Kolekcjonerka The Division Bell za 140 funtów - Newsy(35 & 36). - Bartek Pacuła - 22 maja 2014

Kolekcjonerka The Division Bell za 140 funtów - Newsy(35 & 36).

Kolejne muzyczne wiadomości – tym razem, z racji nieobecności tej rubryki w ostatnim tygodniu, w wersji podwójnej. A co w środku? Jak zawsze wiele zapowiedzi płytowych, edycje kolekcjonerskie, nowe nabytki, a także info ze świata prasy muzycznej. Zapraszam!

07.05.2014 – 21.05.2014

Na świecie:

Info to pochodzi dosłownie z ostatniej chwili – 21.05. w Rosji doszło do zatrzymania członków grupy Behemoth. Zarzut? Brak odpowiednich dokumentów, które zezwoliłyby Bestiom na koncertowanie (a więc – w świetle prawa – na pracę). Jaka jest Rosja – każdy widzi. Wydaje się więc, że zatrzymanie, szybki sąd i deportacja chłopaków z Pomorza z powrotem może być podyktowana innymi względami, niż jakieś papierkowe pierdoły. I na pewno nie chodzi też o słaby poziom artystyczny grupy, chociaż Cerkiew rzucała się przed koncertem o nich. Czego tak naprawdę szkoda, to fanów, którzy sobie występu naszych gwiazd nie obejrzeli.

Ostatnio zostaliśmy uraczeni (po raz kolejny) przez Judas Priest kawałkiem z ich nadchodzącego albumu Redeemer of Souls. Utwór nosi tytuł March of the Damned i chociaż nie może się równać z piosenką tytułową z tej płyty, to jest to kawał uczciwego, ciężkiego grania, które można słuchać z niekłamaną przyjemnością.

Nową płytę zapowiedziały prog-rockowe legendy – muzycy zespołu Yes. Krążek ma nosić tytuł Heaven & Earth, a data jego premiery ustalona jest na 7 lipca. Czekam z wielką niecierpliwością. 

Kolejną płytę zapowiedział też zespół Dragonforce. Ta formacja, znana graczom (Gameplay.pl w końcu to portal głównie dla nich) z kosmicznie trudnej piosenki z Guitar Hero 3, wyda swój kolejny album 17 sierpnia. Krążek będzie zatytułowany Maximum Overload.

Już 9.06 nakładem wytwórni Naim label zostanie wydana płyta zespołu Neil Cowley TrioTouch and Flee. Miłośnicy dobrego jazzu powinni już się cieszyć – muzycy NCT nie raz, nie dwa udowadniali, że na swojej robocie się znają. W Polsce płytę tą można będzie nabyć m.in. na stronie www.naimlabel.pl.

Album nagrywa także grupa Red Hot Chili Peppers. Póki co o następcy wydanego w 2011 krążka I’m With You nie wiemy wiele – pewne jest to, że RHCP w studiu już jest i nad albumem pracują. Będziemy sprawę śledzić na bieżąco!

Zapowiedzi wydawnicze ostatnich tygodni wygrali jednak Floydzi. Ogłoszone zostało wydanie specjalnego, rocznicowego pudła Division Bell (na 20-lecie wydania tego, ostatniego studyjnego, albumu). Pudło robi fenomenalne wrażenie, już samą wizualizacją niszcząc poprzednie kolekcjonerki od Floydów (Immersion Box Set). Cena? 140. Niestety funtów.

19.05.2014 do sklepów na całym świecie trafił najnowszy album szwedzkiej grupy Sabaton zatytułowany Heroes. Można go nabyć w 4 wersjach - zwykłej CD, digibooka, edycji Earbook oraz LP. Szczególnie polecam ten ostatni nośnik – jakością niszczy wersję CD, a kosztuje śmieszne 59 zł.

Tu co prawda nie jest sprzęt audio, ale takie cuda też w świecie audiofili występują :)

Od 15 do 18 maja w Monachium odbyły się największe targi sprzętu hi-fi/high-end w Europie. Zaprezentowane zostały bardzo ciekawe i referencyjne produkty (kolumny estońskiej firmy Estelon za 1700 tys. euro czy cudowne podłogówki Raidho D-5, mierzące ponad dwa metry i kosztujące 140 tys. funtów). Super było na tych targach być. Tylko te hostessy takie… niemieckie.

W Polsce:

Zapowiedziana została biografia zespołu Vader. Ma ona nosić tytuł Wojna totalna. Publikacja ta światło dzienne ujrzy 3 czerwca, a o książce pochlebnie wypowiadał się już m.in. Nergal (ale on jest przestępcą – nie wiem więc, czy należy go słuchać <suchar prowadzącego>).

Ten sam Vader wypuścił do sieci utwór ze swojego nadchodzącego krążka Tibi Et Igni. Piosenka ta zatytułowana jest Triumph of Death i całkiem nieźle nakręca na nowy deathmetalowy album.

Od tego tygodnia możemy nabywać już najnowszy album Metal Hammera (polskiej edycji).  Jednym z głównych tematów jest hard rockowy zespół Kruk i ich najnowsza płyta, której premiera zbliża się do nas wielkimi krokami.

Od jakiegoś czasu można także nabywać kolejne wydanie Jazz Forum. Jak zwykle w środku mnogość ciekawych, świetnie napisanych tekstów. Polecam tym co ambitniejszym melomanom.

U mnie:

Zakupiłem sobie płytę Sabatonu, o której w tym tekście już wspominałem. Sięgnąłem głębiej do kieszeni, czego efektem jest posiadanie wersji Earbook oraz LP. Płyta mi się spodobała, czego dowodem jest recenzja, którą napisałem dla strony HeavyRock.

Na HeavyRocku ukazały się także moje dwa inne teksty – oba związane z projektem WAMI, w którego skład wchodzi np. Vinny Appice – były perkusista Sabbathów czy Dio. Jednym z tych tekstów jest recenzja ich fongraficznego debiutu (Kill the King), a drugim wywiad, jaki przeprowadziłem z ich wokalistą – Doogiem Whitem.

I kolejna płyta za prawie 2 stówy. Szaleństwo? Pewnie tak. Debilizm? Być może. Ale jak to brzmi!

Na sam koniec – rzecz najlepsza. W poniedziałek dotarła do mnie płyta zespołu Cream, którą można podziwiać u góry. Czemu piszę, że jest to rzecz najlepsza? Jest to bowiem edycja Platinum SHM-CD, o której kiedyś pisałem. Takiego dźwięku z CD nie znajdziecie, chyba, nigdzie indziej!

Bartek Pacuła
22 maja 2014 - 11:17