Recenzja książki „AC Milan” Tomasza Lipińskiego - Brucevsky - 1 lipca 2014

Recenzja książki „AC Milan” Tomasza Lipińskiego

Źródło: soccer-images.com

Dzisiaj wydawanie publikacji poświęconej jednemu konkretnemu klubowi wydaje się trochę karkołomnym i niezbyt sensownym pomysłem. W świecie piłki niemal wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie, przychodzą i odchodzą kolejni szkoleniowcy, a do kadry dołączają nowi zawodnicy, zastępując dawne gwiazdy czy zasłużonych weteranów. To wszystko sprawia, że takie książki dezaktualizują się niemal błyskawicznie. Tak właśnie jest też z wydaną w ramach „Gigantów futbolu” pozycją o AC Milan autorstwa Tomasza Lipińskiego.

Na kilkuset stronach fani Rossonerich znajdą trochę historii swojej ulubionej drużyny, krótki i bardzo wybiórczy przegląd największych gwiazd obecnej kadry, rozdział o kibicach i sytuacji finansowej, a także wspomnienie największych legend, które grało w czerwono-czarnych koszulkach. Tomasz Lipiński to jeden z największych speców od włoskiej piłki w naszym kraju, więc ciekawostek na kolejnych kartach nie brakuje, ale po przeczytaniu całości czytelnik odczuwa jednak pewien niedosyt. Za krótko i zbyt pobieżnie opisane są dawne osiągnięcia i porażki Milanu, za mało miejsca poświęcono największym klubowym legendom. A do tego wszystkiego, całość już dzisiaj jest mocno przeterminowana.

W momencie powstawania tego odcinka „Gigantów futbolu” trenerem Milanu wciąż był Massimiliano Allegri, a Clarence Seedorf dopiero przymierzał się do zajęcia jego stanowiska. Dzisiaj wiemy już, że obu tych panów nie ma w Milanie, a szkoleniowcem jest Filippo Inzaghi. Kwestią kilku tygodni jest nim zdeaktualizuje się też przegląd co ważniejszych punktów kadry Milanu, bo Balotelli, Kaka, de Jong czy De Sciglio już zmienili lub mają duże szanse, by latem zmienić otoczenie. Wtedy czytelnikom pozostanie już tylko przeczytać kilka sylwetek dawnych gwiazd i odbyć szybką podróż po historii Milanu. Trochę mało.

Przygotowanie opisu klubu piłkarskiego w takiej formie, jak ta z „Gigantów futbolu”, jest ryzykowne nawet w wersji elektronicznej. Zebranie materiałów jednak trochę zajmuje, a sytuacja kadrowa, finansowa, ligowa i szkoleniowa w czołowych klubach świata rzadko kiedy jest stabilna. Dzisiaj nie ma już Lewandowskiego w Borussi Dortmund, Real nie dąży już do wygrania Ligi Mistrzów po raz dziesiąty, a w Barcelonie pracuje na stanowisku szkoleniowca Luis Enrique. Miesiąc temu wszystko wyglądało jednak inaczej. Stąd też trudno zrozumieć sens wydawania analiz klubów w takiej formie, jak ta obecnie proponowana w ramach cyklu "Giganci futbolu". Może lepiej byłoby skupić się bardziej na historii, minionych sukcesach i największych gwiazdach sprzed lat? Zdradzić więcej ciekawostek, wejść za kulisy danego klubu piłkarskiego? To na pewno pozwoliłoby książce dłużej być aktualną i ciekawą.

Źródło: pcsd.forumfree.it

AC Milan Tomasza Lipińskiego jest przyjemnie napisana, ale dzisiaj już mało atrakcyjna. Trudno więc ją komukolwiek polecać, szczególnie w dobie internetu, gdzie o Giannim Riverze czy trio Gre-No-Li można przeczytać więcej, a i przy okazji zobaczyć ich w akcji na starych nagraniach czy większej liczbie zdjęć. Jeśli kupować to tylko na wyprzedażach, za grosze.

Plusy:
+ przyjemnie napisane
+ kilka ciekawostek
+ historia, obecna sytuacja i dawne gwiazdy Milanu w pigułce

Minusy:
- nieaktualna treść
- pobieżne opisy historii, sytuacji i gwiazd klubu
- niepotrzebna analiza aktualnej kadry

Brucevsky
1 lipca 2014 - 14:51

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
03.07.2014 00:18
zanonimizowany5018
15
Legend

Ciekawa opinia. Myślałem o tej książce, bo Lipiński to dobry dziennikarz i znawca tematu. Oprawa tej serii średnio mnie przekonuje, a uwagi, które wymieniłeś przekonują mnie, aby jednak w to nie brnąć.

03.07.2014 10:56
Brucevsky
odpowiedz
Brucevsky
117
Playing with writing

gameplay.pl

Nie warto. Chyba, że wydana zostanie nowa, zaktualizowana wersja, a jej cena będzie przystępna. Wtedy jeszcze można rozważyć zakup.