Judas Priest i powrót do koncertów - Newsy(42). - Bartek Pacuła - 2 lipca 2014

Judas Priest i powrót do koncertów - Newsy(42).

Kolejne Newsy. Informacje ze świata muzyki i audio: nowości prasowe, zapowiedzi płytowe, ogłoszenia koncertowe. W tym wydaniu bez wątpienia królują Judas Priest (powrót do tras koncertowych) i King Crimson (zupełnie nowy studyjny materiał!), znalazło się jednak miejsce na inne ważne rzeczy. Zapraszam do lektury.

27.06.2014 – 02.07.2014

 Na świecie:

Słynna formacja metalowa Judas Priest zapowiedziała powrót do koncertowania. Chociaż ich ostatnia trasa miała być pożegnaniem muzyków z wielkimi scenami, to panowie długo w swym postanowieniu nie wytrzymali i zapowiedzieli serię koncertów w USA. Ja czekam na jakieś info dotyczące Polski, szczególnie, że Kraków Arena jest stworzona, by Judasów godnie i dobrze przyjąć.

King Crimson produkują nowy materiał! Chociaż odsłona Crimson A.D. 2014 miała tylko koncertować (wedle wczesnych zapowiedzi), to niedawno został opublikowany nowy, minutowy, premierowy materiał. Czy starczy im sił, by zapełnić całą płytę? Zobaczymy. Póki co ten nowy utwór nie zachwyca, ale od czegoś trzeba zacząć, prawda?

Nowy album studyjny zapowiedział ex-wokalista Massive AttackTricky. Opublikowana została przewidywana data wydania (8 września) oraz okładka.

Swoją premierę miał niedawno wyjątkowy koncert Gunsów. Dlaczego tak o nim piszę? Jest to ich występ nagrany w 3D, co póki co nie jest bardzo popularną formą nagrywania występów live (wiadomo czemu – koszty takiego przedsięwzięcia są bardzo duże). Apetite for Democracy (ależ „zmyślne” połączenie tytułów) można nabyć już w sklepach, zarówno w 2D jak i we wspomnianym 3D.

Swoją premierę miał także kolekcjonerski boks od Pink Floyd. Jest to rocznicowa edycja (na 20-lecie) ostatniego studyjnego krążka legend prog rocka, czyli The Division Bell. Pudło to, które miałem okazję dobrze „obadać”, prezentuje się znakomicie, dużo lepiej od innych floydowych kolekcjonerek (Immersion Box Set).

W Polsce:

Dzisiaj (02.07) na facebookowym profilu zespołu Accept pojawiła się informacja o przyjeździe tej grupy do Polski. Niemieccy muzycy mają zaatakować (gra skojarzeniowa wyszła zupełnie przez przypadek) na 20. Przystanku Woodstock, który odbywa się w Kostrzynie nad Odrą. Data występu? 2 sierpnia.

Do Polski przyjedzie również Arch Enemy. Zespół ten został już wcześniej zapowiedziany i miał pojawić się nad Wisłą z okazji festiwalu Seven Fesitval. Wydarzenie to zostało jednak odwołane, co zasmuciło fanów Arch Enemy. Na szczęście grupa ta mimo wszystko pojawi się w naszym kraju i 13 lipca da koncert w Progresja Music Zone w Warszawie.

W ostatnim tygodniu do kiosków i salonów prasowych w całej Polsce  trafił najnowszy numer miesięcznika Metal Hammer. W środku znajdziemy kilka fajnych artykułów, na czele z wywiadem z autorem biografii grupy Vader.

Swoją premierę miał też najnowszy numer miesięcznika internetowego High Fidelity. Zawiera on potężną dawkę znakomitych artykułów (oraz, oczywiście, recenzji), z których wymieniłbym mój (a co, autoreklama musi być) reportaż z oględzin niemieckiego systemu high-endowego za ponad pół miliona zł, czy niezwykle ciekawy wywiady z ludźmi, którzy mają potężne serce do muzyki: inżynierem dźwięku Naim label oraz redaktora czasopisma Stereophile.

U  mnie:


Co do biografii Vadera – udało mi się ją w końcu nabyć. I to z autografem jej twórcy. Wygląda to bardzo fajnie, książka zaś jest naprawdę dobra – kawał porządnego dziennikarstwa muzycznego.

W końcu dotarła do mojego domu książka, którą mój tata zamówił chyba dwa miesiące temu. Jest to potężna, droga i świetnie wydana publikacja o kolekcjonowaniu winyli, która sama może stanowić część kolekcji. Jest to edycja limitowana, z autografem autora (który wygląda jednak mega słabo, jakby podpisał to na „odwal się”) oraz ręcznie numerowana. A sama zawartość? Bajeczna.

Bartek Pacuła
2 lipca 2014 - 10:27