Nowa płyta od Pink Floyd! - Newsy(43). - Bartek Pacuła - 10 lipca 2014

Nowa płyta od Pink Floyd! - Newsy(43).

Kolejne Newsy – kolejna dawka informacji ze świata muzyki/audio. Chociaż i ten tydzień obfitował w wiele ciekawych informacji, to jedna z nich bez wątpienia zasługuje (i można to chyba powiedzieć już teraz) na miano newsa roku - Pink Floyd wydaje nową płytę.

3.07.2014 – 10.07.2014

Na świecie:

Tak jest. To nie jest żart, chociaż sam tak na początku myślałem. Floydzi postanowili wydać „nowy” materiał, pierwszy studyjny od 20 lat. Album ten ma nosić tytuł The Endless River. Chociaż ma ujrzeć światło dzienne w 2014 roku to został nagrany wiele lat temu – praktycznie równolegle do materiału zawartego na The Division Bell. Wg. zapowiedzi żony Davida Gilmoura, która pierwsza zdradziła tę informację, The Endless River ma być „łabędzim śpiewem Ricka Wrighta”. Co z tego wszystkiego wyjdzie? Dowiemy się tego dokładnie jesienią tego roku. Mnie osobiście cała ta sytuacja nie do końca się podoba i przypomina raczej chamski skok na kasę wyposzczonych fanów Floydów. Ale kto wie – może świat raz jeszcze pokłoni się przed potęgą i geniuszem progresywnego giganta?

Ostatni album AC/DC nie był zły, ale daleko mu było do największych klasyków tej grupy. Czy tym razem będzie podobnie?

To nie koniec WIELKICH wiadomości wydawniczych. Brian Johnson, obecny wokalista AC/DC, przyznał, że nowy krążek Australijczyków jest już ukończony. Na dodatek poznaliśmy możliwy tytuł tego albumu - Man Down – co jest nawiązaniem do słabej obecnie kondycji legendy rocka Malcolma Younga. Jest chyba nadzieja na spełnienie obietnic o premierze płyty jeszcze w tym roku.

Do wydania nowej płyty przygotowuje się również Robert Plant. Jego solowy krążek ma nosić tytuł Rainbow (o czym wiemy od pewnego czasu), a ostatnimi czasy została upubliczniona okładka tego wydawnictwa. Jak się podoba?

Nie próżnuje również Motorhead, który opublikował filmik z kawałka Lost Woman Blues, który został nagrany podczas niedawnej trasy koncertowej zespołu. Klip ten promuje zbliżające się koncertowe wydawnictwo Aftershock – Tour Edition. Chociaż sama płyta nie była szczególnie udana, to z niekłamaną przyjemnością zaznajomię się z tym materiałem live. Zachęcam do obejrzenia tego – np. TUTAJ.

Płytę DVD live przygotowuje również Paul Di’Anno. Dla polskich fanów jest to informacja o tyle interesująca, że artysta ten zarejestrował materiał w Polsce – a konkretniej w krakowskim klubie Lizzard King. Płytę tą można będzie nabyć już 6 października tego roku.

Na sam koniec news z gatunku: „Pudelek”. Ale za to jaki! Nergal (dla niektórych lider polskiej grupy Behemoth, dla innych diabeł we własnej osobie) najprawdopodobniej zdradził (już nie)tajemniczą tożsamość wokalisty szwedzkiego zespołu GhostPapy Emeritusa II. Wszystko przez zrobienie sobie zdjęcia z Tobiasem Forge’m i napisaniem odpowiedniego podpisu. Tobias był już wymieniany jako kandydat na bycie Papą i wszystko wskazuje na to, że to właśnie on chowa się za maską i śpiewa dla Ghosta. Ktoś się tego spodziewał?

W Polsce:

Do naszego kraju zawita grupa The Black Keys. Chociaż grupa ta była jednym z headlinerów na tegorocznym Open’erze, to już w 21.02.2015 dane nam będzie ich zobaczyć w łódzkiej Atlas Arenie.

Pomijając tę informację w tym tygodniu nie działo się u nas za wiele. Dlatego korzystam z okazji i przypominam o jutrzejszym festiwalu Sonisphere, na którym wystąpią m.in. Metallica czy Anthrax. Wydarzenie to ma odbyć się na Stadionie Narodowym w Warszawie, a organizatorzy koncertu już zapowiedzieli zamknięcie tego przeklętego dachu. W najlepszym wypadku otrzymamy więc akustyczny kibel, w najgorszym zaś – kibel + saunę. 

Bartek Pacuła
10 lipca 2014 - 11:59