajnym Stalingradzie czekam na Blind Rage z uśmiechem na twarzy.

Nowe wydawnictwo zapowiedziała też grupa Wolfmother. Chociaż stary skład się rozpadł, to album nagrają nowi członkowie tego zespołu, zebrani pod wodzą lidera Wolfmother, czyli Andrew Stockdale’a. Póki co stary-nowy zespół wydał jedną piosenkę – Back Round, którą można pobrać za darmo z oficjalnej strony zespołu.  

Królem zapowiedzi płytowych okazał się jednak zespół Smashing Pumkins. Billy Corgan, czyli frontman zespołu, powiedział, że rok 2015 przyniesie premierę aż dwóch pełnoprawnych krążków od SP. Mają nosić tytuły Monuments to an Elegy oraz Day For Night. Ciekawe co z takiego szybkiego wydawania im przyjdzie? Wystarczy przecież przytoczyć podobną sytuację zespołu King Crimson, który bardzo szybko wydał dwa albumy (choć nie w tym samym roku) – Discipline oraz Beat. Ten pierwszy jest perfekcyjny, te drugi… lepiej o nim za dużo nie mówić, choć ma swoje „momenty”.

Dosłownie wczoraj potwierdzono, że Duff McKagan, były basista Guns N’ Roses, przestał być „byłym” basistą tego zespołu. Ma on zagrać pięć koncertów z G’n’R, które zespół da w Ameryce Południowej. Swoją drogą to ciekawe, że co raz ważniejsze wydarzenia muzyczne mają miejsce właśnie tam – najpierw premiera nowego kawałka od Metalliki, teraz to…

Na oficjalnej Stronie Record Store Day można już przeglądać (prawie) wszystkie wydawnictwa, które ujrzą światło dzienne 19.04. Lista wygląda imponująco, tym bardziej szkoda, że u nas tę całą akcję olewa się ciepłym moczem.

W ostatnim tygodniu otwarto pre-ordery na specjalną edycję Division Bell. Ten świetny krążek od Floydów ukazał się równo 20 lat temu, jest to więc dobra okazja, by zakupić go w tej edycji specjalnej.

Tydzień ten obfitował w zapowiedzi albumowe, ale też w ich premiery. 01.04 oficjalnie ukazały się dwa przyjemne krążki. Pierwszy z nich to płyta-hołd dla Dio. Druga premiera jest odrobinę dziwniejsza. Swój kolejny album opublikowała grupa Steel Panther. Nosi on tytuł All You Can Eat, na okładce możemy zobaczyć ciekawą interpretację Ostatniej Wieczerzy Leonarda. Jestem ciekaw jak krążek wypada muzycznie, ale to pewnie sprawdzę na dniach.

Trzecią premiera płytową jest krążek Sabiny – byłej członkini grupy Brazilian Girls, która w 1994 roku została nominowana do Grammy. Album nazywa się Toujours, jest jej pierwszym solowym albumem, a jego zawartość muzyczna jest zaskakująco przyjemna. Moja recenzja tego albumu ukaże się 16.04 na High Fidelity.

W Polsce:

Pozostając przy temacie High Fidelity. 1.04 ukazał się nowy numer tego magazynu. W tej odsłonie więcej do poczytania o muzyce, z czego najfajniej wypada wywiad z Markiem Lewandowskim, czyli członkiem dość znanej w Polsce grupy Audiofeels.

Slayer wystąpi w Poznaniu! Legendarna grupa ma dać koncert jako suport Iron Maiden. Na dodatek drugim suportem ma być szwedzki zespół Ghost B.C., który wystąpi w naszym kraju również jako główna gwiazda koncertu.

Bartek Pacuła
3 kwietnia 2014 - 10:34